r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Hodowla Zwierząt>Piec do utylizacji padłych zwierząt w gospodarstwie – jakie wymagania i korzyści?
Piec do utylizacji padłych zwierząt w gospodarstwie – jakie wymagania i korzyści?
21.12.2019autor:
Około 30 lat temu w Wielkiej Brytanii powstał pomysł na utylizację padłych zwierząt i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w miejscu ich wytworzenia przy zastosowaniu specjalnych pieców. Ograniczono tym samym transport, a przez to zagrożenie skażenia środowiska.
Największy producent tego typu urządzeń, brytyjska firma Waste Spectrum, rozpowszechniła urządzenia w całej Europie oraz na pozostałych kontynentach. Dystrybuowane przez firmę Bentley Polska specjalistyczne piece do utylizacji padłych zwierząt i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego już od około 20 lat z powodzeniem i w zgodzie z obowiązującym prawem pracują w Polsce.
Bezpieczeństwo i wygoda dla hodowcy
Piece są skonstruowane wedle określonych wytycznych i spełniają normy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z 21 października 2009 roku określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, dzięki czemu mogą być instalowane i używane zgodnie z ich przeznaczeniem na terenie państw Unii Europejskiej.
r e k l a m a
Budowa pieca
Urządzenie składa się z dwóch komór: głównej (utylizacyjnej) i dopalacza, oraz części kominowej. Zastosowanie drugiej komory (dopalacza) powoduje zupełne dopalenie się w temperaturze 850°C i czasie minimum 2 sekund pyłów i gazów z pierwszej komory. Dzięki temu z pracującego pieca nie wydobywają się szkodliwe zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy, a piec jest urządzeniem przyjaznym środowisku. Piece, w zależności od rodzaju spalanych odpadów, mogą być ładowane od frontu lub od góry.
Komory pieca wyłożone są specjalnym, ogniotrwałym materiałem odpornym na temperatury do 1700°C. W obu komorach pracują osobne, niezależne palniki sterowane za pomocą panelu kontrolnego, który zapewnia w pełni zautomatyzowany proces spopielania materiału, dzięki czemu praca przy piecu ogranicza się do załadunku, ustawienia czasu i temperatury spopielania oraz usunięcia popiołu, którego pozostałość to 2–5% załadowanego materiału. Pozyskany w ten sposób popiół może stanowić tzw. uzdatniacz glebowy.Skuteczna bioasekuracja to podstawowe ogniwo do walki ze zjadliwym wirusem ptasiej grypy H5N8 u ptactwa, jak i ASF u trzody chlewnej. Alternatywą są specjalistyczne piece do utylizacji padłych zwierząt oraz produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane bezpośrednio na terenie fermy.
- Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.utylizacjazwierzat.pl
Zdjęcie główne: Bentley Polska
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a