Dobre, bo polskie... truskawki. Jak odróżnić truskawkę polską od zagranicznej?
Od połowy maja na rynkach zarówno hurtowych, jak i detalicznych zaopatrzyć się możemy w krajowe truskawki. Jak odróżnić truskawkę Polską od importowanych, których na rynkach nie brakuje?
Jako pierwsza na rynku pojawia się truskawka krajowa z tunelu, następnie z uprawy na czarnej folii lub agrowłókninie. Wraz ze wzrostem temperatury pojawią się truskawki z gruntu w okolicach początku czerwca. W Polsce aktualnie kupić możemy również truskawki z importu. W jaki sposób nie dać się oszukać i na pewno wybrać te krajową?
W Polsce, jeżeli chodzi o import, to towar sprowadzamy z terenów takich jak:
- Grecja;
- Holandia;
- Hiszpania;
- Węgry;
- Turcja
Oszuści wykorzystują nasz truskawkowy patriotyzm
O oszustwach dotyczących kraju pochodzenia truskawek niezmiennie czytamy co sezon. Handlowy niestety sprzedają „polskie” truskawki, które pochodzą z importu, a w hurcie sami kupują je dwukrotnie taniej. Kupujący, chcąc wspierać polskiego producenta, wybierają polski sezonowy produkt, często dopytując na miejscu o pochodzenie, a oszuści wykorzystują w ten sposób nieświadomość klienta.
Jak rozpoznać polską truskawkę?
Punkt pierwszy etykiety. Według polskiego prawa istnieje obowiązek zamieszczania informacji o kraju pochodzenia towaru na opakowaniu. Jeżeli są sprzedawane „luzem”, na kilogramy takiej informacji udziela sprzedawca. Są oni bardzo dobrym źródłem informacji. Warto rozmawiać i zapytać, chociażby o odmianę.
Jednak na ryneczkach detalicznych sprzedający często nie są producentami i mogą nie znać odpowiedzi na to pytanie. Jeśli nie jest pewien/pewna warto zwrócić uwagę na wygląd truskawki.
- Sam wygląd truskawek polskich i zagranicznych jest podobny. Jeśli mowa o produkcji w Hiszpanii czy Maroku, to ich odmiany są zbliżone do naszych. Trzeba się wtedy skupić na kondycji owoców i ich wyglądzie – powiedział Michał Malicki ze Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek.
Szypułka prawdę Ci powie
- Polskie truskawki zbierane rano, danego dnia są już bezpośrednio oferowane do sprzedaży dla klienta. Przez to szypułka jest cały czas zielona, w pełni nawodniona i ma atrakcyjny wygląd. Towar zagraniczny rwany jest kilka dni wcześniej. Transportowany w warunkach chłodniczych i przy schładzaniu dochodzi do wysuszenia. Najszybciej widać to na szypułce, która będzie oklapnięta-tłumaczy Malicki.
Porównajmy ceny na rynkach hurtowych w Polsce
- Warszawa BRONISZE notowania z 19.05.2022 r.
Truskawka krajowa od 10 do 20 zł/kg;
Truskawka import od 10,50 do 17 zł/kg. - Poznań WGRO notowania z dnia 18.05.2022 r.
Truskawka krajowa od 16 do 20 zł/kg;
Truskawka import od 14 do 15 zł/kg. - Bydgoszcz MEWAT notowania z dnia 19.05.2022 r.
Truskawka import od 12 do 13 zł/kg. - Gdańsk RENK notowania z dnia 18.05.2022 r.
Truskawka krajowa od 20 do 28 zł/kg. - Kalisz Giełda Kaliska notowania z dnia 19.05.2022 r.
Truskawka krajowa 18 zł/kg;
Truskawka import 12zł/kg. - Lublin Elizówka notowania z dnia 17.05.2022 r.
Truskawka krajowa od 20 do 22,50 zł/kg;
Truskawka import od 13 do 14 zł/kg.
Zobacz także: Bronisze: staniały wszystkie warzywa. Po ile są pierwsze truskawki?
Źródło: haps.pl//stronakuchni/ bussinessinsider.com.pl./ .money.pl/freshmarket/WGRO.pl/targowiskomewat/gieldakaliska.pl/renk.pl/elizowka.pl
Fot: envatoelements
Patrycja Bernat
<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>
Najważniejsze tematy