Najpiękniejsze króliki z całego kraju w Szepietowie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Najpiękniejsze króliki z całego kraju w Szepietowie

16.08.2022autor: Józef Nuckowski

Podczas XXVIII Regionalnej Wystawy Zwierząt w Szepietowie odbyła się dziewiąta ogólnopolska wystawa królików rasowych. Trzydzieścioro dziewięcioro hodowców zaprezentowało 362 króliki w 40 rasach i odmianach barwnych. Wystawcy przybyli między innymi z województw: śląskiego, łódzkiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Ponad 350 królików, 40 różnych ras i 3 tytuły superczempiona na ogólnopolskiej wystawie królików rasowych

Komisja sędziowska przyznała 3 tytuły superczempiona, 16 tytułów czempiona i 15 tytułów wiceczempiona.

W rasach dużych superczempionem został belgijski olbrzym szary Rafała Stępnia z Radomska.

Jest to rasa trudna, ale duża. Zwierzęta osiągają masę ciała równą nawet 10 kg. Minimalna waga w tej rasie wynosi 7 kg – powiedział Henryk Koc, prezes Podlaskiego Związku Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego.

Rasa ta użytkowana jest w kierunku mięsno-futerkowym. Zwierzęta późno dojrzewają – samice w wieku 7 miesięcy, a samce 8 miesięcy.

Tytuł superczempiona w rasach średnich uzyskał królik nowozelandzki biały Marcina Domżalskiego z miejscowości Różan. Rasa ta, podobnie jak inne rasy średnie, ze względu na dużą wydajność mięsa w stosunku do masy ciała należy do ras typowo mięsnych. Jest najczęściej wybierana w hodowli królików mięsnych. Masa ciała osobników nowozelandzkich białych waha się od 4,5 kg do 5,5 kg. Jest to rasa wcześnie dojrzewająca, gdyż zwierzęta osiągają dojrzałość płciową w wieku 4–5 miesięcy.

Superczempionat przyznano także w rasach małych, w których zwyciężył podpalany niebieski Pawła Woźnego z Pabianic.

W rasach dużych superczempionem został belgijski olbrzym szary Rafała Stępnia z Radomska

  • W rasach dużych superczempionem został belgijski olbrzym szary Rafała Stępnia z Radomska
Tytuł superczempiona w rasach średnich uzyskał królik nowozelandzki biały Marcina Domżalskiego z miejscowości Różan
  • Tytuł superczempiona w rasach średnich uzyskał królik nowozelandzki biały Marcina Domżalskiego z miejscowości Różan
Superczempionem w rasach małych został podpalany niebieski Pawła Woźnego z Pabianic
  • Superczempionem w rasach małych został podpalany niebieski Pawła Woźnego z Pabianic

Jak opowiadał Henryk Koc, rasy małe są rasami typowo futerkowymi. Są to zwierzęta niewielkich gabarytów. Wśród królików podpalanych najczęściej hodowana jest odmiana czarna, ale występują także takie odmiany, jak hawana i niebieska. Królik podpalany ma harmonijną budowę ciała o walcowatym tułowiu. Okrywa włosowa królików podpalanych jest gęsta, sprężysta, z wyraźnym połyskiem. Waga tych królików wynosi od 2 do 3,5 kg. Króliki tej rasy są mało wymagające, wcześnie dojrzewają płciowo, są płodne, a samice są dobrymi matkami.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 33/2022 na str. 45. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik Nieprofesjonalny ma dość. "Słonecznikary" wchodzą w szkodę

Praca rolnika wymaga cyklicznego powtarzania pewnych czynności w zależności od pory roku. Jak się okazuje, czynności te to nie tylko siewy i zbiory, ale także coroczna walka z amatorami estetycznych zdjęć, wykonywanych w rzepaku, zbożu czy słonecznikach. Co do powiedzenia na temat “słonecznikar” ma właściciel jednego z pól i popularny tiktoker?

czytaj więcej

Kto ma owce, ten ma co chce? Czy z gospodarstwa z owcami można wyżyć?

Ona od najmłodszych lat zauroczona zwierzętami – tymi dużymi i tymi małymi. Wychowywała się w mieście, a krowę pierwszy raz zobaczyła z bliska dopiero na studiach. On nigdy nie wyobrażał sobie, że jego codzienność będzie składać się z pracy ze zwierzętami, noszenia ubłoconych kaloszy i jeżdżenia traktorem. Mowa o Natalii Wierzchoń i Marku Konopce – małżonkach, którzy zdecydowawszy się osiedlić na Warmii i Mazurach, zakupili opuszczone siedlisko we wsi Dębinka pod Miłomłynem.

czytaj więcej

Najpiękniejsze owce na Wystawie Zwierząt Hodowlanych Szepietowo 2022

Podczas XXVIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie wybrano najpiękniejsze owce województwa podlaskiego. Zaprezentowano osiem ras owiec i przyznano dwa tytuły superczempiona oraz po osiem czempionatów i wiceczempionatów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)