Przez suszę rolnicy nie mają już pasz dla bydła. Dramat hodowców z Kanady
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przez suszę rolnicy nie mają już pasz dla bydła. Dramat hodowców z Kanady

27.01.2022

Obecne niedobory paszy w Kanadzie są tak dramatyczne, że tamtejsi rolnicy twierdzą, iż za kilka dni nie będą mieli już czym karmić swojego bydła. Wszystkiemu winna jest ubiegłoroczna susza, która zmniejszyła zbiory zbóż o jedną trzecią i utrudnienia w imporcie kukurydzy z USA.

Przez suszę brakuje bazy paszowej. Ratunkiem import kukurydzy ze Stanów

Grupy branżowe kanadyjskich hodowców bydła mięsnego zgodnie twierdzą, że powszechny niedobór pasz w ostatnich dniach eskalował do stanu nadzwyczajnego.

r e k l a m a
W Albercie, prowincji Kanady, w której dominują duże hodowle bydła mięsnego, farmerzy zmuszeni są do importowania coraz większych ilości amerykańskiej kukurydzy. Transport paszy jest jednak kosztowny i czasochłonny. Jak podaje portal informacyjny Reuters, Canadian Pacific Railway - główny dostawca kukurydzy do zachodniej Kanady z trudem nadąża za popytem na surowiec. Transportu paszy z USA nie ułatwiają również wymagane nakazy szczepień na COVID-19 nałożone na kierowców przekraczających granicę.

Farmerzy powoli nie maja czym karmić bydła

Jacob Bueckert, właściciel stada liczącego 20 000 sztuk bydła w pobliżu Warner w Albercie, szacuje, że ma zapas paszy co najwyżej na pięć dni.
 
„Nie mamy żadnego bufora. To przerażające” – powiedział hodowca, dodając, że jest sfrustrowany opóźnionymi dostawami z USA. „Wymówki nie nakarmią bydła”.

Import kukurydzy z USA wzrósł w Kanadzie prawie sześciokrotnie

Kanada jest ósmym eksporterem wołowiny i cielęciny na świecie. W Stanach Zjednoczonych, które są trzecim największym eksporterem wołowiny na świecie, stada bydła są bardziej rozproszone, co za tym idzie pasza jest łatwiej dostępna. Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych dostawy kukurydzy do Kanady z USA wyniosły w okresie od września do stycznia prawie sześciokrotnie więcej niż średni import z ostatnich pięciu lat.
 
Nie tylko hodowcy bydła martwią się czym nakarmią swoje zwierzęta. Nie mniej niepewnie czują się tamtejsi hodowcy trzody chlewnej, którzy nie dysponują zbyt dużymi zapasami paszy. Jak donosi Reuters.com, niektóre dostawy śruty sojowej z USA do Kanady już zostały anulowane.

Susza zredukowała plony w Kanadzie o 1/3

Problem zaopatrzenia gospodarstw w odpowiednią ilość paszy dla zwierząt jest problemem, który ciągnie się od zeszłego lata, podczas którego ekstremalna susza nawiedziła zachodnią Kanadę i znacząco zredukowała zbiory wszystkich zbóż oraz kompletnie zniszczyła pastwiska w rejonach, które odnotowywały najwyższe temperatury. 

Kamila Dłużewicz
oprac. na podtsawie Reuters.com
fot. unsplash

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Susza już uderza w rolników! Czy będzie jeszcze gorzej? Co z pomocą suszową?

Prawie w całej Polsce mamy do czynienia z suszą. Rolnicy martwią się o swoje plony, zwłaszcza że deszczu nie było już od ponad pięciu tygodni. Jakie są dalsze prognozy rozwoju suszy? Czy rząd ma odłożone pieniądze na ewentualną wypłatę suszowego?

czytaj więcej

Ceny bydła biją kolejne rekordy. Ile ubojnie oferują za byki, jałówki i krowy?

Zakłady mięsne znów podniosły ceny skupu bydła. Jakie stawki oferują za byki jałówki i krowy? Czy wysokie notowania utrzymają się w kolejnych miesiącach? Sprawdź w naszej cotygodniowej sondzie!

czytaj więcej

Ceny bydła: zakłady znów zaskakują. Jakie stawki oferują za byki i jałówki?

Ceny bydła nadal rosną. Ile za byki, jałówki i krowy oferują zakłady mięsne w Polsce? Czy takie stawki utrzymają się w 2022 roku? Sprawdź w naszej cotygodniowej sondzie!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)