Fotowotaika lub wiatraki na gruncie: analizuj umowę dzierżawy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fotowotaika lub wiatraki na gruncie: analizuj umowę dzierżawy

23.07.2021autor: adw. Mikołaj Pomin

Agrarlex ostrzega: umowy firm budujących elektrownie wiatrowe czy słoneczne na gruntach rolnych są z reguły bardzo dobrze przygotowane. Pilnują interesów inwestora, nie rolnika.

Z artykułu dowiesz się

  • Na co zwracać uwagę w umowie dzierżawy gruntów pod wiatrak lub fotowoltaikę (PV)?
  • Czy można wprowadzać własne zapisy do umowy dzierżawy?
  • Co trzeba przeanalizować w przedstawionej rolnikowi umowie?
Umowy dzierżawy nieruchomości rolnych zawierane w celu prowadzenia działalności rolniczej nie są skomplikowane. Zazwyczaj zatem strony nie korzystają z fachowej pomocy adwokata. Zwracają się o poradę prawną dopiero w razie sporu dotyczącego wykonywania umowy. 

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z umowami dzierżawy nieruchomości w celu wybudowania na nich elektrownie wiatrowych czy słonecznych (PV). Dzierżawcą jest w takim przypadku przedsiębiorca, a nie inny rolnik. Inwestycje, o których mowa wymagają znacznych nakładów i mają służyć wiele lat, stąd zawierane są na wiele, nawet kilkadziesiąt lat. 

Skomplikowane i długie umowy PV

By chronić zainwestowane pieniądze, dzierżawcy starają się zabezpieczyć na wszelkie możliwe sposoby. Z tego powodu wynika duży stopień skomplikowania umów dzierżawy nieruchomości przeznaczonych pod elektrownie wiatrowe czy elektrownie fotowoltaiczne.

Umowy zawierają szereg klauzul, w tym takie, które pozwalają inwestorowi (dzierżawcy) je rozwiązać i to w całym okresie obowiązywania umowy. 


Skoro taka umowa ma wiązać na wiele lat, zawarcie niekorzystnej umowy rzutować może na całą przyszłość gospodarstwa. Przed podpisaniem dzierżawy rozsądnie jest poradzić się prawnika specjalizującego się w tego typu umowach i zlecić mu przejrzenie i naniesienie poprawek, by ustrzec się błędów.
Oczywiście, jeżeli czujemy się na siłach, by samodzielnie ocenić i negocjować umowę, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. 

r e k l a m a

Wiatraki, panele PV? Na co uważać w umowie?

Ilość możliwych zapisów w omawianych umowach jest w zasadzie nieograniczona. Skupmy się  zatem na najważniejszych jej elementach. Trzeba:

- najprecyzyjniej określić przedmiot umowy;

- wymienić wszystkie działki zajęte pod instalację;

- wymienić stosowne numery ksiąg wieczystych;

- zaznaczyć instalacje na mapie załączonej do umowy;

- wysokość czynszu dzierżawnego oraz terminy i warunki płatności. Dzierżawca zwykle proponuje, by zasadniczy czynsz płatny był od chwili rozpoczęcia budowy elektrowni. Do tego czasu bowiem uzyskuje wymagane pozwolenia, w tym pozwolenia na budowę – brzmi to sensownie;

- wprowadzić zapis, że do rozpoczęcia budowy rolnik może korzystać z ziemi w dotychczasowy sposób, w tym uprawiać ją i otrzymywać dopłaty;

- koniecznie zwróć uwagę należy na możliwości rozwiązania umowy w różnych przypadkach, np. w razie nieuzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę. Tutaj inwestor (dzierżawca) będzie zapewne proponował dodatkowe zapisy, jak możliwość rozwiązania umowy w razie nieopłacalności inwestycji, w razie utraty pozwoleń itp. Oczywiście, rolnik-wydzierżawiający nie musi się godzić na wszystkie propozycje dzierżawcy;

- sprawdzić obowiązki związane z podatkami – na kim ciążą poszczególne podatki, konsekwencje związane z ich nieuregulowaniem itp.; 

- uwzględnić obowiązek przez dzierżawcę usunięcia instalacji na własny koszt po zakończeniu umowy i przywróceniu gruntu do stosownej kultury. W interesie rolnika jest to, by po zakończeniu umowy na gruncie zostało jak najmniej pozostałości po elektrowni: fundamentów, infrastruktury. Może to być jednak kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku solidnych fundamentów wiatrakowych.


Obowiązki wydzierżawiającego

Jest ich kilka, w tym:

- udostępnienie dojazdu do przedmiotu dzierżawy;

- zakaz budowy obiektów budowlanych w pobliżu elektrowni czy sadzenia drzew.


Ostrzegamy: umowy proponowane przez inwestorów są z reguły bardzo dobrze przygotowane pod kątem zabezpieczenia  ich interesów. Dlatego rolnik-wydzierżawiający, jeżeli chce dobrze zabezpieczyć się na przyszłość powinien bardzo wnikliwie przeczytać umowę, a jakiekolwiek wątpliwości jednak wyjaśnić z prawnikiem.

I niczego nie podpisywać „w ciemno” nawet wtedy, gdy warunki finansowe wydają się szczególnie korzystne, a inwestor nalega na złożenie podpisu. 

Adw. Mikołaj Pomin

O fotowoltaice czytaj także tutaj.

Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Kancelaria Adwokacka Mikołaj Pomin

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Fotowoltaika, pompy ciepła i biogazownie – nowy program dofinansowań i nabór dla rolników!

NFOŚiGW przygotował program skierowany bezpośrednio do rolników – Agroenergia. Można w nim pozyskać środki na rozwój alternatywnych źródeł energii w gospodarstwie. Pomoc będą stanowiły dotacje i niskooprocentowane pożyczki. Program składa się z dwóch części. Sprawdź szczegóły!

czytaj więcej
Fotowoltaika

Program Mój Prąd 2021 na nowych zasadach. Kiedy nabór?

NFOŚiGW zapowiada nowy nabór wniosków w programie Mój Prąd 2021. W nowej odsłonie Programu prosumenci będą mogli uzyskać dotacje na panele fotowoltaiczne, ale także na dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii.

czytaj więcej
Fotowoltaika

Fotowoltaika w rolnictwie - zobacz relację z webinarium!

W lutym br. organizowaliśmy webinarium dotyczące fotowoltaiki w rolnictwie. Jeżeli z jakiegoś powodu nie mogłeś go obejrzeć na żywo to nic straconego - możesz mieć dostęp do relacji z tego wydarzenia. Sprawdź jak!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)