r e k l a m a
Partnerzy portalu
Ogórek gruntowy dobrze odżywiony
10.04.2021autor: Kamila Szałaj
Ogórek jest rośliną specyficzną pod względem nawożenia. Z jednej strony ma wysokie wymagania pokarmowe, a z drugiej jest bardzo wrażliwy na zasolenie i nie można stosować zbyt dużych dawek nawozów przedsiewnie. Planując nawożenie ogórków, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim cel uprawy i jej intensywność.
System korzeniowy ogórka jest silny, ale roślina korzeni się płytko, większość korzeni znajduje się w 25–30-cm warstwie gleby. Potrzeby nawozowe ogórka określamy więc jako średnie, a potrzeby pokarmowe klasyfikujemy jako średnie lub wysokie, w zależności od intensywności uprawy. W przypadku produkcji ogórków do kiszenia plony wynoszą od 25 do 50 t/ha. Inaczej w przypadku uprawy odmian przeznaczonych do konserwowania. Tutaj plony są znacznie większe, bo wynoszą 80–100 t/ha, a w rekordowych latach mogą być nawet o 50% większe. Tak wysokie plonowanie generuje odpowiednio wysokie potrzeby pokarmowe.
Obornik
Ogórek bardzo dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Powinniśmy go uprawiać na oborniku, stosowanym na glebach lżejszych wczesną wiosną, a na cięższych jesienią.
Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!
Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!
Kamila Szałaj
uprawa warzyw i owoców miękkich
dziennikarz redakcji internetowej
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a