Program Mój Prąd 2021 na nowych zasadach. Kiedy nabór?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Program Mój Prąd 2021 na nowych zasadach. Kiedy nabór?

17.03.2021autor: Paweł Mikos

NFOŚiGW zapowiada nowy nabór wniosków w programie Mój Prąd 2021. W nowej odsłonie Programu prosumenci będą mogli uzyskać dotacje na panele fotowoltaiczne, ale także na dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii.

Rozszerzenie programu Mój Prąd o nowe koszty kwalifikowane

– Program „Mój Prąd” cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Dzięki niemu nasz kraj przeżywa prawdziwy boom fotowoltaiczny. W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV – to dwukrotnie więcej niż w 2019 r. – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. – W trzeciej edycji jego dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii przez prosumentów – dodaje minister.

W dotychczasowych naborach beneficjent mógł uzyskać maksymalnie do 5 tys. zł i zwrotu 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych na instalację fotowoltaiczną. W nowym naborze wniosków na Mój Prąd w 2021 roku prawdopodobnie do kosztów kwalifikowanych zostaną zaliczone także punkty ładowania do samochodów elektrycznych,  inteligentne system zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła lub chłodu.
Jaki dokładnie będzie to zakres, to zależy od ostatecznego kształtu konsultacji między ministerstwem a Funduszem.

Zmianie ulegną także daty prowadzenia inwestycji, które uprawnią do otrzymania wsparcia. W nowym naborze będzie można otrzymać zwrot części kosztów kwalifikowanych poniesionych na instalacje fotowoltaiczne w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 roku.

 

Kiedy rozpocznie się nabór wniosków na Mój Prąd?

Nowy nabór wniosków na Mój Prąd planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania alokacji środków.

– Kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, ale dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

Paweł Mikos –  redaktor „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi oraz mediów. Publikuje także informacje o dotacjach rolniczych oraz maszynach rolniczych. Współpracował także m.in. z Głosem Wielkopolskim i Money.pl.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemia

Ziemia rolnicza drożeje. Ile trzeba zapłacić za 1 ha?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała średnie ceny gruntów rolnych na podstawie danych GUS. Informacje te są ważne m.in. przy uzyskiwaniu przez rolników kredytów. Jakie są ceny ziemi rolnej w poszczególnych województwach?

czytaj więcej
Fotowoltaika

Fotowotaika lub wiatraki na gruncie: analizuj umowę dzierżawy

Agrarlex ostrzega: umowy firm budujących elektrownie wiatrowe czy słoneczne na gruntach rolnych są z reguły bardzo dobrze przygotowane. Pilnują interesów inwestora, nie rolnika.

czytaj więcej
Fotowoltaika

Fotowoltaika w rolnictwie - zobacz relację z webinarium!

W lutym br. organizowaliśmy webinarium dotyczące fotowoltaiki w rolnictwie. Jeżeli z jakiegoś powodu nie mogłeś go obejrzeć na żywo to nic straconego - możesz mieć dostęp do relacji z tego wydarzenia. Sprawdź jak!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)