Jakie elementy wpływają na zdrowie i mleczność lochy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie elementy wpływają na zdrowie i mleczność lochy?

11.12.2021autor: Dominika Stancelewska

Zdrowe lochy prośne i karmiące są warunkiem dobrego startu życiowego prosiąt. Potencjał genetyczny współczesnych ras świń wskazuje, że można uzyskać od lochy 16 prosiąt w miocie, co daje powyżej 35 prosiąt w roku. Aby jednak osiągnąć taki efekt, trzeba przestrzegać głównych zasad zarządzania lochami.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak właściwie opiekować się lochą przed i po wyproszeniu?
  • Ile mleka powinna produkować locha dziennie?
  • Co wpływa na mleczność lochy i jak można ją podnieść?

Od czego zależy efektywność produkcji  świń?

Niedostateczne wykorzystanie potencjału rozrodczego loch jest przyczyną zbyt wysokich kosztów chowu świń. Od liczby prosiąt odchowanych w roku zależy efektywność produkcji. Mają na to wpływ trzy podstawowe czynniki: częstotliwość oproszeń (60%), liczba urodzonych w miocie prosiąt (20%) oraz upadki (20%).

r e k l a m a
Jak twierdziły podczas kongresu zorganizowanego przez duńskie centrum wiedzy i innowacji dla rolnictwa SEGES Inger Morthorst Møller, lekarz weterynarii z firmy Ø-Vet, oraz Ann Freja Mørch Jensen (SEGES), należy przede wszystkim właściwie opiekować się lochą, wówczas będzie ona w stanie zaopiekować się prosiętami. Aby produkcja prosiąt była efektywna kojce porodowe nie mogą stać puste. Dlatego ważne jest skoncentrowanie się na lochach, ponieważ ich zdrowie i dobrostan będą miały wpływ na prosięta. W dużym stopniu zależy to od przebiegu porodów, dlatego przed oproszeniem trzeba upewnić się, że wszystkie lochy mają odpowiednie warunki, ciepły, suchy i czysty kojec porodowy, wyczyszczone koryto i właściwy przepływ wody w poidłach.

Zdrowie lochy

Co najmniej 5–10% loch ma podwyższoną temperaturę po oproszeniu. Wielu rolników sprawdza ją termometrem. Gdy nie można zaufać pomiarom lub ich wykonać, należy skoncentrować się na obserwacji samopoczucia lochy. U loch, których prosięta są suche, oznacza to, że ​​od urodzenia ostatniego prosięcia minęło trochę czasu. Jeśli nie jedzą lub nie piją wystarczającej ilości wody, świadczyć to może o pojawiających się problemach. Lochy o wysokiej plenności potrzebują do produkcji mleka 30–50 l wody dziennie. W przypadku problemów zdrowotnych po porodzie leki nie są jedyną opcją – pomagają również masaże wymienia.

Na pytanie, kto zapewnia wysoką wydajność mleka – locha czy prosięta, starali się odpowiedzieć Uffe Krogh z Uniwersytetu w Aarhus i Trine Friis Pedersen z SEGES. Potencjał produkcji mleka lochy szacuje się na 25 kg/dzień. Wymaga to jednak, aby locha była zdrowa z wieloma czynnymi sutkami, a prosięta miały wystarczającą przestrzeń zapewniającą swobodny dostęp do wymienia. Nie bez znaczenia jest także duża liczba żywotnych prosiąt oraz dobra kondycja lochy i jej żywienie. Wydajność mleka wzrasta bowiem o 26%, gdy lochy są standaryzowane z dużymi prosiętami.
Wyrównywanie miotów wpływa na to, czy wszystkie strzyki będą czynne i ile gruczoł wyprodukuje mleka. Dzięki dużej liczbie prosiąt ssących mamy optymalną stymulację wymienia, uwalniana jest oksytocyna do krwi i uzyskujemy dużą produkcję mleka. Nieużywanie sutków w pierwszej laktacji zmniejszy wydajność w następnej, dlatego potrzebna jest przestrzeń w kojcu, aby prosięta dotarły do wszystkich sutków. Również przenoszenie prosiąt później niż 2 dni po oproszeniu obniża wydajność mleczną. Jak wyjaśniali specjaliści, wymię jest w 80% pełne 35 minut po zaprzestaniu ssania. Sam wypływ mleka podczas ssania trwa tylko 10–20 sekund. Pozostały czas to inicjacja ssania przez prosięta, która trwa do minuty, później masaż wstępny około 1–2 minut, a następnie wydzielanie mleka 20 sekund.

Aby wykorzystać potencjał produkcji mleka, należy wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć wpływ niekorzystnych czynników. W opinii ekspertów kluczowa jest przestrzeń wokół wymienia. Okazuje się, że prosięta od loch nieutrzymywanych w jarzmach są większe po odsadzeniu. W 26. dniu po porodzie prosięta od loch utrzymywanych swobodnie miały 7,1 kg masy ciała, a od loch w jarzmach – 6,1 kg.

