Zbiory warzyw i owoców muszą trwać
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zbiory warzyw i owoców muszą trwać

06.11.2020autor: Kamila Szałaj

Nigdy nie ma stagnacji. Zawsze dzieje się coś, co oddziałuje na produkcję i w konsekwencji przez zmiany podaży na rynek. W mniejszym zakresie zmienia się popyt, czyli w naszym przypadku konsumpcja warzyw i owoców i ich przetworów. Jak jest w czasie nawrotu pandemii?

Pandemia COVID-19, patrząc z rynkowego punktu widzenia, zwiększa konsumpcję warzyw i owoców, ale nie jest to odczuwalne przez wszystkich, gdyż zmienia się model zakupowy. 

Znaczna część konsumentów odwróciła się od dużych sieci handlowych na rzecz dyskontów oraz mniejszych punktów sprzedaży. Jak do tej pory sieci dyskontów w Polsce – nieważne, co by się nie działo, zyskują klientów i zwiększają sprzedaż. To dlatego dostawcy do tych sieci nie mogą narzekać na obroty. Więcej sprzedaje się też przez rynki hurtowe, skąd warzywa trafiają do mniejszych sklepów i na bazary. Wyższy popyt nie jest odczuwany przez większość producentów, gdyż podaż (produkcja) wielu gatunków warzyw jest wyższa, co niweluje wzrost popytu.

Październikowy wzrost zachorowań w Polsce przyczynił się do zwiększenia niepokoju u części mieszkańców wsi.
Skutkiem tego było również mniejsze zainteresowanie pracowników sezonowych. Podobna lub gorsza sytuacja była w październiku na Ukrainie, co przełożyło się na mniejszą liczbę przyjezdnych. Na szczęście większość pracowników była już w Polsce w miejscach pracy, co nie wpłynęło negatywnie na rynek pracy w rolnictwie.

Rolnicy zaskoczyli się też zmianą polityków i polityki w stosunku do rolnictwa, co wywołało protesty. Jak pokazuje przykład, zmiany mogą następować szybko i niespodziewanie. Najlepszym zabezpieczeniem przed niespodziewanymi zmianami jest organizowanie w silne podmioty rynkowe – najlepiej organizacje producentów, niezależnie od form prawnych, które będą mogły zająć silniejszą pozycję rynkową.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pandemiczny kryzys przyspieszy zmiany w przemyśle rolno-spożywczym

Podczas kryzysu związanego z COVID-19 branża rolno-spożywcza okazała się jedną z najbardziej odpornych na trudną sytuację. Szok wywołany pandemią wymagał jednak wprowadzenia działań zaradczych, a także przyspieszył rozwój trendów już wcześniej zaobserwowanych w tym sektorze – jak cyfryzacja, bardziej świadome wybory konsumentów i preferencje dotyczące lokalnych produktów. – wynika z raportu „Food Foresight: Impact of COVID-19 on the agri-food sector in Central and Eastern Europe” przygotowanego przez EIT Food we współpracy z firmą doradczą Deloitte. 

czytaj więcej

Hiszpania: areał uprawy brokułów i kalafiora zwiększył się o 30 proc.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że konsumenci częściej sięgają po warzywa. Z tego powodu w Hiszpanii areał uprawy brokułów i kalafiora na jesień i zimę zwiększył się o około 25–30 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem - poinformował serwis Freshplaza.com.

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)