Jaki jest klucz do sukcesu w odchowie bydła mięsnego według rolniczki spod Radzynia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaki jest klucz do sukcesu w odchowie bydła mięsnego według rolniczki spod Radzynia?

16.04.2022autor: Józef Nuckowski

Agnieszka i Zbigniew Domańscy kupują kilkudniowe byczki i opasają je do wagi ciężkiej. Początkowo odchów cieląt sprawiał gospodarzom trudności, ale z czasem opracowali skuteczne jego metody i dziś nawet nie rozważają możliwości zakupu odsadków.

Z artykułu dowiesz się

  • Co jest najważniejsze przy zakupie cieląt do opasu?
  • Jak hodowcy radzą sobie z biegunkami u cieląt?
  • Jak rolnicy planują zmniejszyć koszty produkcji?

Trzoda, bydło mleczne i opasy w jednym gospodarstwie

Pani Agnieszka wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo od 19 lat, w którym nieprzerwanie prowadzona jest produkcja zwierzęca.

Początkowo utrzymywaliśmy bydło mleczne, opasowe i trzodę chlewną, by ostatecznie nastawić się tylko na chów bydła opasowego, stopniowo zwiększając produkcję. Korzystaliśmy ze środków unijnych na zakup ciągnika oraz maszyn rolniczych i w związku z tym mamy zobowiązania, zgodnie z którymi musieliśmy zwiększać pogłowie – wyjaśniają hodowcy.

r e k l a m a

Sprawdzony system zakupu

Państwo Domańscy kupują kilkudniowe cielęta twierdząc, że zakup kilkumiesięcznych odsadków nie jest opłacalny.

Kluczem do sukcesu jest m.in. zakup zwierząt ze sprawdzonych źródeł. Początkowo kupowaliśmy cielęta okazyjnie, u różnych hodowców i nagminnie pojawiały się biegunki, często kończące się padnięciami. Obecnie mamy stałych, sprawdzonych dostawców byczków, od których odbieramy całe partie cieląt. Nie ryzykujemy tym, że kupując zwierzęta z różnych, niesprawdzonych źródeł wprowadzamy do gospodarstwa choroby. Współpracujemy z hodowcami bydła mlecznego, dlatego dominują cielęta rasy hf-y, ale trafiają się też mieszańce z rasami mięsnymi – mówi Agnieszka Domańska.

Sposoby na biegunkę w cielętniku

Agnieszka Domańska podkreśla, że udało się znaczenie zredukować występowanie biegunek u cieląt, a gdy problem się pojawi, to zazwyczaj szybko udaje się go opanować.

Kupując cielęta zmieniamy im środowisko i żywienie stąd pojawiające się biegunki, które dziś szybko już opanowujemy. Trudności z leczeniem występują jedynie w przypadku zakażeń wirusowych, niemniej stosowanie sprawdzonej terapii za pomocą leków przynosi efekty, a dodatkowo wspomagamy przewód pokarmowy naturalnymi metodami stosując np. węgiel drzewny – wyjaśnia Agnieszka Domańska.

Najstarsza grupa utrzymywana jest w stanowiskach

  • Najstarsza grupa utrzymywana jest w stanowiskach

Po przywiezieniu zakupionego cielęcia do obory hodowcy odpajają go wyłącznie preparatem mlekozastępczym.

Kiedyś łączyliśmy odpajanie preparatem z mlekiem pełnym, lecz efektem takiego działania były właśnie biegunki – mówią gospodarze, podkreślając, iż czas podawania preparatu nie jest uzależniony wyłącznie od wieku cielęcia.

Obserwujemy jak szybko cielę przybiera na wadze. Jeśli zwierzę nie chorowało i rośnie prawidłowo, to zazwyczaj po ok. 3 miesiącach rezygnujemy z odpajania preparatem. Po ukończeniu ok. 2 tygodni powoli przyzwyczajamy cielęta do pasz stałych, podając im mieszanki treściwe oraz musli. Po ukończeniu miesiąca zaczynamy wprowadzać sianokiszonkę i kiszonkę z kukurydzy – uzupełnia Zbigniew Domański.

W budynkach inwentarskich zwierzęta utrzymywane są rotacyjnie. Najpierw przebywają w obiekcie dla najmłodszych byczków, później przeganiane są do części dla tzw. średniaków, a stamtąd do pomieszczeń, w których pozostają do końca opasu. W związku z tym zakup nowej partii małych cieląt uzależniony jest od sprzedaży najstarszych buhajów.

