VAT: Zapłata za części po żniwach – czy odliczyć VAT naliczony?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

VAT: Zapłata za części po żniwach – czy odliczyć VAT naliczony?

10.10.2019autor: dr Piotr Łuczak

Kupujesz części zamienne do kombajnu z odroczonym terminem płatności. Co z VAT? Oto nasza porada.

Pytanie Czytelnika profi: W czerwcu zakupiłem za kilkadziesiąt tysięcy zł części zamiennych z terminem płatności 30 dni. Faktycznie nie będę w stanie w terminie zapłacić należności – spodziewam się, że będę miał pieniądze dopiero po żniwach. Biorąc pod uwagę suszę, może to być nawet później. Uzgodniłem to już z dostawcą. Czy muszę odliczyć VAT naliczony w terminach ustalonych w ustawie o VAT i narazić się na późniejsze korekty VAT?



Redakcja odpowiada

 

Rozliczanie podatku naliczonego od zakupionych towarów lub usług jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika VAT. Wynika to z art. 86.1 Ustawy o VAT. Rozliczenie to powinno nastąpić za okres powstania obowiązku podatkowego (tutaj w lipcu za czerwiec) lub w dwóch następnych okresach rozliczeniowych (miesiącach lub kwartałach). 

Jeśli w tych terminach nie dokonano rozliczenia VAT, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż wciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Prawdopodobnie jednak naszemu Czytelnikowi chodziło kwestię tzw. odliczenia za złe długi, zgodnie z art. 89 b.1 Ustawy VAT. Przepis ten określa obowiązek korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. 

Gdyby nasz Czytelnik faktycznie odliczył (rozliczył) podatek należny od zakupionych części za czerwiec lub za lipiec lub za sierpień i równocześnie nie zapłacił należności dostawcy w ciągu 90 dni, to miałby obowiązek takiej korekty. Jeśli jednak zrezygnował ze swojego prawa i nie obniżył podatku należnego w jakimkolwiek terminie, to nie będzie miał obowiązku korekty (faktycznie nie ma czego korygować).

Odpowiedź przygotował Roman Włodarz
Opr. pł
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

VAT: Zapłata za części po żniwach – czy odliczyć VAT naliczony?

Kupujesz części zamienne do kombajnu z odroczonym terminem płatności. Co z VAT? Oto nasza porada.

czytaj więcej

VAT: traktory „przesunąć” czy „sprzedać”

Oto kolejna odsłona w zakresie VAT. Czytelnik pyta, czy posiadając dwie działalności gospodarcze na żonę i męża, lepiej „przesunąć” czy „sprzedać” sprzęt, dla lepszego rozliczenia VAT?

czytaj więcej

Ubezpieczenia rolne: ruszył nowy sezon

Od 1 października w Concordii Ubezpieczenia - Grupa Generali rozpoczyna się jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw, który potrwa do końca listopada.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)