Jak świeże powietrze i temperatura wpływają na nieśność kur?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak świeże powietrze i temperatura wpływają na nieśność kur?

18.01.2020

To naturalne że w okresie zimowym spada nieśność kur. Kury to zwierzęta, które na mniejszy dostęp do naturalnego światła i spadek temperatury reagują pogorszeniem produkcyjności. Z kolei wysoka wilgotność w kurniku przekłada się na wyższą zachorowalność ptaków. Można jednak temu zapobiec poprzez zapewnienie kurom odpowiednich warunków utrzymania, szczególnie wtedy kiedy przez większość czasu muszą przebywać w kurniku.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy warunki utrzymania kur mają wpływ na ich niesność?
  • Przez ile godzin należy doświetlać kurnik w tracie okresu zimowego?
  • W jakiej temperaturze kury znoszą najwięcej jaj?

Niezbędna jest odpowiednia wentylacja

Gdy ptaki pozostają w zamknięciu, ograniczone możliwości wentylacji i krótki dzień świetlny sprzyjają problemom zdrowotnym i pogorszeniu produkcyjności. Jeśli zagęszczenie będzie zbyt duże, grozi to brakiem świeżego powietrza oraz wzrostem wilgotności powietrza i ściółki, co jest przyczyną wyższej zachorowalności i upadków. Słaba wentylacja powoduje nie tylko wysoką wilgotność w budynku, ale także zwiększenie stężenia amoniaku. Działa on drażniąco na organizm i wszystkie jego układy i może powodować wzrost agresywności, pterofagię, a nawet kanibalizm.

r e k l a m a
Nadmierna wilgotność w budynkach powoduje osadzanie się pary wodnej na ścianach, stropie i piórach ptaków. Pierze traci właściwości izolacyjne, co prowadzi do zwiększenia liczby zachorowań. Mokra ściółka i wilgotne powietrze przy utrudnionej wentylacji znacznie pogarszają warunki bytowania ptaków, a co za tym idzie – ich wyniki produkcyjne. Zaleca się, aby codziennie rozścielać na całej powierzchni kurnika cienką warstwę świeżej ściółki.

Ptaki, ze względu na intensywną przemianę materii i dużą produkcję metabolitów, mają duże zapotrzebowanie na tlen. W przypadku kaczek i gęsi najczęstszym błędem jest całkowite uszczelnianie kurników przed mrozem. W odróżnieniu od ptaków wodnych, drób grzebiący nie jest tak bardzo wrażliwy na ilość szkodliwych gazów w powietrzu, ale zdecydowanie gorzej znosi niską temperaturę i zbytnią wilgotność.

Jaja tylko w ciepłym

Najczęściej spośród różnych gatunków drobiu na okres zimy pozostawia się w gospodarstwie kury, a tylko czasami kaczki, gęsi lub indyki. Jeśli chcemy utrzymać dobrą nieśność kur, musimy dbać, by temperatura w kurniku nie spadła poniżej 6°C. W niższej nieśność spada aż o 20%. Nawet jednorazowe przemarznięcie kur powoduje znaczne obniżenie nieśności, a spadek temperatury w kurniku poniżej 0°C zahamowuje ją całkowicie. Najwyższą nieśność uzyskuje się przy temperaturze otoczenia powyżej 14°C.

Kurom do utrzymania wysokiej nieśności w okresie zimowym potrzebny jest też odpowiedniej długości dzień świetlny, wynoszący co najmniej 15–16 godzin. Jeśli dzień jest krótszy niż 12 godzin, światło nie zdąży zadziałać na układ hormonalny, który nie wydziela odpowiednich substancji. Układ rozrodczy przestaje wtedy funkcjonować i kury nie znoszą jaj. Jakiekolwiek próby pobudzania ich do ponownej nieśności bez wydłużenia dnia świetlnego i tak nie dadzą efektu. Światło należy włączać wcześnie rano lub wieczorem. Możemy też doświetlać kurnik trochę rano i trochę wieczorem.

Przy 9-godzinnym naturalnym dniu kury muszą mieć sztuczne światło przez dodatkowe 6 godzin. Jeśli rano włączymy światło o godzinie 6.00 na 2 godziny, to ponownie musimy zapalić je około godziny 17.00 i zgasić dopiero o 21.00–22.00. Wówczas łącznie dzień świetlny dla kur będzie trwał 16 godzin. Jednocześnie należy pamiętać, że zbyt długi dzień świetlny i jaskrawe światło sprawiają, że ptaki są zestresowane, a w stadzie może wystąpić kanibalizm i pterofagia.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie główne: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Chów świń ras rodzimych w cyklu zamkniętym może być opłacalny

Rodzinna produkcja oparta o krajowe rasy świń też może przynosić zyski. Anna i Marek Jurkiewiczowie utrzymują lochy, od których sprzedają tuczniki, i nie kusi ich, by zwiększać skalę chowu, przechodząc na łatwiejszy tucz otwarty w oparciu o zakupione warchlaki. Ich zdaniem więcej nie zawsze znaczy lepiej.

czytaj więcej

Ptasia grypa – jak chronić kurniki przed chorobą?

Przełom roku okazał się nie najlepszy dla producentów drobiu. Od 31 grudnia ub.r. odnotowywane są bowiem w kraju kolejne ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. W kolejnych fermach wybijane są tysiące sztuk drobiu, a liczby wciąż się zmieniają, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Jak przekonują służby, spożywanie poddanego obróbce termicznej mięsa drobiowego jest bezpieczne dla ludzi.

czytaj więcej

2 ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce – 6 tys. gęsi do wybicia

We wsi Zalesie pod Kołem zostało potwierdzone 2 ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. W ramach zwalczania choroby, służby zamieszają uśpić i zutylizować około 6 tys. gęsi. To już jedenaste ognisko grypy ptaków w Polsce od grudnia 2019 roku. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)