Czy zjedzenie rosołu z kury trzeba będzie zgłosić do ARiMR przez IRZ?
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w listopadzie 2022 r. każda osoba, utrzymująca w swoim gospodarstwie choćby jedną kurę czy gęś powinna zarejestrować swoją hodowlę w systemie ARiMR. Okazuje się jednak, że działania sprzeciwiającego się w tej sprawie prezesa KRIR przyniosły oczekiwany skutek.
Od kiedy obowiązywała rejestracja drobiu dla wszystkich?
Pierwotnie wprowadzone prawo stanowiło o tym, że każdy posiadacz drobiu, nawet w najmniejszej ilości powinien zgłosić ten fakt w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt w ciągu trzech miesięcy od wejścia przepisów w życie, czyli do 6 kwietnia 2023 r. Zaistniały fakt wywołał niemałe oburzenie wśród członków Krajowych Izb Rolniczych, których prezes, Wiktor Szmulewicz wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o pilną zmianę wprowadzonych przepisów zatwierdzonych przez ustawę z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Czy wszyscy będą musieli rejestrować drób?
17 lutego 2023 r. pojawiła się decyzja w sprawie wprowadzenia zmian odnośnie do rejestracji drobiu obowiązkowego dla wszystkich hodowców. Osoby, utrzymujące kury na własny użytek nie będą zobowiązane do rejestrowania drobiu u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Dlaczego przepisy uległy zmianie?
Zgodnie z podstawą prawną Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji, jednak państwa członkowskie UE w drodze odstępstwa mogą zwolnić niektórych hodowców z tego zobowiązania, jeśli stwarzają one nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.
Jako minister rolnictwa na bieżąco śledzę i analizuję problemy rolników. Dlatego zdecydowałem o podjęciu działań, które pozwolę utrzymywać drób na własne potrzeby bez rejestracji u lek. weterynarii i w ARiMR. @MRiRW_GOV_PL pracuje nad odstępstwem od rozporządzenia unijnego.
— Henryk Kowalczyk (@Kowalczyk_H) February 17, 2023
Do czasu zakończenia prac legislacyjnych podjętych przez MRiRW, dotyczących wprowadzenia przepisów na gruncie krajowym, zaleca się nierejestrowanie małych hodowli drobiu.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: gov.pl
Justyna Czupryniak
Najważniejsze tematy