Z biologią na ty - wciornastki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Z biologią na ty - wciornastki

25.07.2021autor: Kamila Szałaj

Do gatunków powszechniej występujących w uprawach warzyw pod osłonami należy wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) i wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis). W wysokiej temperaturze (25–28°C) pełny cykl rozwoju owada wynosi 15–18 dni, co pozwala na wystąpienie średnio nawet 12 pokoleń w ciągu roku.

Jak uszkadzają?

Główna szkodliwość tych owadów polega na wysysaniu soku z komórek, w wyniku czego tempo wzrostu roślin ulega spowolnieniu. W miejscu nakłucia tkanki na liściach występują jasnożółte, drobne przebarwienia. Mocno zaatakowane liście żółkną i mogą opadać lub zasychać. O obecności wciornastków świadczą czarne punkty w miejscach ich żerowania (odchody). Oprócz liści ich celem mogą być również kwiaty, powodując ich zasychanie i opadanie oraz młode zawiązki np. ogórka. Uszkodzenia owoców w początkowym etapie rozwoju powodują zniekształcenia i spękania skórki. Zwalczanie wciornastków jest konieczne, dlatego że są (niestety) efektywnymi wektorami wirusów, głównie brązowej plamistości liści pomidora (TSWV). Pod tym względem większe zagrożenie niesie wciornastek zachodni.

Drapieżne roztocza dobroczynkowate

Do ograniczania populacji wciornastków jest wykorzystywany szereg różnorodnych organizmów żywiących się ich jajami i stadiami larwalnymi. Na pierwszy plan wysuwają się drapieżne roztocza.

r e k l a m a
fot. Koppert, Zawarte w Limonica roztocze Amblydromalus limonicus zwalcza larwy wciornastków oraz jaja i larwy mączlików.

Cały artykuł przeczytasz w lipcowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź naszą ofertę!


autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dwie śmietki w fasoli i ogórkach

Dostawcy do zakładów przetwórczych na Kujawach czy w centralnej Polsce alarmują o ogromnym spustoszeniu, jakie wywołuje śmietka w uprawie fasoli szparagowej i ogórka. Wiele plantacji jest do przesiania. Na rynku brakuje też nasion.

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

„Nasze regionalne bogactwo na stoły!” – Święto Pomidora w Rogożewie

W Rogożewie w powiecie rawickim 11 września 2022 roku odbyło się wydarzenie organizowanie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą - „Nasze regionalne bogactwo na stoły!”. Tym razem celem spotkania była promocja pomidorów i lokalnych przetwórców i producentów. Co się działo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)