Nowe malinowe. Jakie odmiany pomidorów wprowadził De Ruiter?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe malinowe. Jakie odmiany pomidorów wprowadził De Ruiter?

21.07.2021autor: Kamila Szałaj

Hakumaru, Yarimaru i Fujimaru to nowe odmiany pomidorów malinowych z kolekcji De Ruiter, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem plantatorów. Czym się charakteryzują? Obejrzyj FILM pod artykułem!

W połowie lipca firma De Ruiter zorganizowała spotkanie, na którym zaprezentowała nowe odmiany pomidorów malinowych.

Pierwszą z nich jest odmiana Hakumaru, przeznaczona do uprawy w wysokich i niskich szklarniach na wełnie mineralnej. Cieszy się szczególnym powodzeniem wśród producentów pomidora w rejonie Kalisza. 

Odmiana ta jest bardzo plenna. Tworzy owoce o masie 195g (180-210g), o ładnym kolorze, bardzo dobrej jakości i wyrównaniu (przy regulacji do 4 szt. w gronie). Jest łatwa w uprawie i pracach pielęgnacyjnych. Nie ma żółtych przebarwień. 

- Odmianę tę charakteryzuje także wysoka odporność na mączniaka prawdziwego, co jest sporym atutem - wyjaśniała dr Katarzyna Tykarska-Duchovska z firmy De Ruiter. Ma też zwiększoną tolerancję na suchą zgniliznę wierzchołkową.

Ponadto pomidor Hakumaru ma dużą siłę wzrostu, generatywny charakter, krótkie międzywęźla i luźny pokrój. 

Kolejną prezentowaną przez De Ruiter odmianą była Yarimaru. To pomidor o trochę większym liściu i wigorze, również przeznaczony do uprawy szklarniowej na wełnie mineralnej.

- Trzeba w niego włożyć troszkę więcej pracy niż w Hakumaru, ale odwdzięcza się wysokim plonem, pięknym owocem, doskonałą jakością i smakiem. Odmiana ta cieszy się coraz większą popularnością wśród odbiorców końcowych, czyli konsumentów. Średnia masa wynosi 205 g, a pomidor nie drobnieje latem - zaznaczyła Tykarska-Duchovska.

Odmiana ta jest również ma, podobnie jak Hakumaru, zwiększoną tolerancję na suchą zgniliznę wierzchołkową.

r e k l a m a
Eksperci De Ruiter przypomnieli też odmianę Fujimaru o spłaszczonym kształcie owoców. To większy pomidor o masie 220 g i silnym wigorze. Charakteryzuje go dobra jakość, bez zielonej piętki i żółtych plam. 

- Fujimaru to pierwsza z odmian malinowych z nowej generacji. Ma smaczne owoce, ale jest trochę bardziej wymagająca w uprawie. Daje za to wysoki plon - wyjaśniła ekspertka.


EQUIFORT – podkładka z generatywną siłą

De Ruiter poinformował także o wprowadzeniu na polski rynek nowej podkładki EQUIFORT, która charakteryzuje się przewagą cech generatywnych i silnym wigorem. 
- Ukierunkowuje roślinę na wytworzenie dużej masy owocowej. Owoce szybciej się wybarwiają niż w przypadku podkładek o podobnym lub słabszym wigorze - wyjaśniła ekspertka.

Okiem praktyka

Jednymi z producentów, którzy postawił na odmiany z porfolio De Ruiter są państwo Joanna i Sebastian Janas z Długiej Wsi Trzeciej w powiecie kaliskim. Od lat z powodzeniem uprawiają Tomimaru Muchoo, a ostatnio zdecydowali się także na Hakumaru.

- Tomimaru uprawiamy ze względu na smak. Jest w naszym gospodarstwie od lat. W poprzednim roku plonowała na poziomie 43 kg. Natomiast Hakumaru najpierw mieliśmy na próbę, ale że wypadła korzystnie, postanowiliśmy uprawiać ją w większej ilości - wyjaśnił Sebastian Janas.

Kamila Szałaj
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wczesnością tu nie wygramy. Z wizytą u producenta pomidorów z woj. warmińsko-mazurskiego

– Oby zdążył dojrzeć – mówi o trzyhektarowej plantacji pomidora Andrzej Chęć z woj. warmińsko-mazurskiego. Od sześciu lat udowadnia, że produkcja pomidora polowego jest możliwa również w tym rejonie, o najkrótszym okresie wegetacji.

czytaj więcej

Pomidor po szczecińsku. Zapraszamy na Dzień Otwarty Pomidora

Już 26 sierpnia odbędzie się Dzień Otwarty Pomidora Szklarniowego i Tunelowego. W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w tym spotkaniu.

czytaj więcej

Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich dla rolników po 2022?

Do konsultacji trafiła drugi projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023–2027. Tzw. dopłaty podstawowe do hektara będą dość niewielkie, bo wyniosą niewiele ponad 530 zł. Ale kolejne dopłaty rolnicy otrzymają w ramach ekoschematów. Jakie będą stawki poszczególnych dotacji?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)