Ogórek gruntowy dobrze odżywiony
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogórek gruntowy dobrze odżywiony

10.04.2021autor: Kamila Szałaj

Ogórek jest rośliną specyficzną pod względem nawożenia. Z jednej strony ma wysokie wymagania pokarmowe, a z drugiej jest bardzo wrażliwy na zasolenie i nie można stosować zbyt dużych dawek nawozów przedsiewnie. Planując nawożenie ogórków, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim cel uprawy i jej intensywność.

System korzeniowy ogórka jest silny, ale roślina korzeni się płytko, większość korzeni znajduje się w 25–30-cm warstwie gleby. Potrzeby nawozowe ogórka określamy więc jako średnie, a potrzeby pokarmowe klasyfikujemy jako średnie lub wysokie, w zależności od intensywności uprawy. W przypadku produkcji ogórków do kiszenia plony wynoszą od 25 do 50 t/ha. Inaczej w przypadku uprawy odmian przeznaczonych do konserwowania. Tutaj plony są znacznie większe, bo wynoszą 80–100 t/ha, a w rekordowych latach mogą być nawet o 50% większe. Tak wysokie plonowanie generuje odpowiednio wysokie potrzeby pokarmowe.

Obornik

Ogórek bardzo dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Powinniśmy go uprawiać na oborniku, stosowanym na glebach lżejszych wczesną wiosną, a na cięższych jesienią. 


Cały artykuł 
przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy producenci ogórka spod osłon mogą liczyć na pomoc covidową?

Czy producenci ogórka spod osłon mogą liczyć na wsparcie w związku z pandemią koronawirusa? Z takim zapytaniem do ministra rolnictwa zwróciła się grupa posłów Konfederacji Wolność i Niepodległość. 

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

„Nasze regionalne bogactwo na stoły!” – Święto Pomidora w Rogożewie

W Rogożewie w powiecie rawickim 11 września 2022 roku odbyło się wydarzenie organizowanie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą - „Nasze regionalne bogactwo na stoły!”. Tym razem celem spotkania była promocja pomidorów i lokalnych przetwórców i producentów. Co się działo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)