Czy wabienie dzików, aby kontrolować ich populację w ogóle działa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy wabienie dzików, aby kontrolować ich populację w ogóle działa?

22.02.2023autor: Dominika Stancelewska

Kontrola dzików często polega na wabieniu ich w pułapki przy zachęcaniu do spożycia przynęty, a następnie odławianiu, które jest jedną z metod zmniejszania populacji tych zwierząt. Jednakże istnieje niewiele informacji na temat tego, które atraktanty zapachowe (czynniki wabiące) mogą lepiej przyciągać dziki w różnych regionach i porach roku.  

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie zapachy mogą wabić dziki?
  • Co  może bardziej przyciągać dziki niż określony zapach?

Jakie zapachy działają na dziki?

Jak twierdzą eksperci, brakuje dowodów na to, że zapach w ogóle przyciąga dziki. Co więcej, najnowsze badania pokazują, że o wiele większy wpływ na wabienie tych zwierząt ma pora roku oraz miejsce. Zbadano 60 zapachowych przynęt dla dzików, które mogą być używane do odłowu. Obserwacje prowadzono w trzech sezonach (zima, wiosna i jesień) oraz w dwóch regionach w USA, w tym na ciepłych i półsuchych pastwiskach w południowym Teksasie oraz ciepłych i wilgotnych wyżynnych oraz nizinnych lasach w Południowej Karolinie.

r e k l a m a

Nie zapach, a sezon

Okazało się, że tylko ekstrakt z truskawek i olej z krzewu kreozotowego zwiększały prawdopodobieństwo odwiedzin dzików – i to tylko w Teksasie w sezonie jesiennym. Żaden inny czynnik wabiący nie działał lepiej niż grupa kontrolna z brakiem zapachu w każdej z badanych lokalizacji. Więcej dzików odwiedzało jednak miejsca w sezonie jesiennym – niezależnie od użytego zapachu. Lokalizacja miejsca miała większe znaczenie niż to, która przynęta została użyta, a analiza wykazała, że mniejsze odległości do dróg oraz zbiorników wodnych (strumienie, rzeki) zwiększyły prawdopodobieństwo odwiedzin w niektórych sezonach. Sugeruje to, że lokalizacja pułapek i miejsc z przynętą oraz sezonowość mogą być ważniejsze dla przyciągania dzików niż same preparaty.

W innych badaniach przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców oceniono natomiast, jak warunki środowiskowe (na przykład opady) oraz negatywne bodźce wpłynęły na wykorzystanie miejsc z przynętami przez dziki. Porównano odwiedzanie tych miejsc podczas suchych lat (2019–2020) i mokrego 2021 roku. Wykazano, że suchsze lata znacznie zwiększyły odwiedzanie miejsc z przynętami przez dziki (wzrost o 119–136%). Podobnie dziki, które nie doświadczyły negatywnych bodźców (bliskie chybienie podczas odstrzału, strzelanie do innych dzików z grupy, niskie dawki toksycznych przynęt), częściej korzystały z miejsc z czynnikami wabiącymi (o ponad 30%). Naukowcy zalecają więc, aby wykorzystywać te zachowania i intensyfikować kontrolę populacji dzików w okresach suchszych.

Dominika Stancelewska

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy żądają przywrócenia odstrzału łosi. "Powodują ogromne szkody w rolnictwie"

Rolnicy domagają się odwołania zakazu odstrzału łosi. Objęta od 2001 r. ochroną populacja znacznie się rozmnożyła. Szukające pożywienia łosie niszczą uprawy rolnicze, a także stwarzają zagrożenie w ruchu lądowym. Działalność zwierząt jest szczególnie odczuwana przez rolników z północno-wschodniej i zachodniej części Polski.  

czytaj więcej

Super świnie atakują USA

Północna część Stanów Zjednoczonych jest zagrożona inwazją tzw. "super świń". Jak podają amerykańskie media są to gigantyczne, „niesamowicie inteligentne i niemal nieuchwytne" zwierzęta, które mogą przetrwać surowy klimat Kanady. A teraz szukają żerowisk w USA. Jak powstały super świnie?

czytaj więcej

Rolnik, który trzyma świnie na własny użytek, będzie zwolniony z części obowiązków bioasekuracyjnych

Rolnicy, którzy trzymają w gospodarstwach do 10 sztuk świń wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, zostaną zwolnieni z części obowiązków bioasekuracyjnych. Zwolnienie obejmie także gospodarstwa położone w strefach objętych ograniczeniami. MRiRW twierdzi, że zmiany nie wpłyną negatywnie na poziom bioasekuracji i rozprzestrzenianie się ASF.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)