Masz jedną czy dwie kury? Nowe prawo wskazuje, że masz zakład drobiu!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Masz jedną czy dwie kury? Nowe prawo wskazuje, że masz zakład drobiu!

15.02.2023autor: Kamila Dłużewicz

Zgodnie z nową ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, każdy kto utrzymuje chociażby jedną kurę czy gęś posiada zakład drobiu, a zwierzę musi zostać zarejestrowane w systemie ARiMR. Przepisom tym sprzeciwia się prezes KRIR, który zwrócił się do ministra rolnictwa o pilną interwencję i zmianę kuriozalnego zapisu.

"Zakład drobiu" już od jednej kury

Aktualne przepisy stanowią jasno: jesteś posiadaczem zwierzęcia hodowlanego-masz obowiązek zarejestrować je w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Jak się okazuje, prawo to dotyczy także małych hodowli przyzagrodowych, a obowiązkiem są objęci nawet posiadacze jednej sztuki drobiu. W świetle nowej ustawy, każdy kto utrzymuje drób przyzagrodowo, musi zarejestrować swój "zakład drobiu" w przeciągu ciągu trzech miesięcy od wejścia przepisów w życie, a więc do 6 kwietnia 2023 roku. 

Zdaniem Krajowej Izby Rolniczej osoby utrzymujące  kilka sztuk drobiu na własny użytek powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji "zakładu drobiu" w Agencji, a nakładanie na rolników obowiązku rejestracji, niezależnie od posiadanej liczby zwierząt, jest zaskakujące i absurdalne.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem (UE) 2016/429, w sprawie przenośnych chorób zwierząt, które nakłada wymóg rejestracji zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe, istnieją odstępstwa od tego obowiązku, tj. w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

r e k l a m a

Prezes KRIR apeluje do Henryka Kowalczyka o pilną zmianę przepisów

Wiktor Szmulewicz zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o pilną zmianę obowiązujących przepisów, które wprowadza ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
 
Zdaniem prezesa KRIR zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione, ponieważ małe hodowle przyzagrodowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego, za to pozwolą uwolnić rolników od zbędnej biurokracji.

kd na podstawie inf. KRIR
Zdjęcie: Unsplash 

 

autor Kamila Dłużewicz

Kamila Dłużewicz

<p>Dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy żądają przywrócenia odstrzału łosi. "Powodują ogromne szkody w rolnictwie"

Rolnicy domagają się odwołania zakazu odstrzału łosi. Objęta od 2001 r. ochroną populacja znacznie się rozmnożyła. Szukające pożywienia łosie niszczą uprawy rolnicze, a także stwarzają zagrożenie w ruchu lądowym. Działalność zwierząt jest szczególnie odczuwana przez rolników z północno-wschodniej i zachodniej części Polski.  

czytaj więcej

Czy zjedzenie rosołu z kury trzeba będzie zgłosić do ARiMR przez IRZ?

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w listopadzie 2022 r. każda osoba, utrzymująca w swoim gospodarstwie choćby jedną kurę czy gęś powinna zarejestrować swoją hodowlę w systemie ARiMR. Okazuje się jednak, że działania sprzeciwiającego się w tej sprawie prezesa KRIR przyniosły oczekiwany skutek.  

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)