Webinarium "Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji": Mikroelementy w nawożeniu truskawki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Webinarium "Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji": Mikroelementy w nawożeniu truskawki

05.04.2021autor: Kamila Szałaj

26 marca odbyło się nasze webinarium „Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji”. Rozmawialiśmy m.in. o  mikroelementach w nawożeniu truskawki. Całe wystąpienia dr. Michała Szklarza z ADOB obejrzysz pod artykułem.

O mikroelementach w nawożeniu truskawki opowiedział dr Michał Szklarz z firmy Adob, znanego producenta nawozów dolistnych, m.in. Basfoliaru. Przedstawił objawy niedoboru azotu, fosforu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, manganu, cynku, miedzi i boru. 

Zaznaczył, że na pobieranie składników pokarmowych bardzo duży wpływ ma pH. 

- Jeżeli pH jest za wysokie, to zaczynają się problemy z niedoborem mikroelementów, zwłaszcza żelaza. Przy pH powyżej 7 dostępność mikroelementów z gleby dla roślin jest mała, a przy pH niższym od 5,5 dobra – powiedział.

Podkreślił, że przy nawożeniu dolistnym mikroelementami warto sięgnąć po chelaty (związek chemiczny i kation metalu). 

- W przeciwieństwie do kompleksów, chelaty mają wysoką stałą trwałość, są stabilne w wysokim pH i w obecności fosforanów i wodorowęglanów – zaznaczył dr Szklarz.

Podkreślił, że jedynym biodegradowalnym związkiem chelatującym jest IDHA. Wśród chelatów IDHA wymienił nawóz Adob Ca IDHA, który skutecznie zapobiega niedoborom wapnia, zmniejsza podatność roślin na infekcje, wspomaga równomierne dojrzewanie i zwiększa jędrność owoców.

Dr Michał Szklarz polecił też nawozy w technologii 2.0 o obniżonym napięciu powierzchniowym.

- Innowacyjna technologia 2.0 poprawia przyswajalność składników pokarmowych przez liście i zwiększa efektywność działania nawozu. Gwarantuje lepsze pokrycie blaszki liściowej i lepszą absorbcję składników pokarmowych przez rośliny – zaznaczył dr Szklarz.

Jak stosować zabiegi dolistne? – Najlepiej wykonywać takie zabiegi po zachodzie słońca. Nad ranem też jest dobrze, ale bywa rosa, więc możemy stracić część cieczy roboczej – powiedział ekspert.

Przedstawił też program nawożenia truskawki.


Obejrzyj zapis całego wystąpienia dr. Michała Szklarza z ADOB!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grupa Azoty: ceny nawozów pójdą w górę

Wyższe ceny gazu i surowców do produkcji spowodowały wzrost cen nawozów. Grupa Azoty poinformowała dziś, że to nie koniec podwyżek.

czytaj więcej

Badanie gleby i podłoża wykonasz m.in. w Instytucie Ogrodnictwa

Badanie gleby i podłoża można wykonać m.in. w Laboratorium Analiz Chemicznych w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. Jednostka oferuje oznaczenie szeregu parametrów.

czytaj więcej

Webinarium "Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji". Jak skutecznie wypromować truskawkę?

26 marca odbyło się nasze webinarium „Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji”! Rozmawialiśmy m.in. o promocji spożycia tych owoców. Cały zapis wystąpienia Macieja Dolaty z INSPIRE smarter branding obejrzysz pod artykułem!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)