Bezpieczniej w stanowiskach

Grupa najmniejszych i średnich byczków utrzymywana jest luzem na głębokiej ściółce. Najstarsze przebywają na uwięzi. W opinii gospodarzy ten system jest zdecydowanie bezpieczniejszy. W kojcach dochodzi bowiem często do walk pomiędzy zwierzętami.

Nie mamy jednak warunków do utrzymywania średniej grupy w stanowiskach, więc przebywają w nich tylko te największe buhaje. Problemem jest także wiązanie byków wychodzących z grupy średniej, które są już dosyć duże i nie od razu przyzwyczajają się do uwięzi. Niestety, przygotowanie miejsca w budynku dla grupy średniej byłoby kosztowne i finalnie zredukowałaby się ilość stanowisk. Przy obecnych wahaniach cen żywca nie chcemy też ryzykować budując dodatkowy obiekt inwentarski – wyjaśnia Agnieszka Domańska.

Wśród zakupionych byczków trafiają się także mieszańce ras mięsnych

  • Wśród zakupionych byczków trafiają się także mieszańce ras mięsnych

Państwo Domańscy podkreślają, że dużym problemem jest wzrost kosztów produkcji, a w szczególności nawozów mineralnych.

Niestety, wzrost kosztów produkcji nie oznacza wyższych cen za wyprodukowany surowiec. Dlatego też musimy oszczędzać. Spróbujemy ograniczyć zużycie nawozów, zredukujemy zasiewy kukurydzy, którą zastąpimy lucerną dostarczającą sporo białka, a niewymagającą nawożenia azotowego tak jak kukurydza.

Agnieszka Domańska wspólnie z mężem Zbigniewem, prowadzi w miejscowości Rozwadów, w powiecie radzyńskim gospodarstwo o powierzchni 30 ha specjalizujące się w produkcji żywca wołowego. Na 10 ha uprawiana jest kukurydza na kiszonkę, 8 ha stanowią użytki zielone.Pozostałą cześć zajmują zboża: pszenica ozima, pszenżyto ozime i owies. Stado opasanych buhajów liczy około 70 sztuk, a roczna sprzedaż to od 20 do 35 sztuk. Zwierzęta opasane są do wagi 800 – 1000 kg.

  • Agnieszka Domańska wspólnie z mężem Zbigniewem, prowadzi w miejscowości Rozwadów, w powiecie radzyńskim gospodarstwo o powierzchni 30 ha specjalizujące się w produkcji żywca wołowego. Na 10 ha uprawiana jest kukurydza na kiszonkę, 8 ha stanowią użytki zielone.Pozostałą cześć zajmują zboża: pszenica ozima, pszenżyto ozime i owies. Stado opasanych buhajów liczy około 70 sztuk, a roczna sprzedaż to od 20 do 35 sztuk. Zwierzęta opasane są do wagi 800 – 1000 kg.

Józef Nuckowski
fot. Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 15/2022 na str. 55. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny bydła: czy to koniec podwyżek? Sprawdź, ile za byki i krowy płacą zakłady mięsne

W Niemczech znów spadły ceny skupu bydła. A w Polsce po raz pierwszy od tygodni większość zakładów mięsnych nie podniosła cenników. Ile obecnie płacą za byki, jałówki i krowy? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej

Jakich rozwiązań potrzebują rolnicy utrzymujący bydło mięsne?

Sektor wołowiny jest kluczowy dla rozwoju rolnictwa w Polsce i podobnie jak wiele innych branż czeka go wiele zmian związanych z wdrożeniem Europejskiego Zielonego Ładu i Krajowego Planu Strategicznego. I właśnie o tym, jak produkować wołowinę w sposób zrównoważony, z poszanowaniem klimatu, z zachowaniem najwyższego dobrostanu zwierząt, w aspekcie zmieniających się oczekiwań konsumentów zastanawiano się podczas tegorocznej edycji Forum Wołowiny.

czytaj więcej

Jak będzie rozwijać się produkcja bydła mięsnego w Polsce?

Jaką wołowinę będziemy mogli promować, w jaki sposób Zielony Ład, Strategia „Od pola do stołu” oraz Krajowe Plany Strategiczne mogą przyspieszyć rozwój zrównoważonej, niskoemisyjnej produkcji żywca wołowego? – to najważniejsze tematy, jakie poruszono podczas VII Międzynarodowego Forum Sektora Wołowiny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)