Hiszpania: areał uprawy brokułów i kalafiora zwiększył się o 30 proc.
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Hiszpania: areał uprawy brokułów i kalafiora zwiększył się o 30 proc.

03.11.2020autor: Kamila Szałaj

Pandemia koronawirusa spowodowała, że konsumenci częściej sięgają po warzywa. Z tego powodu w Hiszpanii areał uprawy brokułów i kalafiora na jesień i zimę zwiększył się o około 25–30 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem - poinformował serwis Freshplaza.com.

- Chociaż zasadzono więcej brokułów, a do stycznia spodziewana jest większa podaż niż w ubiegłym roku, sieci handlowe i tak zwiększają swoje zamówienia z powodu sytuacji koronawirusa - mówi Nacho Doménech, prezes Agromark – hiszpańskiej firmy eksportowej, która sprzedaje owoce i warzywa z własnych upraw.

- Chodzi o to, że druga fala pandemii może być jeszcze gorsza niż ta w marcu, więc ludzie będą częściej jeść zdrowe produkty w swoich domach - wyjaśnia serwisowi Freshplaza.

Poza tym wzrósł eksport hiszpańskich brokułów do krajów unijnych jak Niemcy, Holandia czy kraje bałtyckie. Szczególnie wysoki jest popyt w Holandii, głównie ze względu na zamknięcie restauracji, co prowadzi do zwiększonego spożycia warzyw w domu. 

Zupełnie inna niż na początku poprzedniego roku jest sytuacja kalafiora.

- W ubiegłym roku sezon rozpoczął się znacznie wcześniej. Produkcja w Europie Północnej była utrudniona w lipcu i sierpniu z powodu nadmiernych upałów, co doprowadziło do problemów z jakością. W tej chwili w Wielkiej Brytanii, Holandii i innych krajach Europy Środkowej nadal istnieją lokalne produkcje. Swoje kalafiory na razie eksportujemy tylko do krajów skandynawskich, gdzie jest chłodniej. Poziomy cen zaczęły się od bardzo wysokich, a teraz, chociaż nadal są wysokie, są również pod większą presją, ponieważ popyt jest niższy niż oczekiwano -  zaznacza Doménech.

W całej Europie kalafiory i brokuły osiągały podczas pandemii znacznie wyższe ceny niż przed laty. W Niemczech brokuły podrożały aż o 182 proc. W supermarketach ceny warzyw nie poszybowały tak, jak na rynkach hurtowych, z uwagi na umowy handlowe. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

ksz, oprac. na podst. Freshplaza
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zbiory warzyw i owoców muszą trwać

Nigdy nie ma stagnacji. Zawsze dzieje się coś, co oddziałuje na produkcję i w konsekwencji przez zmiany podaży na rynek. W mniejszym zakresie zmienia się popyt, czyli w naszym przypadku konsumpcja warzyw i owoców i ich przetworów. Jak jest w czasie nawrotu pandemii?

czytaj więcej

Kalafiory i brokuły odporne na COVID

W całej Europie kalafiory i brokuły osiągały podczas pandemii znacznie wyższe ceny niż przed laty. W Niemczech brokuły podrożały aż o 182 proc. W supermarketach ceny warzyw nie poszybowały tak, jak na rynkach hurtowych, z uwagi na umowy handlowe. 

czytaj więcej

Rynek wschodni: Sprzedaż ziemniaków w Ukrainie wzrosła o 150%

Platforma EastFruit Trade przeanalizowała oferty uczestników rynku wschodniego, w których brało udział 14 krajów (nie tylko kraje wschodu). Odnotowano zwiększoną podaż na buraki oraz ziemniaki w Ukrainie, kto jest liderem sprzedaży? Jak kształtują się ceny?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)