SGGW opracowuje technologię pozbiorczą minikiwi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

SGGW opracowuje technologię pozbiorczą minikiwi

16.02.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał Kamila Szałaj

SGGW pod kierunkiem dr hab. Piotra Latochy opracowuje optymalną technologię pozbiorczą dla owoców minikiwi. Wyniki prac poznamy za rok. Projekt jest finansowany z ARiMR.

Od stycznia 2021 r. w SGGW realizowany projekt pt. „Opracowanie optymalnej technologii pozbiorczej dla owoców minikiwi (Actinida arguta) oraz prototypu modułu nieinwazyjnie sortującego owoce pod względem stopnia dojrzałości (MODOM)”. Kierownikiem projektu jest dr hab. Piotr Latocha - prof. SGGW.

Głównymi celami prac nad projektem popularyzującym uprawę minikiwi jest:

  • opracowanie optymalnej procedury pozbiorczej dla tych nowych owoców (w tym reżim temperaturowy po zbiorze, procedura sortowania i warunki długotrwałego przechowywania chłodniczego) 
  • zaprojektowanie i wykonanie prototypu modułu sortującego owoce mini kiwi nieinwazyjnie pod względem stopnia dojrzałości (opracowanie i walidacja algorytmów oceny stopnia dojrzałości owoców oraz budowa w pełni sprawnego prototypu automatycznego urządzenia sortującego z modułem wizyjnym).
Na konsorcjum badawcze składają się: SGGW, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie oraz plantator mini kiwi z woj. mazowieckiego.

Autorzy liczą, że rezultaty projektu przyczynią się do zwiększenia zainteresowania tą wciąż nową uprawą wśród sadowników.

Minikiwi coraz bardziej popularne

Plantacje minikwi w Polsce są jeszcze dość rzadkie, ale zyskują na popularności. Pierwsza plantacja  powstała w 2011 r. koło Grójca. Obecnie tych upraw, zróżnicowanych pod względem wielkości powierzchni, jest kilkanaście. Największa prowadzona jest w Siedlcu w woj. wielkopolskim. 

W naszym kraju uprawiane są dwa gatunki minikiwi: Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) i aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta).

Największą popularnością cieszy się odmiana bingo (Actinidia arguta). Została wyhodowana przez SGGW. Jest łatwa w uprawie, wolna od większości chorób i nie wymaga ochrony chemicznej.

oprac. Natalia Marciniak-Musiał, ksz, fot. SGGW
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego specjalizująca się w tematyce społecznej oraz uprawie roślin

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polska największym producentem malin w UE

Polska stała się największym producentem malin w Unii Europejskiej, chociaż ich uprawą na szerszą skalę zajmuje się stosunkowo od niedawna. W latach 2006-2016 uprawa tych owoców w naszym kraju podwoiła się - czytamy w najnowszym raporcie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA.

czytaj więcej

Fatalna końcówka sezonu dla malin. Kto w tym roku malinę uprawiał po raz ostatni?

Kampania malinowa potrwa jeszcze góra tydzień może dwa. Sezon skupu malin kończy się można powiedzieć fatalnie. Jak kształtują się ceny przemysłowej? Kto w tym roku malinę uprawiał po raz ostatni?

czytaj więcej

Ze świata: Czy Kanada stanie się kluczowym graczem na rynku w owocach jagodowych?

Najwięksi amerykańscy producenci owoców jagodowych przez susze i wysokie koszty poszukują nowych obszarów do uprawy. Pierwsze testy odbywają się w Kanadzie - Ontario i Quebecu. Inicjatywa ta poparta jest ogromnym popytem i tańszym rozwiązaniem niż import.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)