Fotowotaika lub wiatraki na gruncie: analizuj umowę dzierżawy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fotowotaika lub wiatraki na gruncie: analizuj umowę dzierżawy

23.07.2021autor: adw. Mikołaj Pomin

Agrarlex ostrzega: umowy firm budujących elektrownie wiatrowe czy słoneczne na gruntach rolnych są z reguły bardzo dobrze przygotowane. Pilnują interesów inwestora, nie rolnika.

Z artykułu dowiesz się

  • Na co zwracać uwagę w umowie dzierżawy gruntów pod wiatrak lub fotowoltaikę (PV)?
  • Czy można wprowadzać własne zapisy do umowy dzierżawy?
  • Co trzeba przeanalizować w przedstawionej rolnikowi umowie?
Umowy dzierżawy nieruchomości rolnych zawierane w celu prowadzenia działalności rolniczej nie są skomplikowane. Zazwyczaj zatem strony nie korzystają z fachowej pomocy adwokata. Zwracają się o poradę prawną dopiero w razie sporu dotyczącego wykonywania umowy. 

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z umowami dzierżawy nieruchomości w celu wybudowania na nich elektrownie wiatrowych czy słonecznych (PV). Dzierżawcą jest w takim przypadku przedsiębiorca, a nie inny rolnik. Inwestycje, o których mowa wymagają znacznych nakładów i mają służyć wiele lat, stąd zawierane są na wiele, nawet kilkadziesiąt lat. 

Skomplikowane i długie umowy PV

By chronić zainwestowane pieniądze, dzierżawcy starają się zabezpieczyć na wszelkie możliwe sposoby. Z tego powodu wynika duży stopień skomplikowania umów dzierżawy nieruchomości przeznaczonych pod elektrownie wiatrowe czy elektrownie fotowoltaiczne.

Umowy zawierają szereg klauzul, w tym takie, które pozwalają inwestorowi (dzierżawcy) je rozwiązać i to w całym okresie obowiązywania umowy. 

r e k l a m a


Skoro taka umowa ma wiązać na wiele lat, zawarcie niekorzystnej umowy rzutować może na całą przyszłość gospodarstwa. Przed podpisaniem dzierżawy rozsądnie jest poradzić się prawnika specjalizującego się w tego typu umowach i zlecić mu przejrzenie i naniesienie poprawek, by ustrzec się błędów.
Oczywiście, jeżeli czujemy się na siłach, by samodzielnie ocenić i negocjować umowę, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. 

Wiatraki, panele PV? Na co uważać w umowie?

Ilość możliwych zapisów w omawianych umowach jest w zasadzie nieograniczona. Skupmy się  zatem na najważniejszych jej elementach. Trzeba:

- najprecyzyjniej określić przedmiot umowy;

- wymienić wszystkie działki zajęte pod instalację;

- wymienić stosowne numery ksiąg wieczystych;

- zaznaczyć instalacje na mapie załączonej do umowy;

- wysokość czynszu dzierżawnego oraz terminy i warunki płatności. Dzierżawca zwykle proponuje, by zasadniczy czynsz płatny był od chwili rozpoczęcia budowy elektrowni. Do tego czasu bowiem uzyskuje wymagane pozwolenia, w tym pozwolenia na budowę – brzmi to sensownie;

- wprowadzić zapis, że do rozpoczęcia budowy rolnik może korzystać z ziemi w dotychczasowy sposób, w tym uprawiać ją i otrzymywać dopłaty;

- koniecznie zwróć uwagę należy na możliwości rozwiązania umowy w różnych przypadkach, np. w razie nieuzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę. Tutaj inwestor (dzierżawca) będzie zapewne proponował dodatkowe zapisy, jak możliwość rozwiązania umowy w razie nieopłacalności inwestycji, w razie utraty pozwoleń itp. Oczywiście, rolnik-wydzierżawiający nie musi się godzić na wszystkie propozycje dzierżawcy;

- sprawdzić obowiązki związane z podatkami – na kim ciążą poszczególne podatki, konsekwencje związane z ich nieuregulowaniem itp.; 

- uwzględnić obowiązek przez dzierżawcę usunięcia instalacji na własny koszt po zakończeniu umowy i przywróceniu gruntu do stosownej kultury. W interesie rolnika jest to, by po zakończeniu umowy na gruncie zostało jak najmniej pozostałości po elektrowni: fundamentów, infrastruktury. Może to być jednak kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku solidnych fundamentów wiatrakowych.


Obowiązki wydzierżawiającego

Jest ich kilka, w tym:

- udostępnienie dojazdu do przedmiotu dzierżawy;

- zakaz budowy obiektów budowlanych w pobliżu elektrowni czy sadzenia drzew.


Ostrzegamy: umowy proponowane przez inwestorów są z reguły bardzo dobrze przygotowane pod kątem zabezpieczenia  ich interesów. Dlatego rolnik-wydzierżawiający, jeżeli chce dobrze zabezpieczyć się na przyszłość powinien bardzo wnikliwie przeczytać umowę, a jakiekolwiek wątpliwości jednak wyjaśnić z prawnikiem.

I niczego nie podpisywać „w ciemno” nawet wtedy, gdy warunki finansowe wydają się szczególnie korzystne, a inwestor nalega na złożenie podpisu. 

Adw. Mikołaj Pomin

O fotowoltaice czytaj także tutaj.

Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Kancelaria Adwokacka Mikołaj Pomin

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Fotowoltaika, pompy ciepła i biogazownie – nowy program dofinansowań i nabór dla rolników!

NFOŚiGW przygotował program skierowany bezpośrednio do rolników – Agroenergia. Można w nim pozyskać środki na rozwój alternatywnych źródeł energii w gospodarstwie. Pomoc będą stanowiły dotacje i niskooprocentowane pożyczki. Program składa się z dwóch części. Sprawdź szczegóły!

czytaj więcej
Fotowoltaika

Program Mój Prąd 2021 na nowych zasadach. Kiedy nabór?

NFOŚiGW zapowiada nowy nabór wniosków w programie Mój Prąd 2021. W nowej odsłonie Programu prosumenci będą mogli uzyskać dotacje na panele fotowoltaiczne, ale także na dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii.

czytaj więcej
Fotowoltaika

Fotowoltaika w rolnictwie - zobacz relację z webinarium!

W lutym br. organizowaliśmy webinarium dotyczące fotowoltaiki w rolnictwie. Jeżeli z jakiegoś powodu nie mogłeś go obejrzeć na żywo to nic straconego - możesz mieć dostęp do relacji z tego wydarzenia. Sprawdź jak!

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)