Ubezpieczenia rolne: ruszył nowy sezon
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ubezpieczenia rolne: ruszył nowy sezon

03.10.2019autor: dr Piotr Łuczak

Od 1 października w Concordii Ubezpieczenia - Grupa Generali rozpoczyna się jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw, który potrwa do końca listopada.

W Concordia w jesiennym sezonie zawierania umów ubezpieczenia, ochroną mogą być objęte uprawy zbóż ozimych (pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime) oraz uprawy rzepaku ozimego. 



Ubezpieczenia będą zawierane:

  • od ryzyka gradu lub w specjalnie przygotowanych pakietach uwzględniających grad i ujemne skutki przezimowania (Bonus Z);
  • przymrozki wiosenne (Baza Z) oraz
  • najszerszy pakiet zawierający dodatkowo: deszcz nawalny i huragan (Plus Z).

    Możliwe będzie również ubezpieczenie tylko od ryzyka gradu. Już w momencie podpisywania umowy, zostanie wybrany ryczałtowy wariant wypłaty odszkodowania za szkody powstałe w wyniku ujemnych skutków przezimowania – 15 lub 25% sumy ubezpieczenia. Dodatkowo, ubezpieczenie będzie można rozszerzyć o ochronę od ognia, a dla tych, którzy ubezpieczyli swoje zboża ozime w Concordii – Grupa Generali, również od ryzyka suszy.

Ubezpieczenie rolnika, to nie tylko ubezpieczenie upraw, warto pamiętać o ciekawej ofercie Concordii pakietu ryzyk dodatkowych obejmującym ubezpieczenie Ochrony Prawnej rolnika i NNW rolnika, a także o dodatkowych zniżkach na ubezpieczenie w ramach Concordia Agro.
r e k l a m a

Państwo dopłaci do składki

Nawet 65% dopłaty z budżetu państwa do składki gwarantuje ustawa o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Concordia Ubezpieczenia – Grupa Generali jest jednym z niewielu zakładów ubezpieczeń, z którymi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na podstawie ustawy z 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, zawarł umowę w sprawie stosowania w 2019 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich.

Na co zwrócić uwagę?

Zawierając umowę ubezpieczenia, w sposób szczególny trzeba zwrócić uwagę na jej: zakres, definicje oraz wyłączenia odpowiedzialności. Wybierając ofertę warto też przeanalizować takie szczegóły, jak:
  • procent ubytku w plonie,
  • od jakiego przejmowana jest odpowiedzialność za szkody,
  • brak stosowania udziałów własnych,
  • stałą sumę ubezpieczenia czy
  • odpowiedzialność za szkody na polu, ale też jego części.

Ważne jest także, aby towarzystwo, z którym zawiera się umowę, nie stosowało mechanizmów obniżających odszkodowanie, jeżeli ceny płodów rolnych spadną w trakcie żniw. 
– Odpowiedzialność Concordii za szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi lub gradem rozpoczyna się od 8% ubytku w plonie, w przypadku wykupienia specjalnej klauzuli szczególnej. Wyliczając szkodę, pod uwagę bierzemy nie tylko całą powierzchnię pola, lecz także jego części, ponieważ wiemy, że szkoda może być rozłożona nierównomiernie – zadeklarował Krzysztof Mrówka, dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordii Ubezpieczenia - Grupa Generali.
Opr. pł
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

De minimis za suszę

Płyną pieniądze do naszych rolników za szkody związane z suszą. Duża część w ramach de minimis, podaje profi.

czytaj więcej

VAT: Zapłata za części po żniwach – czy odliczyć VAT naliczony?

Kupujesz części zamienne do kombajnu z odroczonym terminem płatności. Co z VAT? Oto nasza porada.

czytaj więcej

VAT: traktory „przesunąć” czy „sprzedać”

Oto kolejna odsłona w zakresie VAT. Czytelnik pyta, czy posiadając dwie działalności gospodarcze na żonę i męża, lepiej „przesunąć” czy „sprzedać” sprzęt, dla lepszego rozliczenia VAT?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)