Zaraza czy alternarioza?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zaraza czy alternarioza?

26.07.2020autor: Kamila Szałaj

Pojawiające najczęściej na najstarszych liściach, brązowo-brunatne plamy, z wyraźnym koncentrycznym strefowaniem (koncentryczne pierścienie) to nie zaraza – to alternarioza. 

Sprawcą zarazy ziemniaka jest patogen, który kiedyś klasyfikowano jako grzyb, a obecnie zaliczany jest do organizmów grzybopodobnych. Phytophthora infestans – sprawca choroby – zmienił sposób pasożytowania w ostatnich latach. Kilkanaście lat temu zimował tylko w bulwach pochodzących z chorych ziemniaków. 

W następnym sezonie z zakażonych bulw wyrastały porażone systemicznie części nadziemne, które stawały się źródłem rozprzestrzeniania się P. infestans. Przy wysokiej wilgotności i temperaturze około 15 st. C, na liściach ziemniaka tworzyły się zarodnie z zarodnikami konidialnymi, zakażającymi rośliny pomidorów rosnących w pobliżu. Infekcja następowała zwykle w połowie lipca.


Pierwsze objawy choroby na pomidorach obserwowano pod koniec tego miesiąca bądź w sierpniu. 

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wygląda sprzedaż i zużycie środków ochrony roślin w Polsce?

W sezonie 2018/2019 sprzedano w Polsce 65,3 tys. t środków ochrony roślin. Ale tylko co czwarta tona (17 tys. t) pochodziła z produkcji krajowej. Najwięcej substancji czynnych zużywa się w sadownictwie i warzywnictwie.

czytaj więcej

Nowe zagrożenie dla upraw pomidora, papryki i oberżyny w Polsce

Tomato mottle mosaic virus (ToMMV) obecnie nie znajduje się na liście agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej, niemniej przeprowadzona przez Julius Kühn-Institut (Niemcy) ocena zagrożenia wykazała duże ryzyko fitosanitarne ze strony tego wirusa. Stanowi on zagrożenie dla upraw pomidora, papryki i oberżyny w Polsce - poinformował PIORiN.

czytaj więcej

Mączlik warzywny. Silna presja w kapustnych

W tym roku mamy wyjątkową presje ze strony szkodników w uprawach kapustnych. We znaki dają się gąsienice motyli, pchełki, wciornastki, mszyce czy mączlik. I właśnie ten ostatni insekt wyrządza obecnie wiele szkód na plantacjach kapusty głowiastej, kalafiorów, jarmużu czy brokułów. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)