Wiceminister Ryszard Bartosik: Import ziarna z Ukrainy jest pod kontrolą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wiceminister Ryszard Bartosik: Import ziarna z Ukrainy jest pod kontrolą

30.11.2022autor: Bartłomiej Czekała

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu rozmawialiśmy o aktualnych problemach w polskim rolnictwie. Jednym z nich jest napływ ziarna z Ukrainy, która trafia do Polski jako kraju tranzytowego z uwagi na ograniczone możliwości eksportowe korytarzem zbożowym przez Morze Czarne. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik w rozmowie z redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl Bartłomiejem Czekałą zapewnia, że przywóz zboża z Ukrainy do Polski jest pod kontrolą.

Wiceszef resortu rolnictwa odniósł się najpierw do kwestii pomocy suszowej, a właściwie pomocy socjalnej dla rolników i ich rodzin, które zostały ekonomicznie dotknięte skutkami tegorocznej suszy, bo tylko taką możliwość resort rolnictwa ma.


- W tej chwili nie planujemy naboru wniosków - tak wiceszef MRiRW odpowiedział zapytany o to, czy rząd planuje jeszcze jakiś inny nabór wniosków o przyznanie pomocy suszowej, np. z puli de minimis.


30 listopada br. kończy się wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich za ten rok rolnikom. Jak wygląda finał tej kampanii i czy wszyscy rolnicy otrzymają zaliczki w terminie? - pytał Bartłomiej Czekała.


 - To już kolejny rok, kiedy wypłacamy rolnikom zaliczki właśnie po to, aby mogli kupować środki do produkcji rolnej nawozy i inne towary czy paliwo.  Akcja przebiega bardzo sprawnie. Z moich informacji wynika, że prawie 90% jest już wypłaconych. Końcówka jeszcze pozostała, czyli tylko ci rolnicy, którzy są objęci kontrolą, bo to wynika z przepisów. Oni będą musieli chwilę jeszcze poczekać, ale poza tym wszyscy rolnicy, którzy złożyli wnioski, otrzymują sprawnie - mówił wiceminister


Na pytanie o to, czy rząd kontroluje napływ zboża z Ukrainy Ryszard Bartosik odpowiedział, że wszystko jest pod kontrolą.


- Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych ma za zadanie kontrolować każdy towar, który napływa do Polski. Podobnie jest ze zbożem. Jest ta kontrola prowadzona i może tylko wpływać ziarno właściwej jakości. Jeżeli chodzi o wpływ tego importu na ceny, to jest on znikomy, bo tej chwili jest spadek na rynkach europejskich i światowych. Sytuacja jest bardziej złożona wedle naszych danych. Te ceny aż tak bardzo nie spadły. Troszkę bardziej w strefie przygranicznej, ale nie ma to tak dużego wpływu na rynek - twierdzi wiceszef MRiRW.


Obejrzyj cały wywiad Bartłomieja Czekały z Ryszardem Bartosikiem!
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rolnicy zatrzymali tiry z zbożem z Ukrainy, ale 1300 wagonów jedzie do polskich elewatorów!

Polskie rynki zbóż, kukurydzy i rzepaku przeżywają krach. Ceny skupu są beznadziejnie niskie i nie gwarantują rolnikom nawet zwrotu poniesionych nakładów na ich wyprodukowanie. Niskie ceny i brak chętnych na zakup ziarna od polskich rolników to efekt nadmiernego importu surowca z Ukrainy. Dodatkowo zawsze w okresie świąteczno - noworocznym handle zbożem staje, firmy zawieszają działalność i aktywność rynkowa wraca dopiero po 6. stycznia. Zdesperowani rolnicy przy bierności polskich służb i władz sami próbują kontrolować import ziarna. Dziś działacze AgroUnii zatrzymali w powiecie krasnystawskim oraz hrubieszowskim tiry z pszenicą z Ukrainy.  

czytaj więcej
Aktualności

Michał Kołodziejczak pisze list do przedstawicieli rządu. Nie chodzi tylko o zboże

  W ostatnich miesiącach AgroUnia wszelkimi możliwymi metodami próbowała uzmysłowić osobom decyzyjnym, że niekontrolowany napływ zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy wpłynie na destabilizację krajowego rynku. Tak też się stało - ceny lecą na łeb na szyję, a skupy nie przyjmują płodów rolnych. