Nowoczesna chlewnia w szkole rolniczej w Zduńskiej Dąbrowie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowoczesna chlewnia w szkole rolniczej w Zduńskiej Dąbrowie

17.12.2021autor: Dominika Stancelewska

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie (województwo łódzkie) stawia na rozwój zarówno młodzieży, jak i samej placówki, dlatego inwestuje w nowoczesne rozwiązania i praktyczną naukę zawodu. W listopadzie otwarto nowy budynek chlewni zasiedlony lochami CG36 Choice Genetics.

Chlewnia, wyposażona w systemy najnowszej generacji z automatycznym zadawaniem paszy, ma charakter edukacyjny, dlatego wykorzystano różnego typu rozwiązania, aby sprawdzić, które z nich zapewnią zwierzętom najwyższy poziom dobrostanu. W porodówce na przykład każdy kojec ma inne podłoże.

r e k l a m a

​​Nacisk na bioasekurację był piorytetem

​​W chlewni położono nacisk na bioasekurację. Budynek wyposażono w płot wewnętrzny i podzielono na strefy brudną i czystą. Aby wejść do strefy czystej, należy wziąć prysznic i założyć odpowiedni kombinezon ochronny. W strefie brudnej znajduje się sala dydaktyczna, a młodzież może obserwować zwierzęta przez specjalnie zamontowane okna. Chlewnia w Zduńskiej Dąbrowie została objęta serwisem firmy Choice. Specjaliści pomagają ustalić odpowiednie dawki pokarmowe dla loch, szkolą pracowników i dbają o właściwy postęp hodowlany oraz wszystkie szczegóły prowadzenia chowu świń.

​Jedna z nielicznych szkół z zapleczem zootechnicznym

Program hodowlany zastosowany w szkole w Zduńskiej Dąbrowie opiera się o kojarzenie loch CG36 z knurem Excelium, aby uzyskać stado towarowe przeznaczone do tuczu. Ponadto w chlewni znajdują się lochy prarodzicielskie, dzięki którym po skojarzeniu z właściwymi knurami będzie namnażane stado rodzicielskie loch CG36. Takie rozwiązanie gwarantuje pozyskanie macior, które są niezbędne do remontu stada, bez konieczności przywozu ich z zewnątrz, co w obecnej sytuacji epizootycznej, związanej z występowaniem ASF w Polsce, jest bardzo ważne. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie jest jedną z nielicznych placówek, która dysponuje zapleczem zootechnicznym, dzięki któremu uczniowie uzyskują fachową wiedzę i zdobywają umiejętności praktyczne.

Chlewnia w szkole w Zduńskiej Dąbrowie została wyposażona w najnowocześniejsze systemy chowu świń, a loszki i program hodowlany dostarczyła firma Choice Genetics

  • Chlewnia w szkole w Zduńskiej Dąbrowie została wyposażona w najnowocześniejsze systemy chowu świń, a loszki i program hodowlany dostarczyła firma Choice Genetics

Dominika Stancelewska

Zdjęcie: firmowe

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 50/2021 na str. 45. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowy ciągniki i maszyny rolnicze za 450 tys. złotych dla uczniów szkoły w Rakowicach Wielkich

Warto uczyć się profesji rolnika w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich (woj. dolnośląskie). Powodów jest wiele, a teraz właśnie placówka została doposażona w nowe ciągniki o wartości ponad 450 tys. zł.

czytaj więcej

Szkoła rolnicza ze Środy Wlkp. najlepszą placówką w Wielkopolsce!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Poznaniu wyróżniono i nagrodzono zwycięzców konkursów „Wielkopolska Szkoła Roku” i „Wielkopolski Nauczyciel Roku”. Najwyższe wyróżnienie trafiło m.in. do Zespołu Szkół Rolniczych im. J. H. Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)