Bum, bum, bum! Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych, Wilkowice, Roltechnika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bum, bum, bum! Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych, Wilkowice, Roltechnika

19.08.2019autor: dr Piotr Łuczak

Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych, edycja nr 18. Wilkowice, Roltechnika. Tu trzeba być, jeśli technika rolnicza Ci miła!

Huk, dym, zapach spalin, kurz – ale impreza trwa! Jesteśmy na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach i wystawie Roltechnika. Ta impreza może robić wrażenie zwłaszcza na tych, którzy nie nawykli do harmideru, jaki potrafią wywołać ciągniki. Dodajmy, w liczbie kilkuset. I to dość leciwych, co oznacza, że nikt tu nie patrzy na przekroczoną normę decybeli, czy spalin, które ulatują kominem.


Ba, splendor jest tym większy, im głośniej strzeli serią wybuchów z rury wydechowej silnik, im czarniejszy dym wyda! To dopiero uciecha! Zresztą całe szczęście, że miłośnikom techniki rolniczej – zwłaszcza tej retro – nie trzeba tego tłumaczyć. 


Na otwarcie dzisiejszego festiwalu dotarł Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. To pierwszy szef resortu rolnego, który na tą imprezę dotarł, podkreślił z satysfakcją Leszek Nowak, prezes Klubu Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i maszyna”.

r e k l a m a


Minister pierwszy od lat



Ardanowski zwiedził ekspozycję maszyn, w części już odpalonych i czekających na sygnał do wyjazdu do prezentacji. Szczególną uwagę zwrócił na sędziwy kombajn Vistula, która miała jeszcze system workowania ziarna. Przechodząc obok Ursusów – westchnął. Nic dziwnego, wszak nie jest pojęte, dlaczego nasz prawie 40-milionowy naród nie posiada silnej własnej marki ciągników rolniczych. 

Podczas otwarcia Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że godną szacunku jest pasja miłośników maszyn, którzy w ten sposób utrwalają dziedzictwo kulturowe i narodowe. Szef resortu zapowiedział utworzenie odpowiedniego instytutu w Warszawie, który  będzie zajmował się utrwalaniem tego rodzaju dorobku polskiego rolnictwa i wsi, w tym – być może – i finansowym wsparciem dla tego typu inicjatyw.

Ardanowski zaznaczył także, że spośród najbardziej pilnych zadań naszego rządu w zakresie gospodarki rolnej, jest poprawa retencji wodnej. Na ten cel z bieżącego PROW mają być przeznaczonych ok. 100 mln euro – rolnicy będą mogli złożyć wnioski do ARiMR na refundację działań związanych z poprawą retencji w swym gospodarstwie. Do wzięcia będzie do 100 tys. zł; dotacja zrefunduje połowę kosztów kwalifikowalnych, a dla młodych rolników – pokryje do 60% kosztów. 



Ciapek i traktorpooling 


W sobotnim programie po oficjalnym otwarciu i nagrodzeniu najbardziej zaangażowanych członków Klubu Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i maszyna”, odpalono formalnie przy ministrze dwa bombaje na lut-lampy, a następnie cały korowód ciągników różnej maści pojechał na prezentację.

Każdy chętny przejeżdżał swą maszyną przez wagę, paradując przed widownią.

Maszyny, które mogły dać radę – lub których właścicieli myśleli – że ich sprzęt może dać radę – ustawiały się do traktorpoolingu. Pierwsza kategoria do 2 t masy ciągnionej, druga – powyżej. Całkiem nieźle spisywały się "ciapki".

Później przyszła pora na:
  • pokazy polowe – zbiór zboża, omłoty, 
  • toczenie beczki, ale bez Ursusów 45,
  • wyścigi traktorów dwu-, trzy-, czterocylindrowych i benzynowych.
  • Wieczorem po mszy św. przyszedł czas na ucztę.

Plan na niedzielę



W niedzielę 18 sierpnia impreza rozpoczęła się korowodem maszyn o godz. 11.00 ulicami Wilkowic. 
O 11.30 na placu manewrowym była ponowna prezentacja sprzętu, a dalej:
  • zawody poolingu (12.30),
  • węgierski traktorpoling (13.00), 
  • przeciąganie liny traktorem (13.30), 
  • pokazy polowe (14.00), 
  • toczenie beczki (Ursusy 45), 
  • wyścigi traktorów (bombaje, ślimaki, traktorzystki). 
Niedługo pokażemy nasze filmy z imprezy, a narazie filmik na krótko - autorstwa naszego redakcyjnego kolegi, Łukasza Siary.


autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ursus C-45 w ten weekend w Muzeum Rolnictwa Szreniawie!

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w podpoznańskiej Szreniawie w najbliższy weekend zaprasza do siebie wszystkich fanów techniki rolniczej. Będzie można podziwiać pierwsze modele Ursusów produkowanych w Warszawie – C45 oraz C–325.

czytaj więcej

Z wizytą u Göweila

Na początku czerwca mieliśmy okazję zwiedzić fabrykę maszyn Göweil w Kirschlag w Austrii. Zaimponowały nam nie tylko piękne, górzyste tereny, ale przede wszystkim sukces, jaki osiągnęło tak młode przedsiębiorstwo.

czytaj więcej

Historia pasji do starych traktorów

Leszek Nowak to znany w kraju kolekcjoner starych ciągników. Jest też prezesem klubu „Traktor i Maszyna”, organizującego doroczny festiwal w Wilkowicach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)