GUS: produkcja warzyw gruntowych wzrosła o 4 proc.
r e k l a m a
Partnerzy portalu

GUS: produkcja warzyw gruntowych wzrosła o 4 proc.

22.12.2020autor: Kamila Szałaj

GUS ocenia produkcję warzyw gruntowych na ponad 4,0 mln t. To o 4 proc. więcej w porównaniu ze zbiorami roku ubiegłego.

W 2020 r. mimo niekorzystnych warunków pogodowych to plony i zbiory wczesnych i średniowczesnych odmian warzyw były większe od tych z 2019 r.

- W całym okresie wegetacji warunki pogodowe nie były sprzyjające dla uprawy warzyw ciepłolubnych, w tym głównie pomidorów, papryki i ogórków gruntowych. Natomiast opady deszczu w lipcu, ciepła i słoneczna pogoda we wrześniu oraz korzystne warunki pogodowe w październiku sprzyjały wegetacji późniejszych odmian warzyw, głównie kapustnych i korzeniowych - ocenia GUS.

GUS zauważa, że okres jesienny charakteryzował się dużą ilością opadów, które sprzyjały poprawie warunków produkcji dla warzyw, w tym zwłaszcza kapustnych oraz buraków. 

- Duże opady spowodowały znaczne zwiększenie plonów z jednostki powierzchni dla upraw jesiennych. Natomiast występujący lokalnie nadmiar wody powodował ich gnicie - czytamy w rezultatach wynikowego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych opublikowanych przez GUS.

Łączną produkcję warzyw gruntowych (odmian wczesnych i późnych) oszacowano w 2020 r. na 4,0 mln t, tj. na poziomie o ok. 4% wyższym od produkcji roku ubiegłego.

W porównaniu do roku 2019 zanotowano zwiększenie się produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych, zwłaszcza korzeniowych. Zbiory kapusty ocenione zostały na ponad 0,8 mln t, a kalafiorów na ok. 229 tys. t. Produkcję cebuli oszacowano na poziomie ok. 615 tys. t, a zbiory marchwi zostały ocenione na blisko 733 tys. t, natomiast produkcję buraków ćwikłowych oszacowano na ok. 313 tys. ton. Zbiory ogórków oceniono na blisko 229 tys. t, a pomidorów – na ok. 246 tys. ton. Łączna produkcja pozostałych gatunków warzyw została oszacowana na przeszło 934 tys. ton.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy znów będą musieli się spisać. 1 kwietnia rusza kolejny spis

Powszechny Spis Rolny został przeprowadzony w Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 roku. Podczas tych 3 miesięcy udało się spisać ponad 98% wszystkich gospodarstw rolnych w Polsce. Jednak niebawem rolnicy będą musieli się spisać ponownie.

czytaj więcej

Hiszpania: silne mrozy uszkodziły uprawy warzyw

Silne mrozy zbierają swoje żniwo w Hiszpanii. Z powodu bardzo niskich temperatur w ciągu kilku ostatnich dni przemarzło wiele warzyw, głównie cukinii, karczochów i bobu. Dzisiejszej nocy Hiszpanie odnotowali najniższą temperaturę w historii - minus 34 st.C.

czytaj więcej

Charsznickie Dni Kapusty 2020. FILM

Jak co roku we wrześniu w kapuścianej stolicy Polski odbyło się doroczne Święto Kapusty. Gospodarze wraz z firmami nasiennymi, nawozowymi i producentami środków ochrony roślin prezentowali przybyłym rolnikom poletka z odmianami kapusty. Choć wszystko odbyło się w podwyższonym reżimie sanitarnym, wiedzy i inspirujących rozmów nie zabrakło! Zobacz naszą relację filmową!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)