Przezimowanie pora: czarno na białym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przezimowanie pora: czarno na białym

04.03.2021autor: Katarzyna Wójcik

Czarno na białym, a dokładnie zielono lub żółto na czarnym. Tak wyglądają efekty zimowania pora w jednym z gospodarstw w ostatnich dniach lutego. Można porównać stan roślin różnych odmian.

Odmiany pora zimowego różnią się między sobą wytrzymałością na mróz. Mają długi okres wegetacji – 150–170 dni. Zimują dzięki zwiększonej zawartości suchej masy. Charakteryzują się też grubszym nalotem woskowym w stosunku do odmian letnich. Ich łodyga rzekoma jest zwykle krótsza i większej średnicy. 

Przyzwyczajeni w ostatnich latach do łagodnych zim, niektórzy byli zaskoczeni tegoroczną. Negatywny efekt mroźnych, zwłaszcza nocy, łagodziła pokrywa śnieżna. Jednak w niektórych rejonach nie była wystarczająca. Przemarzły zewnętrzne liście. Czy tylko? Podczas mroźniejszych zim nieokrywane plantacje przetrwają zwykle w 50 proc. 

Lepszemu przezimowaniu służy oczywiście okrycie folią perforowaną (50 otworów/m2) lub włókniną (30 g/m2), ich kombinacją lub siatką.

– U nas por przezimował dobrze, z wyjątkiem jednej odmiany, w której straty liczymy na 30–40 proc. – przekazał nam 2 marca plantator z zachodniopomorskiego. U nas był śnieg, więc większość odmian spisała się znakomicie. Ale nie wszędzie, już w odległości 15 km od nas pokrywy śnieżnej zabrakło. Co roku część porów przykrywamy siatką. W tym okryliśmy niewielki procent nasadzeń i dobrze. Śnieg obciążający siatkę połamał sporo roślin. Jeszcze gorzej mieli koledzy okrywający plantacje włókniną. Teraz kopiemy te spod siatki. Nieokrytym dajemy trochę czasu na regenerację (zbrązowiały końcówki liści) i będziemy wykopywać.

– Moje pory przykryte siatką są w stanie idealnym – mówi plantator z łódzkiego. - U nas śniegu było bardzo mało, najwyżej 5 cm. Właśnie mamy wykopki. Odmianowo też trochę różnią się po przezimowaniu. Pluston jest bardziej zielony, ale Oslo ma teraz twardszą łodygę rzekomą. Lepiej wyglądają działki obsadzane później. Jestem zadowolony, bo jest zbyt i cena. Teraz 5–6 zł/kg - wyjaśnia.

Pamiętajmy, że nie można też przesadzać z przetrzymywaniem roślin w polu, bo pozostawione za długo tworzą pędy kwiatostanowe i tracą wartość handlową.

– Ja już pora nie mam, sprzedałem wszystko do połowy stycznia – przekazuje producent z Zachodu Polski. Teraz (początek marca) cena jest wyższa, ja sprzedałem po 3,50 zł. Ale jak to mówią chytry dwa razy traci. Czasem trzyma się towar do wiosny i ceny nie ma. Moich plantacji nie przykrywałem. U sąsiadów spore straty wyrządziły sarny. Trzeba czasu, aż rośliny się zregenerują - dodaje.

Spore problemy ze zwierzyną łowną, w tym przypadku z sarnami, mają też plantatorzy z okolic Łomży. Nasz Czytelnik zwraca uwagę na brak jakiejkolwiek pomocy ze strony koła łowieckiego przy ochronie plantacji przed zniszczeniem. Na dowód przesyła poniższe zdjęcie.



Katarzyna Wójcik
autor Katarzyna Wójcik

Katarzyna Wójcik

Redaktor naczelna magazynu WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

Redaktor naczelna magazynu "WIOM – warzywa i owoce miękkie"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sałata masłowa, krucha i seler. Z wizytą u producenta z Poniatowa

Okolice Piotrkowa Trybunalskiego są znane z uprawy sałaty w tunelach foliowych i na polu. Marek Robert sadzi co tydzień 15 tys. sztuk rozsady sałaty masłowej.

czytaj więcej

Z wizytą w największej w Polsce szklarni w Siechnicach. Zobacz film!

25 lutego odbyło się nasze pierwsze spotkanie dotyczące upraw szklarniowych – Innowacje dla oszczędności w uprawach pod osłonami. Zapraszamy do obejrzenia filmu z wizyty w Przedsiębiorstwie Produkcji Ogrodniczej „Siechnice”!

czytaj więcej

Innowacje dla oszczędności w uprawach pod osłonami. Szklarnia bąbelkowa

Podczas naszego webinarium "Innowacje dla oszczędności w uprawach pod osłonami" rozmawialiśmy m.in. o szklarni bąbelkowej, która jest innowacyjnym systemem, stworzonym przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu we współpracy z dwoma przedsiębiorstwami z Norwegii i jednym z Holandii. Całą wypowiedź Luizy Dawidowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu znajdziesz pod artykułem!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)