Ursus C-45 w ten weekend w Muzeum Rolnictwa Szreniawie!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ursus C-45 w ten weekend w Muzeum Rolnictwa Szreniawie!

20.07.2020autor: dr Artur Jakubek

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w podpoznańskiej Szreniawie w najbliższy weekend zaprasza do siebie wszystkich fanów techniki rolniczej. Będzie można podziwiać pierwsze modele Ursusów produkowanych w Warszawie – C45 oraz C–325.




Otwieramy się dla Państwa z pokazami! 

Pod takim hasłem szreniawskie Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza wszystkich swoich sympatyków i fanów techniki rolniczej na weekend ze starymi ciągnikami Ursus w roli głównej. 

Ursus C-45 – łyk historii

Przysłowiową „wisienką na torcie”, a w zasadzie dwoma wisienkami będą pierwszy i trzeci z kolei model ciągnika Ursus, które produkowane były w Zakładach Mechanicznych Ursus w Warszawie. Pierwszy z nich – model C–35 był produkowany w latach 1947-1954. Prototyp z oznaczeniem LB–45 powstał na bazie konstrukcji niemieckiego Lanz Bulldoga. Zaprezentowano go w 1947 roku na pochodzie pierwszomajowym w Warszawie. Produkcja seryjna z oznaczeniem C–45 ruszyła we wrześniu tegoż roku.

Ursus C-325

W roku 1956 w tych samych zakładach rozpoczęto prace nad nowym modelem lekkiego ciągnika rolniczego. W konsekwencji tego po 3 latach rozpoczęto seryjną produkcję Ursusa C-325 – pierwszego modelu napędzanego silnikiem wysokoprężnym. W tamtych czasach była to nowoczesna konstrukcja z hydrauliką siłową, wałem odbioru mocy, dociążeniem tylnych kół. Ursus C–325 miał możliwość zmiany prześwitu oraz rozstawu kół. W latach 1959–1963 fabrykę opuściły 26 282 sztuki.

Quiz rodzinny i toczenie opony!

Przewidziano bogaty program imprezy obejmujący m.in. prezentację silnika spalinowego S–60. Obejrzymy filmy z lat 50-tych XX wieku, na których zobaczymy, jak przebiegała obsługa takiego silnika. Zobaczymy także model C–325, któremu będzie można zajrzeć pod maskę!

Wyświetlanie archiwalnych filmów dokumentalnych z zasobów Narodowego Muzeum Rolnictwa:

  • obsługa silnika spalinowego S–60
  • mała młocarnia,
  • codzienna eksploatacja ciągnika C–325,
  • narzędzia współpracujące z Ursusem C–325,
  • intrygujący film dokumentalny: „Pechowy dzień pana kierownika”.

Uzupełnieniem pokazów będzie tematyczny quiz rodzinny oraz toczenie opony od Ursusa. 

Pokazy „Maszyny rolnicze, dźwiękiem i obrazem” w Narodowym Muzeum Rolnictwa w Szreniawie odbędą się sobotę i niedzielę (25. i 26. lipca 2020 roku) w godzinach 12:00-15:00.

opr. aj

fot. firmowe

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Klasyki samochodów rolniczych – pokazy Tarpana w Szreniawie!

Już w przyszły weekend (24 – 25.10) w Szreniawie odbędą się pokazy klasyków wśród samochodów rolniczych – Tarpanów.

czytaj więcej

Pamiętaj o serwisie kombajnu

Już teraz pomyśl o przeglądzie Expert Check

czytaj więcej

Nokian: „inteligentne” opony w ciągu 5 lat

Specjalista z Nokian Tyres uważa, że opony „inteligentne” wejdą do powszechnego użytkowania w ciągu najbliższych 5 lat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)