Tajemniczy pomór w gospodarstwie w Rosji. 30 krów i cielaków padło
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tajemniczy pomór w gospodarstwie w Rosji. 30 krów i cielaków padło

18.12.2021

Pracownicy czelabińskiego zarządu Rosselkhoznadzor (Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego) podczas kontroli we wsi Chudinovo (pl. Czudinowo) znaleźli 30 ciał cieląt i dorosłych krów. Czy wiadomo co jest powodem śmierci zwierząt?

Rosyjski Rosselkhoznadzor szuka przyczyn i odpowiedzialnych za pomór zwierząt 

- Obecnie organ nadzorczy ustala przyczyny pomoru zwierząt w gospodarstwie i ich dokładną liczbę. Informacje o identyfikacji zwłok upadłych zwierząt są kierowane do organów prokuratury, Ministerstwa Rolnictwa obwodu czelabińskiego i administracji rejonu w celu podjęcia działań. Z kolei biuro Rosselkhoznadzor rozpatruje kwestię pociągnięcia funkcjonariuszy odpowiedzialnych za łamanie przepisów weterynaryjnych i sanitarnych dotyczących zbierania, utylizacji i niszczenia odpadów biologicznych do odpowiedzialności administracyjnej zgodnie z ust. 3. art. 10.8 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej – podkreślił Rosselkhoznadzor.

r e k l a m a

Od roku w Rosji obowiązuje nowe prawo dotyczące odpadów biologicznych

Należy powiedzieć, że od 1 stycznia 2021 roku w Rosji obowiązuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa, które zatwierdziło przepisy weterynaryjne dotyczące przemieszczania, przechowywania, przetwarzania i usuwania odpadów biologicznych.

Przepisy te twierdzą, że np. „na terytorium gospodarstw osobistych, gospodarstw rolnych (chłopskich), gospodarstw indywidualnych przedsiębiorców, organizacji prowadzących hodowlę i utrzymanie zwierząt, dopuszcza się przechowywanie umiarkowanie niebezpiecznych odpadów biologicznych przez okres nie dłuższy niż 48 godzin od ich powstania w pojemnikach na specjalnie wyposażonym terenie z dachem, twardą i odporną na wilgoć powłoką ze zboczami do odprowadzania ścieków i opadów atmosferycznych”.

Kary za złamanie przepisów dotyczących truchła zwierząt

Następnie (po upływie 48 godzin) ciała należy spalić na popiół lub pochować na cmentarzu bydlęcym. Za łamanie regulaminu następuje kara:

  • dla obywateli od 4 do 5 tys. rubli (od 222,69 do 278,36 zł);
  • dla urzędników od 20 do 40 tys. rubli (od 1,11 tys. do 2,22 tys. zł);
  • dla przedsiębiorców, którzy nie są zarejestrowani jako osoba prawna, od 40 do 50 tys. rubli (od 2,22 tys. do 2,78 tys. zł).

Maryia Khamiuk

Zdj. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Warto rozmawiać z krowami. To wpływa na ich dobrostan

To mogli wymyślić tylko psycholodzy. Naukowcy postanowili stwierdzić, czy krowy wolą kontakt twarzą w twarz z hodowcą, czy wystarcza im nagranie głosu. Wyniki obserwacji (na razie tylko jednego stada w jednym nagraniu) opublikowano na łamach „Frontiers in Psychology”.

czytaj więcej

Dlaczego krowy znowu mają ruję mimo istniejącej ciąży?

Około 5–10 % cielnych krów może wykazywać ruję pomimo istniejącej ciąży. Wówczas pojawia się problem, gdyż wiarygodne potwierdzenie ciąży przy użyciu aparatu USG odbywa się dopiero po około 4 tygodniach a zatem możemy zainseminować ciężarną krowę, a tym samym doprowadzić do utraty ciąży.

czytaj więcej

Rolnicy z Podlasia zamienili bydło mleczne na mięsne. Na czym najwięcej zarabiają?

Bracia Sebastian i Krzysztof Majewscy prowadzili hodowlę bydła mlecznego. W pewnym momencie stanęli przed wyborem – zwiększać skalę produkcji i inwestować, czy zmienić specjalizację gospodarstwa. Podjęli decyzję, której nie żałują.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)