Charsznickie Dni Kapusty 2020. FILM
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Charsznickie Dni Kapusty 2020. FILM

25.11.2020autor: Kamila Szałaj

Jak co roku we wrześniu w kapuścianej stolicy Polski odbyło się doroczne Święto Kapusty. Gospodarze wraz z firmami nasiennymi, nawozowymi i producentami środków ochrony roślin prezentowali przybyłym rolnikom poletka z odmianami kapusty. Choć wszystko odbyło się w podwyższonym reżimie sanitarnym, wiedzy i inspirujących rozmów nie zabrakło! Zobacz naszą relację filmową!

W gospodarstwie Jakuba Kruszca w Charsznicy, swoje odmiany zaprezentowała firma Bejo. Szczególne zainteresowanie rolników wzbudziła odmiana Expect, nadająca się do najdłuższego przechowywania. 

Nowością w palecie Bejo, która dopiero będzie wchodzić na rynek, jest późna odmiana AXEL, wyróżniająca się podwyższoną odpornością na xanthomonas, który w tym roku wyjątkowo dał się we znaki producentom kapusty w całej Polsce. 

O zaletach odmian tej firmy mówił także Jakub Kruszec, który wraz z żoną Anną i teściową prowadzą 45 ha gospodarstwo. Produkują kapustę z przeznaczeniem na kwaszenie i przechowalnictwo. 

Pan Jakub zaopatruje się w nawozy m.in. firmy Yara. Gospodarz zwracał uwagę na dobre efekty zastosowania Nitraboru. O skuteczności nawozów Yary przekonywał także przedstawiciel tej firmy, Wojciech Kopeć. Zauważył, że odżywianie yarowskimi programami daje bardzo dobre efekty. Np. odmiana kapusty Passat w gospodarstwie Kruszca osiąga główki na poziomie 10 kg!

Z kolei dr Paweł Szymczak z ASCrop obecny na polu Jakuba Kruszca, zwrócił uwagę na konieczność wyboru właściwej formy miedzi do zabiegów interwencyjnych. 

Swoje odmiany zaprezentowała nam także firma Rijk Zwaan. W regionie Charsznicy producenci kapusty bardzo chętnie sięgają po Septimę, która jest główną odmianą z hodowli Rijk Zwaan do przetwórstwa. 

Septima jest też jedną z głównych odmian uprawianych przez Michała i Henryka Rajów z Uniejowa-Kolonii obok Charsznicy. Panowie prowadzą 35 ha gospodarstwo, a kapustę uprawiają na ponad 10 ha. 

Gospodarz podkreśla, że w ochronie rozsady upraw kapustnych przed szkodnikami stosuje produkty firmy FMC - Benevia i Verimark oparte na cyjanotraniliprolu.

W gospodarstwie pana Marka Słoty z Chodowa mogliśmy z kolei obejrzeć kolekcję odmian z hodowli Takii Seeds zaprezentowanej przez Enza Zaden. Jedną z najpopularniejszych odmian z kolekcji Enzy, które uprawia pan Marek, jest Strukta. O odżywianie kapusty dba tu firma Intermag. Zastosowany został cały program dolistnego nawożenia. Dodatkowo wprowadzono produkt mikrobiologiczny Bactim Fertimax dedykowany pod uprawy warzyw kapustnych.

Natomiast w 60-ha gospodarstwie pana Damiana Micyka z Szarkówki koło Charsznicy królują odmiany Hazera. Jest tu uprawiana przede wszystkim uniwersalna odmiana Castro, nadająca się na świeży rynek i dla przemysłu. Z kolei w rozsadę kapusty pan Damian zaopatruje się w Grupie Mularski

W tym roku w Charsznicy także Syngenta zaprezentowała cały przekrój kapust – od świeżorynkowych, poprzez kapusty przetwórcze do przechowalniczych. 

ZOBACZ FILM Z CHARSZNICKICH DNI KAPUSTY!
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

PNOS Ożarów Mazowiecki dystrybutorem Fito Semillas

Firma PNOS po pozytywnych wynikach testów, przeprowadzonych w 2020 r. u profesjonalnych ogrodników, podpisała umowę o wyłączności na dystrybucję nasion firmy Fito Semillas na terenie Polski od sezonu 2020/2021.

czytaj więcej

Kapusta na czerwiec

Kiedy kończy się uprawa kapusty pod niskimi tunelami i płaskimi okryciami, zaczynają się te nieokrywane. Jakie odmiany wybrać? Posłuchajmy podpowiedzi doświadczonych producentów warzyw z Czernikowa (gm. Piątek).

czytaj więcej

GUS: produkcja warzyw gruntowych wzrosła o 4 proc.

GUS ocenia produkcję warzyw gruntowych na ponad 4,0 mln t. To o 4 proc. więcej w porównaniu ze zbiorami roku ubiegłego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)