Jednoczesna hodowla krów mlecznych i bydła mięsnego – czy ma to sens?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jednoczesna hodowla krów mlecznych i bydła mięsnego – czy ma to sens?

03.11.2019

Bydło mięsne miało zastąpić bydło mleczne, jednak budowa nowego stada trwa dość długo, no chyba że dysponujemy odpowiednią ilością środków i kupujemy od razu docelową ilość jałówek czy krów. Jednak dziś mało kogo na to stać, a Paweł Goławski uważa, że zwierzęta wyhodowane przez siebie nierzadko mają wyższy potencjał od tych dostępnych na rynku, wszak nikt nie sprzedaje najlepszych sztuk z obory.

Z artykułu dowiesz się

  • Na czym polega wzajemne uzupełnianie się dwóch różnych stad hodowanych w jednym gospodarstwie?
  • Skąd pochodzą buhaje wykorzystywane do krycia w gospodarstwie pana Goławskiego?
  • Jakie są plusy rotacyjnego systemu krycia?
Tata chciał zrezygnować z bydła mlecznego na rzecz mięsnego, jednak zanim zbudowaliśmy odpowiednio liczne stado mamek, minęło kilka ładnych lat, a z czegoś trzeba było żyć. Mleko płaciło raz lepiej raz gorzej, ale pieniądze były co miesiąc i zawsze na czas. Życie pokazało, że jedno stado z drugim bardzo dobrze się uzupełnia i koniec końców produkujemy zarówno wołowinę kulinarną, jak i mleko – powiedział Paweł Goławski, dodając, że wzajemne uzupełnianie się zupełnie różnych stad ma dwa wymiary. Pierwszy typowo ekonomiczny – gdy spadają ceny wołowiny tak jak ostatnio, to jest jeszcze mleko i na odwrót. Nie mniej ważny okazuje się aspekt żywieniowy. Pasze objętościowe najlepszej jakości takie jak kiszonka z kukurydzy oraz sianokiszonka z pierwszego pokosu trafiają pod pysk wymagających krów mlecznych. Zaś sianokiszonki z pokosów późniejszych, to główna pasza stosowana w żywieniu krów mamek.

Buhaje z Francji

Goławscy raczej nie sprzedają odsadków, byki na rzeź opasają do wagi ciężkiej, ale tylko te które nie trafiają do innych stad w celu krycia. W poprzednim roku udało się sprzedać pokaźną ilość buhajków w celach hodowlanych, zatem nieliczne sztuki trafiły do ubojni. Jest to zapewne związane z tym, że od kilku lat za krycie mamek odpowiadają buhaje o wysokim potencjale genetycznym pochodzące z Francji ze stacji hodowlanej w Lanaud, specjalizującej się w odchowywaniu i selekcji buhajów rasy limousine, znanej na całą Europę.

r e k l a m a
Obecnego jak i poprzedniego rozpłodnika zakupiliśmy z Francji. Cielęta po nich są bardzo dobrze zbudowane, jak i szybko rosną. Zakupując buhaja z Lanaud płacę więcej, ale to się opłaca, gdyż jest to buhaj z wyceną genomową i wiem ile punktów uzyskał za każdą cechę przekazywaną na potomstwo. Nie kupuję kota w worku – powiedział Paweł Goławski.

Jałówki mleczne rasy hf odmiany czerwono-białej, która przypadła do gustu Pawłowi Goławskiemu
  • Jałówki mleczne rasy hf odmiany czerwono-białej, która przypadła do gustu Pawłowi Goławskiemu

System krycia

Stado podstawowe krów mamek podzielone jest na 3 grupy, w każdej chodzi ok. 10 sztuk, a buhaj kryjący z każdą z tych grup przebywa przez 4 miesiące w roku. Jest to swego rodzaju system rotacyjny, gdzie buhaj przechodzi z grupy do grupy. Ta grupa, w której aktualnie jest buhaj, korzysta z sektora obory posiadającego dostęp do wybiegu. Jeśli buhaj opuści daną grupę i okaże się, że któraś z krów jest tam niecielna, to hodowca przegania ją do grupy z buhajem.

 Kojec do dokarmiania cieląt paszą treściwą wymieszaną z kiszonką z kukurydzy
  • Kojec do dokarmiania cieląt paszą treściwą wymieszaną z kiszonką z kukurydzy
Taki system krycia sprawdza się bardzo dobrze, jest to korzystniejsze z punktu widzenia odchowu cieląt i dopilnowania krów oraz cieląt, ponieważ jest ich mniej w grupie, a cielęta z każdej z grup są w zbliżonym wieku. Ponadto taki rotacyjny system sprawia, że cielęta przychodzą na świat w trzech rzutach w roku, to pozwala łatwo organizować odsadzanie oraz umożliwia sprzedaż wyrównanej partii sztuk nie raz do roku, ani dwa a trzy razy, zatem mamy większą płynność w pozyskiwaniu płatności za materiał hodowlany czy też sztuki rzeźne – wyjaśnił Paweł Goławski.

Paweł Goławski (na zdjęciu) gospodaruje z rodzicami Małgorzatą i Krzysztofem we wsi Zarzecz Łukowski (gm. Łuków).
  • Paweł Goławski (na zdjęciu) gospodaruje z rodzicami Małgorzatą i Krzysztofem we wsi Zarzecz Łukowski (gm. Łuków)
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaki jest optymalny termin krycia jałówek ras mięsnych?

O ile w bydle mlecznym rasy hf obserwujemy tendencje coraz wcześniejszych pokryć jałówek, kiedyś był to 16. miesiąc, dziś 14–15, a nawet 13, to w rasach mięsnych taki trend nie następuje, co może być związane z bardziej ekstensywnym charakterem produkcji wołowiny niż mleka.

czytaj więcej

Polska wołowina wraca do Arabii Saudyjskiej. Czy wzrosną ceny bydła?

Polska wołowina znowu może być sprzedawana na rynku Arabii Saudyjskiej. Embargo na polskie mięso wołowo zostało nałożone w lutym 2019 roku. Czy to zwiększy ceny żywca wołowego?

czytaj więcej

Kryptosporydioza u cieląt - rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

Pierwsze zakażenie pierwotniakami z rodzaju Cryptosporidium zostało opisane dopiero w 1976 roku. Do dziś pasożyt ten występuje w ponad 100 krajach świata, wykazując bardzo duży stopień inwazyjności. Znanych jest ponad 20 gatunków pasożyta, przy czym najbardziej rozpowszechnionym jest Cryptosporidium parvum. Wywołuje on biegunkę, najczęściej między 3. a 28. dniem życia cielęcia, a inwazja trwa około 14–20 dni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)