Polska największym producentem malin w UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska największym producentem malin w UE

13.01.2021autor: Kamila Szałaj

Polska stała się największym producentem malin w Unii Europejskiej, chociaż ich uprawą na szerszą skalę zajmuje się stosunkowo od niedawna. W latach 2006-2016 uprawa tych owoców w naszym kraju podwoiła się - czytamy w najnowszym raporcie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA.

Polska jest największym producentem malin w Unii Europejskiej oraz piątym – po Federacji Rosyjskiej, Meksyku, Serbii i Stanach Zjednoczonych – na świecie.

Z danych KOWR wynika, że w 2019 roku udział Polski w światowej produkcji malin wynosił około 13 proc., a w produkcji unijnej przekroczył 50 proc.

Natomiast analitycy USDA wyliczyli, że w ostatnich latach powierzchnia upraw malin w Polsce wzrosła do 29,3 tys. ha. 

Z najnowszego raportu USDA wynika, że w 2020 roku zbiory malin w Polsce osiągnęły 116. tys. ton. To aż o 53 proc. więcej niż rok temu. Ale tu należy zauważyć, że sezon 2019 był wyjątkowo nieudany, jeśli chodzi o zbiory tych owoców, głównie z uwagi na przymrozki i suszę. Generalnie przeciętne zbiory malin w Polsce wg KOWR wynoszą od 105 do 129 tys. ton. Za 70 proc. produkcji odpowiada woj. lubelskie.

USDA zwraca uwagę, że większość polskich gospodarstw nie jest nawadniana i jest uzależniona od sprzyjających warunków pogodowych. Ale pomimo wiosennej suszy i przymrozków, maliny dały dobre plony. Sytuację poprawiły letnie deszcze, zwłaszcza jeśli chodzi o odmiany jesienne.

W Polsce maliny zebrane jesienią stanowią 60 proc. całkowitego plonu. Owocują one do października. 

USDA zaznacza, że maliny w Polsce zbierane są ręcznie, ale w ostatnich latach występują problemy z siłą roboczą. W 2020 roku ograniczenia związane z pandemią uniemożliwiły ukraińskim pracownikom wjazd do Polski, zwiększając koszty pracy dla lokalnych producentów.

Popularnymi odmianami malin uprawianymi w Polsce są m.in.: „Polana”, „Polka”, „Beskid”,
„Benefis”.

80 proc. naszych malin jest przetwarzanych na soki i dżemy. Polska stała się też głównym eksporterem mrożonych malin, zwłaszcza na rynek unijny. Ich odbiorcami są głównie Niemcy, Belgia, Wielka Brytania i Francja. 

Kamila Szałaj

oprac. na podst. USDA, KOWR, GUS
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

SGGW opracowuje technologię pozbiorczą minikiwi

SGGW pod kierunkiem dr hab. Piotra Latochy opracowuje optymalną technologię pozbiorczą dla owoców minikiwi. Wyniki prac poznamy za rok. Projekt jest finansowany z ARiMR.

czytaj więcej

Maliszewski: są problemy z uzyskaniem racjonalnych cen za jabłka

Jabłek zebraliśmy relatywnie mało i widzimy dzisiaj, że są problemy z uzyskaniem za nie racjonalnych cen - powiedział serwisowi eNewsroom Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. 

czytaj więcej

Rewolucja na rynku opryskiwaczy?

Wraz z początkiem roku firma Bury Maszyny Rolnicze zaprezentowała pierwszą z nowości w rodzinie opryskiwaczy sadowniczych – Wulkan Max Flow® E.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)