Biedronka sprzedaje wieprzowinę ze stref ASF. Jak na to reagują rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Biedronka sprzedaje wieprzowinę ze stref ASF. Jak na to reagują rolnicy?

21.09.2021autor: Kamila Szałaj

W supermarketach sieci Biedronka będzie sprzedawana wieprzowina ze stref ASF. Na opakowaniach takiego mięsa znalazł się specjalny znak informujący konsumentów o jego pochodzeniu. Jaki? Co o tej inicjatywie sądzą hodowcy świń?

Ceny tuczników w strefie czerwonej drastycznie niskie

Kilka tygodni temu przedstawiciele branży trzodziarskiej apelowali do sieci handlowych  o zakupy wieprzowiny pochodzącej ze strefy III ASF, czyli czerwonej. Na tych terenach ceny skupu tuczników są niższe od tych uzyskiwanych w strefie wolnej od ASF o ponad 1 zł na kilogramie. Zdarzają się nawet przypadki, że rolnicy są zmuszani do sprzedaży świń po 2,50 zł/kg. Takie stawki nie pokrywają kosztów produkcji. Przez to wielu hodowców stoi na granicy bankructwa.

– Powodem, dla którego nastąpiło tak duże rozwarstwienie cen skupu, jest brak zainteresowania sieci handlowych produktami pochodzącymi ze strefy czerwonej – wyjaśniał na początku września Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG. Wtedy też przedstawiciele związku poinformowali, że trwają rozmowy z sieciami handlowymi w sprawie zakupu wieprzowiny pochodzącej ze strefy III ASF.

r e k l a m a

Biedronka sprzedaje mięso ze strefy czerwonej

Dziś można powiedzieć, że mamy pierwsze pozytywne rezultaty tych rozmów. Biedronka poinformowała właśnie o zmianie polityki zakupowej, w wyniku której  w sklepach tej sieci sprzedawane jest mięso ze stref ASF.

- Mięso wieprzowe pochodzi ze strefy III ASF, ale nie z gospodarstw, w których wykryto ASF – zastrzega Biedronka. I gwarantuje konsumentom, że taki produkt jest przebadany i absolutnie bezpieczny.

Specjalne oznaczenie wieprzowiny z III strefy

Jak rozpoznać, czy mięso jest ze strefy czerwonej? Sieć wprowadziła specjalne oznaczenie takiego produktu. Składa się ono z liter PL IW z unikalnym numerem wpisanym w okrąg.

- Nowy kształt – koło zamiast owalu – to najłatwiejszy sposób na rozróżnienie tych dwóch symboli. Mięso oznaczone okrągłymi znakami pochodzi od zwierząt, które zostały przebadane i oznaczone jako wolne od ASF, znajdując się pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Nie ma różnic w jakości między mięsem wieprzowym oznaczonym którymkolwiek z tych znaków – wyjaśnia Biedronka.

Do tej pory jedynym symbolem dla mięsa, powszechnie rozpoznawanym przez klientów Biedronki, były litery PL WE (Wspólnota Europejska) z unikalnym numerem wpisanym w owal.

Jak do tej inicjatywy podchodzą hodowcy świń?

Czy sprzedaż mięsa ze strefy ASF przez Biedronkę spowoduje, że wzrośnie cena tuczników i skończą się kłopoty w handlu tymi zwierzętami? Wszyscy byśmy sobie tego życzyli, ale rolnicy podchodzą z umiarkowanym optymizmem do tej informacji.

- Mam nadzieję, że w ślad za Biedronką pójdą inne sieci i dzięki temu łatwiej będzie nam sprzedać nasze tuczniki. Ale to też zależy od samych konsumentów. Jak zobaczą na oznaczeniu, że mięso jest ze strefy ASF, to mogą sięgnąć po tackę z "białej strefy". Bo się będą bać, że mięso jest "skażone". Warto by też sprawdzić, ile tego mięsa Biedronka wpuszcza do sklepów i czy jest ono w całej Polsce, czy tylko w niektórych punktach. Co by jednak nie było, dobrze że taka inicjatywa się pojawiła. Bo w obietnice Antoniego Macierewicza, że państwo zacznie skupować świnie ze stref na pomoc żywnościową to już nie wierzę - mówi nam jeden z producentów trzody chlewnej z okolic Piotrkowa Trybunalskiego, chcący zachować anonimowość. 
Biedronka sprzedaje mięso ze strefy czerwonej ASF

Kamila Szałaj, fot. Biedronka
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W jaki sposób drony będą wspierać rolnictwo?

Przyszłość rolnictwa skupia się na pełnej automatyzacji, gdzie rolnik będzie w zasadzie pilotem, operatorem, który w wygodnym fotelu będzie z sprawował zdalnie kontrole nad swoim gospodarstwem. Pomocne w tym będą m.in. drony, które już są szeroko testowane w rolnictwie.

czytaj więcej

Będzie interwencyjny skup świń ze strefy ASF. Skorzystają na tym rolnicy czy ubojnie?

Rusza rządowy skup świń z czerwonej strefy ASF. Agencja Rezerw Strategicznych już szuka zakładów chętnych do zakupu. Ale rolników ta interwencja wcale nie cieszy. Dlaczego?

czytaj więcej

Katastrofa. ASF w zagłębiu trzody w Wielkopolsce. 70 tys. świń w strefie

W powiecie rawickim w Wielkopolsce zagrożonych jest 525 gospodarstw. Powód? Za chwilę znajdą się w strefie ASF, gdyż w regionie wykryto ognisko choroby. Dramat jest tym większy, bo w tych gospodarstwach łącznie jest 70 tysięcy świń! Jak sytuację komentują rolnicy i inspekcja weterynaryjna?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)