Pod prąd. Z wizytą w gospodarstwie Henryka Kowalika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pod prąd. Z wizytą w gospodarstwie Henryka Kowalika

11.02.2021autor: Kamila Szałaj

To pierwsze skojarzenie, które miałam, zapoznawszy się z działalnością gospodarstwa Henryka Kowalika. Podczas gdy ogromna większość plantatorów drastycznie ogranicza liczbę uprawianych gatunków, w rodzinie Kowalików naliczyłam ich grubo ponad dwadzieścia. Dowiedzmy się, dlaczego idą pod prąd?

Na sukces gospodarstwa pracują cztery rodziny: Henryk Kowalik z żoną Haliną, syn Jacek, córka Beata Kowalik-Matecka z zięciem Kamilem Mateckim oraz wnuk Adam Maziarz. Za produkcję polową odpowiada syn Jacek, Henryk Kowalik i zięć zajmują się dystrybucją. Praca z ludźmi spoczywa na barkach pani Haliny, a to wyzwanie nie lada, zważywszy na to, że w sezonie w gospodarstwie jest zatrudnionych ok. 60 pracowników. Gospodarze zapewniają im w pełni wyposażone cztery domy. Księgowość prowadzi córka Beata.

Rocznie 2,5 tony gumek

– Nastawiliśmy się głównie na nowalijki, w dużym procencie pęczkowane – mówi gospodarz. Nic nie przechowujemy, nie licząc składowania w chłodni. Nic nie uprawiamy z rozsady, wszystko siejemy wprost do gruntu, nawet już w końcu grudnia. Siewniki Monosem są w ruchu stale. Większość warzyw jest tu uprawiana na zagonach szerokości 1,5 m, m.in. rzodkiewka wysiewana partiami co 4 dni – na zagonie w czterech podwójnych rzędach. Pierwsze zasiewy są okrywane włókniną.
– Zbiory zaczynamy od początku kwietnia – opowiada Henryk Kowalik. Pole pod rzodkiewkę nie widzi herbicydów i nawozów mineralnych, tylko pomiot kurzy. Kupujemy go z fermy Woźniak od kur niosek, żeby nie zawierał antybiotyków. Pomiot zasila wszystkie nasze pola (8–10 t/ha), bo ziemia nie jest najlepsza – IV i V klasy. Przygotowanie pola załatwia głębosz kupiony w Romanowie u Adama Streubela, sprzężony z formownicą aktywną Baselier. Bazujemy na czterech odmianach: Celesta, Escala, Belsay oraz Carmen, która najlepiej sprawdza się w terminach jesiennych, nawet do końca grudnia. 

r e k l a m a
fot. Zimowe zbiory w domanowickim gospodarstwie – boćwiny, jarmużu i topinamburu.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dramat rolników. Sprzedają ziemniaki po 30 gr/kg, a rząd chce im pomóc… kredytem

Kryzys coraz bardziej dotyka rolników zajmujących się uprawą ziemniaków i warzyw. Ceny za produkty rolne są dramatycznie niskie. Dlatego rolnicy apelują do ministerstwa rolnictwa o pomoc. Resort odpowiada, że rolnicy mogą korzystać z… kredytów preferencyjnych.

czytaj więcej

Dramat producentów warzyw trwa. A ministerstwo proponuje im... kredyt

Producenci warzyw są w coraz trudniejszej sytuacji. Nadal nie ma chętnych na ich towar, a handel dodatkowo utrudnia mroźna i śnieżna pogoda. Resort rolnictwa zdaje się nie dostrzegać problemu, a poszkodowanym rolnikom oferuje jedynie… kredyty preferencyjne. – Ja na razie nie mam z czego spłacić poprzednich kredytów – tak propozycję resortu komentuje jeden z producentów cebuli. 

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)