Do wybrakowania loch mogą przyczyniać się kulawizny spowodwane złym stanem podłoża oraz nieumiejętne łączenie loch w grupy wywołujące agresję
  • Do wybrakowania loch mogą przyczyniać się kulawizny spowodwane złym stanem podłoża oraz nieumiejętne łączenie loch w grupy wywołujące agresję

Prawidłowy rozród zaczyna się od dobrej loszki

Prawidłowe przygotowanie loszek do rozrodu warunkuje późniejsze wyniki produkcyjne. Zwierzęta wykazujące wysokie przyrosty pobierają istotnie mniej paszy w okresie laktacji. Lochy odznaczające się wysokim tempem wzrostu w okresie odchowu znacznie częściej mają też problemy z kończynami. Zarówno niedobór, jak i nadmiar energii i białka w mieszankach dla loch powodują, że nie uzyskują one optymalnej wydajności. Średni przyrost dzienny od urodzenia do pokrycia powinien wynosić około 500–600 g.

Loszki, które zbyt wcześnie wchodzą w rozród, trudno skutecznie pokryć po raz kolejny. Zdaniem ekspertów loszki powinny być kryte w 32.–34. tygodniu życia przy masie ciała 140–160 kg i grubości słoniny 14–17 mm. Przestrzeganie tych zasad wpłynie zarówno na ich długowieczność, jak i wyniki uzyskiwanych miotów. Zbyt wczesne dopuszczenie loszek do rozrodu opóźnia w konsekwencji ich wzrost i późniejszy rozwój oraz może ujemnie wpłynąć na użytkowanie rozpłodowe w kolejnych latach. Doświadczenia pokazują, że pierwiastki inseminowane nie w pierwszej, lecz w trzeciej, a nawet czwartej rui, rodziły więcej prosiąt.

Maciory powinny przebywać w pomieszczeniach z dużym dostępem światła i otrzymywać specjalną paszę. Stwierdzono, że lochy pozbawione dostatecznej ilości światła charakteryzowały się większym stężeniem melatoniny, która hamuje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za przebieg cyklu rujowego. Konieczna jest także ocena kondycji przed włączeniem do rozrodu. Specjaliści SEGES zalecają, aby zwrócić uwagę na zdrowie racic i kończyn. Wszystkie lochy muszą być codziennie obserwowane w ruchu. Należy obejrzeć wszystkie kończyny, gdy locha stoi i chodzi, oraz tylne racice, gdy leży. Zmiany częściej występują na kończynach tylnych niż na przednich i raciczkach bocznych niż przyśrodkowych. Nie wolno kryć loch z kulawiznami.

Lochy prośne potrzebują odpowiedniej przestrzeni do odpoczynku i poruszania się, co ułatwia obserwację stanu kończyn
  • Lochy prośne potrzebują odpowiedniej przestrzeni do odpoczynku i poruszania się, co ułatwia obserwację stanu kończyn

Grupowanie loszek i loch - o czym warto pamiętać?

Nikolaj Stidsen z firmy doradczej Velas i Lisbeth Ulrich Hansen z SEGES w swojej prezentacji skupili się na zmniejszeniu śmiertelności loch. W ich opinii aż w przypadku 80% padłych loch nie stawia się diagnozy i nie określa przyczyny upadków, co ostatecznie nie prowadzi do rozwiązania problemów występujących w stadzie. Pierwszym krokiem jest identyfikacja głównych przyczyn śmiertelności oraz określenie, kiedy w cyklu reprodukcyjnym są one zwiększone. Mogą za nimi stać między innymi błędy żywieniowe prowadzące do przeciążenia układu pokarmowego. Częstą przyczyną wybrakowania macior są problemy z kończynami i poruszaniem się dotyczące zwłaszcza młodych loch. Od 60 do 70% loch, które zostają wybrakowane, ma problemy z nogami, przy czym loszki i młode lochy są w grupie zwiększonego ryzyka. Stąd konieczność większej uwagi na zarządzanie i utrzymanie loszek, szczególnie na kojce z nowo grupowanymi samicami. Eksperci zalecają, aby przemieszczać loszki 1–3 dni przed lochami, najlepiej do stabilnej grupy, i zapewnić dużo miejsca do leżenia. Lochy powinny też otrzymać podwójną porcję paszy w dniu grupowania oraz 50% więcej przez pierwsze 4–5 dni. Jak najbardziej w zapobieganiu agresji przy grupowaniu pomaga dostęp do słomy czy siana.

Najgorszym rozwiązaniem jest przemieszczanie samic w okresie, kiedy następuje zwiększanie liczby włókien mięśniowych w zarodkach w macicy. Dlatego uważa się, że przemieszczanie macior do kojców grupowych w 28. dniu po inseminacji czy pokryciu wcale nie jest najlepsze. Badania pokazały, że najlepsze efekty daje pozostawienie macior w kojcu indywidualnym przez 45 dni po inseminacji. Również żywienie loch w sektorze krycia powinno uwzględniać okres 45 pierwszych dni prośności.

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

1000 złotych dopłaty do lochy na nowych zasadach. Co się zmieni?

Rolnicy utrzymujący lochy ponoszą dziś ogromne straty. Dlatego rząd przyspiesza nabór wniosków na dopłaty do loch. Od kiedy i gdzie hodowcy mogą ubiegać się o wsparcie?

czytaj więcej

Szmulewicz: rolnik rocznie traci 2 tys. złotych na każdej losze

Z Wiktorem Szmulewiczem – prezesem Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych rozmawia Andrzej Rutkowski. 

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)