Niełatwa uprawa pomidorów gruntowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niełatwa uprawa pomidorów gruntowych

08.05.2021autor: Kamila Szałaj

W okolicach Włocławka pomidory gruntowe dla przetwórstwa uprawia się od ponad 40 lat. Jednak z różnych przyczyn powierzchnia uprawy spada. Jakie są tego powody?

Z biegiem czasu zmieniły się ceny surowca, technologia uprawy, ochrona i nawożenie, ale przede wszystkim warunki pogodowe, które limitują plony. Groźna jest susza, bo nie wszystkie plantacje mogą być nawadniane oraz ciągłe opady deszczu, które wpływają na zapylanie kwiatów i na rozwój zarazy ziemniaka.

Niskie ceny

Spadek powierzchni uprawy spowodowany jest przede wszystkim niskimi cenami za surowiec w zakładach przetwórczych. Zakłady przetwarzające pomidory na przecier, płacą za 1 kg surowca ok. 40 groszy i jest to uzależnione od ekstraktu. Wielu producentów wspomina czasy z początku wieku, kiedy cena wynosiła ok. 45 gr/kg, ale koszty uprawy były zdecydowanie niższe. Zmieniło się przeznaczenie pomidorów przemysłowych. Dawniej były to w większości przeciery, a teraz mrożenie i konserwowanie w puszkach całych, obranych owoców. Ceny takiego surowca są wyższe, ale wymagania jakościowe też. Wymaga się zbioru ręcznego, a rąk do pracy brakuje. Zakłady przetwórcze coraz częściej zaczynają więc akceptować pomidory zbierane mechanicznie. Nie mają innego wyjścia.
Zmienia się wielkość plantacji. Małe plantacje 2–3-hektarowe są coraz rzadziej spotykane na rzecz większych ponad 10 hektarowych. Na większych polach łatwiej zmechanizować zbiór, ale do tego trzeba przygotować rośliny.

r e k l a m a

fot. Borczyński, rozsada produkowana w tacach o 54 doniczkach (taca 40 x 60 cm), 96 doniczkach i 160 doniczkach.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prosto z pola: sadzenie selera, kondycja bobu i doświadczenie odmianowe w gospodarstwie Mateusza Szczepaniaka

W najnowszym odcinku programu „Prosto z Pola” odwiedziliśmy gospodarstwo Mateusza Szczepaniaka z Kuchar w woj. łódzkim. Sprawdziliśmy, jaki jest stan bobu i wysianej niedawno marchwi. Podpatrzyliśmy też sadzenie selera i porozmawialiśmy o doświadczeniu odmianowym pietruszki. Cały odcinek „Prosto z Pola” obejrzysz pod artykułem!

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

„Nasze regionalne bogactwo na stoły!” – Święto Pomidora w Rogożewie

W Rogożewie w powiecie rawickim 11 września 2022 roku odbyło się wydarzenie organizowanie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą - „Nasze regionalne bogactwo na stoły!”. Tym razem celem spotkania była promocja pomidorów i lokalnych przetwórców i producentów. Co się działo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)