Biedronka sprzedaje wieprzowinę ze stref ASF. Jak na to reagują rolnicy?
W supermarketach sieci Biedronka będzie sprzedawana wieprzowina ze stref ASF. Na opakowaniach takiego mięsa znalazł się specjalny znak informujący konsumentów o jego pochodzeniu. Jaki? Co o tej inicjatywie sądzą hodowcy świń?
Ceny tuczników w strefie czerwonej drastycznie niskie
Kilka tygodni temu przedstawiciele branży trzodziarskiej apelowali do sieci handlowych o zakupy wieprzowiny pochodzącej ze strefy III ASF, czyli czerwonej. Na tych terenach ceny skupu tuczników są niższe od tych uzyskiwanych w strefie wolnej od ASF o ponad 1 zł na kilogramie. Zdarzają się nawet przypadki, że rolnicy są zmuszani do sprzedaży świń po 2,50 zł/kg. Takie stawki nie pokrywają kosztów produkcji. Przez to wielu hodowców stoi na granicy bankructwa.
– Powodem, dla którego nastąpiło tak duże rozwarstwienie cen skupu, jest brak zainteresowania sieci handlowych produktami pochodzącymi ze strefy czerwonej – wyjaśniał na początku września Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG. Wtedy też przedstawiciele związku poinformowali, że trwają rozmowy z sieciami handlowymi w sprawie zakupu wieprzowiny pochodzącej ze strefy III ASF.
Biedronka sprzedaje mięso ze strefy czerwonej
Dziś można powiedzieć, że mamy pierwsze pozytywne rezultaty tych rozmów. Biedronka poinformowała właśnie o zmianie polityki zakupowej, w wyniku której w sklepach tej sieci sprzedawane jest mięso ze stref ASF.
- Mięso wieprzowe pochodzi ze strefy III ASF, ale nie z gospodarstw, w których wykryto ASF – zastrzega Biedronka. I gwarantuje konsumentom, że taki produkt jest przebadany i absolutnie bezpieczny.
Specjalne oznaczenie wieprzowiny z III strefy
Jak rozpoznać, czy mięso jest ze strefy czerwonej? Sieć wprowadziła specjalne oznaczenie takiego produktu. Składa się ono z liter PL IW z unikalnym numerem wpisanym w okrąg.
- Nowy kształt – koło zamiast owalu – to najłatwiejszy sposób na rozróżnienie tych dwóch symboli. Mięso oznaczone okrągłymi znakami pochodzi od zwierząt, które zostały przebadane i oznaczone jako wolne od ASF, znajdując się pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Nie ma różnic w jakości między mięsem wieprzowym oznaczonym którymkolwiek z tych znaków – wyjaśnia Biedronka.
Do tej pory jedynym symbolem dla mięsa, powszechnie rozpoznawanym przez klientów Biedronki, były litery PL WE (Wspólnota Europejska) z unikalnym numerem wpisanym w owal.
Jak do tej inicjatywy podchodzą hodowcy świń?
Czy sprzedaż mięsa ze strefy ASF przez Biedronkę spowoduje, że wzrośnie cena tuczników i skończą się kłopoty w handlu tymi zwierzętami? Wszyscy byśmy sobie tego życzyli, ale rolnicy podchodzą z umiarkowanym optymizmem do tej informacji.
Kamila Szałaj
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl
Najważniejsze tematy