Drastycznie niska cena agrestu wynikiem zmowy cenowej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Drastycznie niska cena agrestu wynikiem zmowy cenowej?

16.06.2020autor: Kamila Szałaj

Lubelski samorząd rolniczy zwraca uwagę na drastyczny spadek cen agrestu. Obecnie za kilogram tych owoców sadownik otrzymuje 50 gr. To dużo  poniżej kosztów produkcji. 

Z wyliczeń Lubelskiej Izby Rolniczej wynika, że cena minimalna, pokrywająca koszty produkcji agrestu powinna wynosić ok. 1,00 – 1,20 zł/kg. Tymczasem skupy proponują ponad dwa razy mniej. 

- Ceny skupu agrestu w trakcie tegorocznego sezonu wynoszą 50 groszy za kilogram. To cena identyczna, jak w ubiegłym roku – wyjaśnia LIR. 

Izba zwraca uwagę na niepokojący fakt, że wiele firm kupujących agrest na terenie województwa lubelskiego sprzedaje go dalej na rynki zachodnie w cenie nawet 3 zł za kg! W wielu krajach zapotrzebowanie na ten owoc jest ogromne. 
 
Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej rynek owoców miękkich jest więc zmonopolizowany i cena jaka jest proponowana producentom wynika ze zmowy firm skupujących oraz przetwórni. 

- Rolnicy z determinacja śledzą obecną sytuację na rynku oraz z przerażeniem obserwują ceny skupu poszczególnych owoców miękkich. Sprzedaż agresty w cenie 50 groszy za kilogram nie napawa optymizmem i na pewno nie jest zachętą dla rolnika, aby prowadzić jego zbiór, kiedy koszty produkcji kilkukrotnie przewyższają proponowaną cenę skupu – wyjaśnia Izba. I apeluje o podjęcie stanowczych działań mających wpływ na uregulowanie cen skupu owoców miękkich. 

ksz, na podst. Lubelskiej Izby Rolniczej
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny warzyw i owoców. Truskawki na pierwszym planie

W czerwcu rozpoczęły się zbiory owoców miękkich, które budzą najwięcej rynkowych emocji. Ceny skupu pierwszych gatunków tych owoców niemiło rozczarowały producentów. Pocieszeniem była większa dostępność pracowników sezonowych z Ukrainy, ale i tak na rynku widoczny był deficyt rąk do pracy. 

czytaj więcej

Szpalerowa uprawa porzeczek. Poligon doświadczalny w Jastkowie

Trudna sytuacja na rynku porzeczki przemysłowej zmusza plantatorów do poszukiwania alternatyw. Dobrym pomysłem na zmianę profilu gospodarstwa może okazać się szpalerowa uprawa porzeczek deserowych z przeznaczeniem na rynek świeży. 

czytaj więcej

UOKiK sprawdzi, czy nie doszło do zmowy cenowej na rynku owoców miękkich

Minister rolnictwa wystąpił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie, czy nie doszło do zmowy cenowej na rynku owoców miękkich, w szczególności agrestu. Wnioskowała o to Krajowa Rada Izb Rolniczych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)