Agrofotowoltaika: prąd i żywność pod jednym dachem
Czy można pogodzić produkcję prądu i żywności na jednym polu? Rosnące niczym grzyby po deszczu na glebach niższych klas farmy fotowoltaiczne niebawem mogą spotkać się z krytyką za przyczynianie się do ograniczenia powierzchni obszarów rolniczych. Można temu przeciwdziałać bez rezygnacji z wielkopowierzchniowej fabryki prądu.
Agrofotowoltaika to rozwijany w różnych miejscach świata system zakładający współfunkcjonowanie wielkopowierzchniowej farmy fotowoltaicznej z tradycyjną produkcją rolniczą. Dzięki agrofotowoltaice energia elektryczna i żywność mogą być wytwarzane w jednym miejscu w tym samym czasie.
Moduły w pionie
Moduły słoneczne zamontowane pionowo na wyższych stojakach zacieniają uprawy rolne, poprawiają bilans wodny i jednocześnie produkują tanią energię elektryczną do zasilania firmy.
– Podwójne wykorzystanie gruntów rolnych jest zasobooszczędne, chroni uprawy przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi i otwiera nowe źródło dochodu dla rolników”. Zużycie energii nie wpływa na pierwotne przeznaczenie terenu. W obliczu rosnącego niedoboru miejsca jest to decydująca zaleta – podkreśla Klaus Josef Lutz, prezes zarządu BayWa, spółki intensywnie rozwijającej się na rynku energii odnawialnej. Technologia pionowych modułów fotowoltaicznych pozwala na rolnicze wykorzystanie nawet 90% powierzchni gruntu.
Kto może skorzystać?
Nie każda uprawa nadaje się do agrofotowoltaiki. Według Lutza system z większym prawdopodobieństwem będzie dominował w kulturach niszowych z wysokim marginesem wkładu. W uprawie owoców systemy fotowoltaiczne mogą pomóc poprawić jakość owoców, zmniejszyć parowanie wody i obniżyć koszty produkcji. Największy potencjał eksperci widzą w uprawie jagód, owoców pestkowych, jak również w uprawie winorośli. W przypadku upraw konwencjonalnych, takich jak kukurydza, ziarno lub rzepak, agrofotowoltaika jest obecnie nieekonomiczna. Nie tylko ze względu na niższą wydajność, ale także dlatego, że moduły fotowoltaiczne musiałyby być podniesione bardzo wysoko z powodu maszyn do zbioru. Uprawa i zbiory ziemi są zatem trudne. Z drugiej strony, w sadownictwie moduły fotowoltaiczne mogą nawet pomóc w poprawie warunków ramowych dla uprawy, skrajnych temperaturach buforowych i zastąpieniu tuneli foliowych.
Jeden z system agrofotowoltaicznych firmy Next2Sun został niedawno zbudowany w dzielnicy Donaueschingen w Aasen (Niemcy). Na powierzchni około 14 ha, na 5800 elementach ramy zamontowano około 11 tys. dwustronnych (aktywnych z obu stron) modułów słonecznych. Wydajność systemu wynosi 4,1 MW, a roczny uzysk energii wynosi 4850 MWh.
Źródło www.topagrar.com, www.next2sun.de, www.baywa.com
Jan Beba
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>
Najważniejsze tematy