Grypa ptaków nie do zatrzymania. Wirus atakuje w kolejnych województwach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grypa ptaków nie do zatrzymania. Wirus atakuje w kolejnych województwach

17.11.2021autor: Kamila Szałaj

Grypa ptaków jest nie do zatrzymania. Znów pojawiły się kolejne ogniska. Hodowcy załamują ręce, bo bez skutecznych działań rządu, wirus dopadnie większość ferm w Polsce. A rekordowa liczba ognisk ptasiej grypy w tym roku dobitnie świadczy o tym, że pomysłu na walkę z chorobą po prostu nie ma.

15 ognisk grypy ptaków w dwa tygodnie

W tym roku jesienny sezon na grypę ptaków w Polsce rozpoczął się 2 listopada, kiedy to wirusa stwierdzono na dwóch fermach w miejscowości Strusy w powiecie siedleckim, woj. mazowieckie. 

Kolejne ogniska w tym powiecie oraz w sąsiednim powiecie sokołowskim pojawiły się kilka dni później. Chorobę wykryto także w woj. lubuskim, łódzkim i śląskim.

r e k l a m a

W tym tygodniu pojawiły się kolejne ogniska, wszystkie w stadach kaczek:
  • dwa w miejscowości Gawłowice w gminie Goszczanów, powiat sieradzki, woj. łódzkie.
    Na jednej fermie było 2 267 kaczek hodowlanych, a na drugiej 5 051;
  • w miejscowości Stary Karolew w gminie Koźminek, powiat kaliski, woj. wielkopolskie, gdzie utrzymywano 11 766 kaczek rzeźnych;
  • w miejscowości Chodybki w gminie Koźminek, powiat kaliski, woj. wielkopolskie, gdzie utrzymywano 9 858 kaczek hodowlanych.

Grypa ptaków blokuje eksport mięsa drobiowego

Kolejne ogniska grypy ptaków oznaczają wstrzymanie eksportu drobiu. A przecież niecałe dwa miesiące temu odzyskaliśmy status kraju wolnego od grypy ptaków. Wtedy to Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem i mięsem drobiowym o ich uchylenie. 

Teraz znów nie będziemy mogli eksportować, a odzyskanie statusu wolnego może nastąpić dopiero po 28 dniach od ostatniego ogniska.

Niestety, prawdopodobnie utracimy też rynek amerykański. 24 zakłady z Polski miały tam wysłać 31 600 ton drobiu. O tę szansę walczyliśmy przez ostatnie 15 lat…

Wirus HPAI zbiera żniwo także w UE

Grypa ptaków rozkręca się także w UE, między innymi we Włoszech, w Holandii oraz w Niemczech. Ogromne problemy z rosnącą liczbą ognisk HPAI mają obecnie kraje azjatyckie, takie jak Korea Południowa czy Japonia.

Kamila Szałaj,
fot. pixabay.com

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grypa ptaków: wymogi bioasekuracyjne będą zależne od wielkości fermy

Gospodarstwa indywidualne będą miały mniej restrykcyjne wymagania dotyczące bioasekuracji niż komercyjne – zakłada projekt rozporządzenia w sprawie środków związanych z wystąpieniem grypy ptaków w Polsce. Na czym dokładnie będzie polegać różnica? Jakie wymogi będą musieli spełnić rolnicy utrzymujący drób na potrzeby własne, a jakie fermy działające komercyjnie?

czytaj więcej

O Zielonym Ładzie podczas Wielkopolskiego Forum Rolniczego

W pierwszym kwartale tego roku Wielkopolska Izba Rolnicza będzie organizowała Wielkopolskie Fora Rolnicze. Będzie to już 15. edycja spotkań z rolnikami. W tym roku wiodącym tematem spotkań będzie Zielony Ład.

czytaj więcej

Prawie 400 ognisk grypy ptaków, w jednym z nich do uboju 630 tys. niosek!

Grypa ptaków dalej pustoszy fermy drobiu. Wirus jest aktywny w całej Europie, w UE wyznaczono w tym roku 1660 ognisk z czego ¼ w Polsce… Jedno z gospodarstw poważnie ucierpiało – do uboju przeznaczono 630 tys. kur niosek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)