Dwie śmietki w fasoli i ogórkach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dwie śmietki w fasoli i ogórkach

24.07.2021

Dostawcy do zakładów przetwórczych na Kujawach czy w centralnej Polsce alarmują o ogromnym spustoszeniu, jakie wywołuje śmietka w uprawie fasoli szparagowej i ogórka. Wiele plantacji jest do przesiania. Na rynku brakuje też nasion.

Dwie małe muchówki – śmietka kiełkówka (Delia florilegia) i śmietka glebowa (Delia platura) są ogromnym problemem dla rolników uprawiających fasolę i ogórki z siewu. Największe straty powodują larwy pierwszego pokolenia, ponieważ uszkadzają kiełkujące nasiona. Nasiona mają wyjedzone bielmo oraz uszkodzone kiełki. Wewnątrz kiełkujących nasion i w kiełkach można znaleźć białawe larwy lub wygryzione przez nie korytarze. Niektóre rośliny wschodzą, ale mają uszkodzone liścienie, stożek wzrostu i łodyżki podliścieniowe. Oprócz liścieni uszkodzeniu mogą ulec pierwsze liście.

Fasola i ogórki, pozbawione stożka wzrostu, mogą wytwarzać boczne pędy. W przypadku fasoli wyrastają na nich strąki w mniejszej liczbie i znacznie później dojrzewają, co utrudnia jednorazowy zbiór mechaniczny. Zebrane strąki mają różny kształt, stopień rozwoju i barwę, która jest charakterystyczna dla odmiany i/lub typu handlowego. Taki plon może nie uzyskać wysokiej klasy. Ogórki także wytwarzają nieliczne pędy, na których dojrzewają pojedyncze owoce. Plon z tych roślin jest bardzo niski.

Obydwa gatunki śmietki w Polsce występują powszechnie. Prócz fasoli i ogórków mogą atakować, dynię, cukinię, groch, bób.

r e k l a m a

Śmietka kiełkówka

Ma długość około 5 mm. Larwy są białawe, dorastają do 7 mm. Jaja są białe. Bobówki brązowe, wielkości do 5 mm.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bronisze: kalafior idzie na rekord, mocno zdrożała sałata. Jakie są dziś ceny warzyw?

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawiła się brukselka. Rekordowe ceny notuje kalafior - dziś znów podrożał. Droga jest też sałata lodowa - jej ceny wzrosły aż o prawie 30 proc.

czytaj więcej

Z biologią na ty - wciornastki

Do gatunków powszechniej występujących w uprawach warzyw pod osłonami należy wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) i wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis). W wysokiej temperaturze (25–28°C) pełny cykl rozwoju owada wynosi 15–18 dni, co pozwala na wystąpienie średnio nawet 12 pokoleń w ciągu roku.

czytaj więcej

Fasola szparagowa: jakie są ceny na rynkach hurtowych?

Informacje o cenach fasoli szparagowej z początku sezonu zwalały kupujących z nóg. Jednak im dalej w sezon, tym więcej plonów trafia do sprzedaży, a cena spada. Producenci fasolki, choć ich również dotknęły chłody i opady na przełomie wiosny i lata, nie załamują rąk. Zbiory może nie są obfite, ale nie są też małe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)