Czy ministerstwo rolnictwa zgodzi się na bezpieczny ubój bydła na pastwisku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy ministerstwo rolnictwa zgodzi się na bezpieczny ubój bydła na pastwisku?

04.03.2020

Pod koniec ubiegłego roku Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Rasy Zachowawczej Polska Czerwona, w typie mięsnym złożył w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rekomendację w sprawie rzeźni rolniczych, a w szczególności uboju na pastwisku.

Z artykułu dowiesz się

  • Czym jest ubój na pastwisku i jakimi metodami wykonuje się go w Niemczech
  • Jak bezstresowy ubój wpływa na jakość mięsna
  • Jakie są zalety uboju pastwiskowego

Ważna kwestia uboju zwierząt na pastwisku

Co prawda 18 lutego br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rzeźni rolniczych, które m.in. wprowadza ułatwienia w zakresie wymagań weterynaryjnych odnoszących się do rzeźni o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw i tym samym spełniona została jedna z rekomendacji Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Rasy Zachowawczej Polska Czerwona, w typie mięsnym. Niemniej Związek, w wysłanym do ministerstwa piśmie zwraca również uwagę na jakże ważną kwestię uboju zwierząt na pastwisku.

r e k l a m a
Czytamy w nim:

"Mając na uwadze doświadczenie członków naszego związku i odbytych kilka wizyt oboczych do Austrii oraz Niemiec, w tym jedną wspólnie z Głównym Lekarzem Weterynarii – dr. Bogdanem Konopką, pragniemy przedstawić naszą rekomendację ws. rzeźni rolniczych. Ze względu na dynamicznie zwiększającą się w Europie Zachodniej świadomość i popyt konsumentów na mięso z uboju bezstresowego oraz wyraźnie zauważalny trend w poprawie dobrostanu zwierząt, koniecznym wydaje się wprowadzenie w Polsce tzw. rzeźni rolniczych, biorąc pod uwagę rodzaj hodowli oraz rasę zwierząt, które ostatecznie determinują sposób uboju.

Największe problemy podczas uboju zwierząt

Największym problemem w tradycyjnych rzeźniach jest sam proces uboju, a dla hodowców transport żywych zwierząt ze względu na coraz większe odległości i trudności w logistyce transportu. 

Na terenie Niemiec poznaliśmy kilka niezależnych od siebie sposobów uboju. Wspólna nazwa to ubój na pastwisku. Wszystkie, łączy brak transportu żywych zwierząt do rzeźni oraz bezpieczeństwo ludzi biorących udział w procesie ogłuszania i wykrwawiania. Środki transportu są określane jako satelita rzeźni stacjonarnej. Każdy z tych systemów został wypracowany pod kątem konkretnej hodowli i rasy zwierząt. Jednak systemy i techniki ulegają dynamicznym zmianom oraz modyfikacjom. Główny problem, jaki pojawiał się w małych ubojniach w Niemczech to transport zwierząt do tych ubojni. Hodowcy wraz z naukowcami przy zrozumieniu polityków wyszli naprzeciw temu problemowi i rozwiązują w ten sposób, że sam ubój zwierzęcia tzn. ogłuszanie i wykrwawianie następuje bezpośrednio na pastwisku lub w pobliżu, bądź na terenie gospodarstwa, a następnie zwierzę jest po ogłuszeniu i wykrwawieniu transportowane za pomocą specjalnie skonstruowanych przyczep lub urządzeń podczepianych pod ciągnik rolniczy w celu transportu do rzeźni stacjonarnej i obróbki.


Ostateczną decyzję o sposobie uboju wydaje powiatowy lekarz weterynarii w konsultacji z hodowcą,w zależności od rodzaju hodowli i rasy zwierząt. 

Trzy metody uboju bydła w gospodarstwie

Znane nam są co najmniej 3 możliwości różnego sposobu uboju:
  1. Bydło mające kontakt z człowiekiem każdego dnia np.: bydło mleczne, gdzie zwierzęta są przyzwyczajone do obecności człowieka i wtedy ubój odbywa się bez żadnych wcześniejszych przygotowań za pomocą radicala na terenie gospodarstwa. Rozwiązanie Die Landforscher
  2. Zwierzęta, które mają kontakt z hodowcą, ale muszą być przyzwyczajone do wejścia do poskromu ubojowego w pobliżu gospodarstwa. Rozwiązanie Schlachtung mit Achtung
  3. Zwierzęta, które przebywają prawie cały rok na pastwisku i mają mały kontakt z hodowcą (rasy płochliwe) ubijane są w Niemczech z broni palnej ze względu na brak możliwości zastosowania powyższych metod. Rozwiązanie – Die mobile Schlachtbox.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ubój zwierząt w gospodarstwie na własny użytek – rolnicy się szkolą

Ubój w gospodarstwie zwierząt na własny użytek od lat wzbudzał kontrowersje. Przepisy opierające się o unijne rozporządzenie nr 1099/2009 wymagały od rolnika kwalifikacji, jakie posiadają osoby dokonujący uboju w rzeźniach lub nadzorujące uśmiercanie zwierząt futerkowych na fermach.

czytaj więcej

Małe rzeźnie rolnicze – jakie warunki?

W lutym wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie tzw. rzeźni rolniczych. Co to oznacza dla hodowców?

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)