Kopanie ziemniaków poza redlinami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kopanie ziemniaków poza redlinami

02.12.2020autor: Kamila Szałaj

Wydajny zbiór przy jednoczesnym delikatnym traktowaniu ziemniaków – to nie są jedyne atuty kopaczki elewatorowej. Oferuje dwa rodzaje prowadzonego zbioru. Klasyczny, kiedy maszyna porusza się za ciągnikiem oraz offsetowy – traktor ciągnie kombajn, jadąc z boku względem kombajnu.

VR to belgijski producent maszyn do uprawy ziemniaków oraz innych roślin okopowych. W ofercie ma nie tylko maszyny do sadzenia, usuwania łęcin, zbioru, ale także do transportu, wyładunku, uprawy gleby pod plantacje ziemniaków oraz formowania pryzm.

Sadzeniaki z Pomorza

W połowie września niedaleko miejscowości Wierzchucino w powiecie puckim odbyło się uruchomienie pierwszego w naszym kraju dwurzędowego kombajnu AVR Lynx.

– Ten kombajn ma wiele zalet, które w warunkach naszego gospodarstwa przekładają się na określone korzyści. Przede wszystkim maszyna nie jedzie bezpośrednio za ciągnikiem. Umożliwia wyładunek bezpośrednio na przyczepę i od razu do skrzyniopalety. W całym procesie kopania ziemniaki są traktowane delikatnie. Dla nas to ważne, gdyż w tym roku uprawiamy tylko sadzeniaki. Ciągnik i maszyna poruszają się na szerokich kołach. Przydaje się to szczególnie w trudnych warunkach, kiedy jest mokro – mówi Diarmid Johnston z gospodarstwa Agro Pomerania.

Specjalizuje się ono w produkcji materiału siewnego. Znaczną pozycję stanowi uprawa ziemniaków. W normalnych warunkach sadzeniaki stanowią 80–90% areału, reszta to ziemniaki jadalne i przeznaczone na frytki. Produkcja roślinna prowadzona jest na tysiącu hektarów. W tym roku ziemniaki zostały zasadzone na 200 ha własnej ziemi oraz kolejnych 200 ha dzierżawionych od pomorskich rolników. Takie rozwiązanie pozwala zapewnić odpowiedni płodozmian do specjalistycznej uprawy ziemniaków. W tym roku zrezygnowano z posadzenia odmian konsumpcyjnych.

r e k l a m a
Z powodu pandemii znana pomorska firma przetwarzająca ziemniaki poprosiła o redukcję kontraktów o 15%. Dlatego też Agro Pomerania całkowicie postawiła na sadzeniaki. W gospodarstwie rocznie produkowanych jest ich około 3 tys. ton. Trafiają na polski rynek oraz są eksportowane do Holandii, Niemiec, Turcji, Czech, Łotwy, Litwy, Ukrainy i Austrii.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Regulatory wzrostu w przechowalni ziemniaków: już bez chlorprofamu

Ziemniaki na naszych stołach goszczą o każdej porze roku. Zanim jednak trafią na talerz czy też zostaną przetworzone, np. na frytki, muszą przejść przez złożony cykl produkcyjny. Jednym z jego istotnych etapów jest przechowywanie bulw.

czytaj więcej

Rynek ziemniaka: albo ograniczyć produkcję, albo szukać nowych rynków

W tym roku plony ziemniaków w UE będą wyższe o ponad 6 proc. Przy restrykcjach związanych z pandemią może okazać się, że popytu na taką ilość nie będzie, a ziemniaki będą sprzedawane za bezcen. W ocenie ekspertów sytuacja jest zła, więc należy ograniczyć powierzchnię ich upraw lub intensywnie szukać nowych rynków zbytu.

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)