Kolejne podwyżki cen prądu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejne podwyżki cen prądu

14.01.2021autor: Dorota Kolasińska

Jakby problemów Polakom było jeszcze za mało, to na dokładkę w tym roku będziemy płacić wyższe rachunki za prąd. Wchodzą nowe opłaty… 

Jak zauważyła Wielkopolska Izba Rolnicza czekają nas kolejne podwyżki cen prądu w gospodarstwach domowych. W 2020 r. podwyżki stawek wyniosły 12%, podobnie będzie i w tym roku. 

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla kilku firm energetycznych. Nowe stawki na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych, stosować zaczną od stycznia 2021  spółki – Enea, PGE Obrót, Tauron oraz Energa Obrót. Ceny samego prądu w przypadku odbiorców indywidualnych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej (grupa G11) wzrosną w 2021 roku średnio ok. 3,5%. Natomiast w przypadku odbiorców w grupie taryfowej G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy. Rachunki dla odbiorców indywidualnych będą jeszcze wyższe za sprawą nowych opłat. Będzie to opłata mocowa której celem jest zebranie pieniędzy na modernizację elektrowni, a także zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ona ok. 7,50 zł miesięcznie. Będzie to także opłata za odnawialne źródła energii (OZE), czyli opłata równoważąca produkcję energii w mikro- i małych instalacjach. Od 2021 roku wyniesie ona 2,20 zł/MWh (przeciętne gospodarstwo domowe wg. URE zużyło w roku 2019 ok 1,8 MWh) – informuje WIR. 

Podsumowując podwyżka stawki na gospodarstwo wyniesie około 12%. Jedynym ratunkiem dla Polaków, którzy płacą za rachunki za prąd najwięcej, jest zastosowanie wyższej skali produkcji energii z odnawialnych źródeł. Dopóki będziemy producentami energii z węgla, będziemy importować go na potężną skalę. 
Jak informuje WIR w 2020 r. import energii elektrycznej do Polski wynosił 12,5 terawatogodzin netto, o 20% wyższy niż w 2019 r.  

Oprac. dkol na podst. Wielkopolska Izba Rolnicza
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika i biogaz

Agrofotowoltaika: prąd i żywność pod jednym dachem

Czy można pogodzić produkcję prądu i żywności na jednym polu? Rosnące niczym grzyby po deszczu na glebach niższych klas farmy fotowoltaiczne niebawem mogą spotkać się z krytyką za przyczynianie się do ograniczenia powierzchni obszarów rolniczych. Można temu przeciwdziałać bez rezygnacji z wielkopowierzchniowej fabryki prądu.

czytaj więcej
Fotowoltaika i biogaz

Budżet „Mojego Prądu” większy o dodatkowe 100 mln zł

Choć nabór wniosków w programie „Mój Prąd” trwa jeszcze do 18 grudnia br., to wnioskodawcy już wyczerpali miliardową pulę dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ale jest dobra wiadomość: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie zamyka naboru i dokłada dodatkowe 100 mln zł na inwestycje w produkcję energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)