Dolnośląskie kiszonki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dolnośląskie kiszonki

16.01.2021autor: Kamila Szałaj

Dlaczego sprzedawać warzywa bezimienne wielokrotnie taniej, jak można budować swoją markę i pozycję? Ale nie przychodzi to samo. Trzeba się temu poświęcić. Jak rozwija działalność rodzina Sznajderów z Doliny Baryczy?

W Dolinie Baryczy od niepamiętnych czasów kiszono warzywa. Można to wyczytać ze sporządzanych przez Niemców map kulinarnych, do których dotarła rodzina Sznajderów. Oni też w rodzinie kiszą warzywa od pokoleń. Obecnie w gospodarstwie w Karnicach (gmina Żmigród, powiat trzebnicki, woj. dolnośląskie) pracują dwie rodziny, stworzone przez rodzeństwo Sznajderów – Emilię i Michała.

Gwarancją powodzenia rodzinnego biznesu jest rozdzielenie obszarów działania obydwu rodzin. Michał Sznajder z żoną Ludmiłą zajmują się produkcją polową surowca do kiszenia oraz kiszeniem. Domeną Emilii Sznajder-Chmury i jej męża Jarosława Chmury jest marketing i zbyt.

Podział obowiązków

– Michał od dziecka uwielbiał ciągniki, żaden silnik nie ma przed nim tajemnic, jego królestwem jest warsztat – przedstawia brata Emilia. Smykałka do urządzeń technicznych pozwala nie tylko na naprawę sprzętów we własnym zakresie, ale również na tworzenie różnych udogodnień, np. mieszalnika do roztworu soli, wyparzacza beczek itd.

Pod potrzeby przetwórni przeznacza się w 80-hektarowym gospodarstwie 15 ha. Kapuściany surowiec do kiszenia rośnie na 5 ha, ogórki zajmują 6 ha, na 4 ha uprawiane są buraki do kiszenia, kalafiory oraz dodatki – marchew, koper i czosnek. Gospodarze kiszą po 150 ton kapusty i ogórków. Z gatunków ogrodniczych u Sznajderów można też znaleźć hektar bobu. Pozostały areał porastają zboża, kukurydza i ziemniaki.

r e k l a m a
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przetwory królują na Giełdzie w Broniszach

Jesień i zima to pory roku, w których chętnie sięgamy po warzywa i owoce przetworzone. Bogatą ofertę darów natury zamkniętych w słoikach, czyli kiszonek, pikli czy słodkich przetworów znajdziemy na Giełdzie w Broniszach.

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

„Nasze regionalne bogactwo na stoły!” – Święto Pomidora w Rogożewie

W Rogożewie w powiecie rawickim 11 września 2022 roku odbyło się wydarzenie organizowanie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą - „Nasze regionalne bogactwo na stoły!”. Tym razem celem spotkania była promocja pomidorów i lokalnych przetwórców i producentów. Co się działo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)