ASF: Wzrośnie pomoc na budowę ogrodzenia. Ile wyniosą stawki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF: Wzrośnie pomoc na budowę ogrodzenia. Ile wyniosą stawki?

15.09.2021autor: wk

Producenci trzody chlewnej, którzy chcą postawić wokół swoich chlewni ogrodzenie chroniące przed ASF mogą liczyć na większe wsparcie. Resort rolnictwa zaproponował nowe stawki. Ile wyniesie pomoc? Kiedy będzie można składać wnioski?

Liczba ognisk ASF w chlewniach stale rośnie. W tym roku wybuchło ich już ponad 100. Ponieważ bioasekuracja jest kosztowna, a ceny materiałów budowlanych poszły w górę, resort rolnictwa zdecydował się podnieść stawki na wykonanie ogrodzenia chlewni. Rozporządzenie w tej sprawie zostało skierowane do konsultacji. 

r e k l a m a

Jakie będą nowe stawki na budowę ogrodzenia?

Pierwotnie stawki za wykonanie ogrodzenia były ustalone według danych za rok 2018. Ministerstwo chce dokonać ich aktualizacji, na podstawie zmian poziomu cen poszczególnych robót budowlanych związanych z wykonaniem ogrodzenia. W projekcie rozporządzenia określono więc nowe ceny za poszczególne jego elementy - powtarzalne przęsła, bramy i furtki.

Wyniosą one:

  • 230 zł za 1 metr bieżący ogrodzenia (do tej pory stawka wynosiła 200 zł),
  • 2100 zł za bramy (do tej pory stawka wynosiła 1820 zł),
  • 710 za furtki (do tej pory stawka wynosiła 610 zł). 

Kiedy rusza nabór?

We wrześniu w ARiMR planowany jest nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. MRiRW proponuje więc, aby jeszcze przed planowanym naborem wniosków o przyznanie pomocy, rolnicy mogli otrzymać wyższą pomoc na inwestycje dotyczące wykonania ogrodzenia, które chroni gospodarstwo przed ASF.

Wyższe standardowe stawki jednostkowe będą obowiązywały od naboru wniosków o przyznanie pomocy planowanego we wrześniu 2021 r. 

wk

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dotacje na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej 2021 - kiedy i jakie warunki?

Wkrótce ARiMR będzie przyjmowała wnioski o dotacje z PROW 2014-2020 na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Zainteresowani rolnicy będą mieli tylko dwa miesiące na złożenie dokumentów. Na jakich warunkach można otrzymać wsparcie? Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

czytaj więcej

Rolników utrzymujących świnie czekają kolejne zmiany przepisów o zwalczaniu ASF

Na producentów trzody chlewnej, którzy znajdują się w strefach ASF, nakładanych jest coraz więcej obowiązków, zwłaszcza w kwestii dokumentacji związanej z prowadzeniem chowu. Co to w praktyce oznacza dla nich oznacza? Jak się do tego ustosunkować?

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)