Ceny warzyw i owoców. Truskawki na pierwszym planie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny warzyw i owoców. Truskawki na pierwszym planie

13.07.2020autor: Kamila Szałaj

W czerwcu rozpoczęły się zbiory owoców miękkich, które budzą najwięcej rynkowych emocji. Ceny skupu pierwszych gatunków tych owoców niemiło rozczarowały producentów. Pocieszeniem była większa dostępność pracowników sezonowych z Ukrainy, ale i tak na rynku widoczny był deficyt rąk do pracy. 

Ceny ubiegłorocznych warzyw korzeniowych i kapustnych pozostawały na poziomie zbliżonym do poprzednich miesięcy. Ubiegłoroczne zbiory okazały się wyższe niż zapotrzebowanie krajowe i importowe, co powstrzymało wiosenne zwyżki cen. Producenci marchwi, pietruszki, selera czy kapusty białej i czerwonej nie otrzymali większych pieniędzy za przechowywane warzywa dobrej jakości. W czerwcu na rynku warzyw świeżych górę zaczęły brać obroty tegorocznymi plonami z upraw przyspieszonych.


Cebula

W pierwszej połowie czerwca na rynku dominowała cebula importowana, gdyż w kraju zabrakło warzywa dobrej jakości. W drugiej połowie miesiąca na rynek zaczęła trafiać jednak krajowa cebula z upraw zimowych, których na Kujawach było więcej niż zwykle. Pierwsze warzywa udało się sprzedać za dobrą cenę, przekraczającą niejednokrotnie 1,50 zł/kg. Tegoroczne zasiewy cebuli odmian tradycyjnych są znaczne większe, więc jeśli nie zabraknie deszczu w centralnej Polsce, jesienią cena cebuli może niemiło zaskoczyć producentów, jak również eksperymenty uprawy tego warzywa na słabszych glebach.


Kapusta

Tegoroczna kapusta biała wyceniana była od 1,00 do 2,00 zł/szt., w zależności od wielkości główek i regionu. Ubiegłoroczne główki kosztowały 0,70–1,20 zł/kg. Podobnie płacono za ubiegłoroczną kapustę czerwoną. Młoda kapusta pekińska wyceniana była od 1,20 zł/kg do maksymalnie 2,00 (średnio 1,56 zł/kg). Przedział stawek warunkowała jakość warzywa i okresowe zmiany podaży. Wraz ze wzrostem podaży, spadły ceny warzyw.


Truskawki

Sezon truskawkowy rozpoczął się korzystnie dla producentów owoców deserowych. 

Cały artykuł przeczytasz w lipcowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

GUS: Owoców z plantacji jagodowych będzie więcej niż rok temu

Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na ponad 0,5 mln t, tj. o blisko 10 proc. więcej niż w roku poprzednim. – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS.

czytaj więcej

Warzywna Demo Farma w Mokrej

W Mokrej pod Skierniewicami odbyło się kolejne spotkanie Demo Farmy Timac Agro Polska. W projekcie testowane są różne kombinacje nawozowe w produkcji wybranych gatunków warzyw. 

czytaj więcej

Przetwórnie rozpoczęły skup czarnej porzeczki. Jakie oferują ceny?

Jaka w tym roku będzie cena porzeczki czarnej? Przetwórnie, które już zaczęły skupować porzeczkę dają ok. 2,60 zł netto za kg. Plantatorzy mają jednak nadzieję, że w trakcie sezonu cena ta wzrośnie do minimum 3 zł, bo plony nie są duże.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)