Brytyjska firma proponuje maski dla krów. Czemu mają służyć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brytyjska firma proponuje maski dla krów. Czemu mają służyć?

30.05.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Jeszcze do niedawna pamiętanie o maseczce przy każdym wyjściu z domu było zmorą dla wszystkich ludzi. Obecnie jedna z brytyjskich firm proponuje, by maseczki zakładać... krowom. Nie chodzi jednak o walkę z COVID-19. Czemu mają służyć maski dla krów?

Książę Karol chwali maski dla krów

Wyobrażając sobie krowę w błękitnej chirurgicznej maseczce, jednej z tych, które do niedawna były powszechnym widokiem na polskich ulicach, trudno nie parsknąć śmiechem. Jednak autorzy traktują swój pomył całkowicie poważnie. Innowacyjne rozwiązanie brytyjskiego start-upu ZELP zakłada, że specjalnie zaprojektowane maski dla bydła przyczynią się do redukcji metanu. Ponieważ krowy jako przeżuwacze emitują ten szkodliwy dla planety gaz, nieustannie są posądzane o odpowiedzialność za kryzys klimatyczny.

Każdy sposób ograniczenia emisji metanu od pewnego czasu zyskuje powszechny aplauz. Pomysł masek dla bydła również spotkał się z uznaniem. Start-up otrzymał nagrodę w dziedzinie ochrony klimatu „Climate Design Award” oraz pochwałę i zachętę do dalszej pracy ze strony brytyjskiego następcy tronu, księcia Karola, który od lat żywo interesuje się rolnictwem oraz rozwiązaniami ekologicznymi. Maskom dla krów przyznano nagrodę w wysokości 58 000 euro.

r e k l a m a

Pomysłodawcy testują różne wersje produktu

Podobnie jak maski dla ludzi cechują się różnym poziomem przepuszczalności, tak samo maski dla krów mają różne wersje. Pomysłodawcy dążą do tego, by maksymalnie zredukować emisję metanu przez bydło. Przetestowano kilka wersji prototypów i na tej podstawie ustalono, że maski mogą odfiltrować około 30 procent metanu emitowanego przez przeżuwacze. W przyszłości wartość ta ma wzrosnąć do nawet 60 proc. 

Jak działa maska dla krów?

Całe urządzenie, przy swoim zbawiennym wpływie na klimat, jest niewielkie i komfortowe dla krowy. Zgodnie z zapewnieniem producenta, nie wpływa w żaden sposób na karmienie, przeżuwanie ani interakcje między zwierzętami. Waży około 100 gram i jest wykonane z gumy. Ma wentylatory, zasilane energią słoneczną, które są przeznaczone do kierowania wydechów zwierząt do małej komory, a następnie za pomocą procesów chemicznych przekształcają metan w dwutlenek węgla i parę wodną. Technologia pozwala śledzić nie tylko redukcję metanu, ale też kluczowe dane dla rolników, takie jak wskaźniki dobrostanu, wydajności i płodności krowy.

Jak podkreślają pomysłodawcy, kluczowe dla jak najlepszego działania ich projektu jest to, by jak najwięcej hodowców bydła zdecydowało się zastosować maski w swoich gospodarstwach. To jednak może nie być łatwe - nie ze względu na oryginalny charakter pomysłu, ale na cenę. Koszt jednej maski wynosi bowiem 45 dolarów za krowę rocznie. W przeliczeniu na złotówki to blisko 200 zł za sztukę bydła. Co więcej, taka inwestycja nie zwróci się rolnikowi w niczym prócz satysfakcji z przyczynienia się do ochrony klimatu, bo maski dla bydła nie wpływają na wydajność krów. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. ZELP

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Setki owiec przeszły przez Frankfurt nad Odrą

Po żądnych przygód krowach, które zapragnęły wybrać się promem w piękny rejs, przyszedł czas na owce, które chciały liznąć nieco miejskiego życia. Jak się okazuje, tym razem wszystko przebiegało jednak pod nadzorem rolnika i było drobiazgowo zaplanowane.  

czytaj więcej

Spróbuj regionalnego przysmaku... w food trucku

Food trucki cieszą się rosnącą popularnością nie tylko na festiwalach muzycznych. Dzięki swojej mobilności mogą dotrzeć niemal wszędzie, a przy tym dają niemal nieograniczone możliwości zagospodarowania. Jednym z pomysłów na food trucki są przysmaki regionalne.  

czytaj więcej

Ceny nawozów znów rosną! Agrochem Puławy opublikował nowy cennik

Agrochem Puławy, oficjalny dystrybutor Grupy Azoty uaktualnił ceny nawozów wieloskładnikowych. Niestety, stawki znów poszły w górę. Po ile obecnie firma sprzedaje polifoskę, amofoskę i polidap?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)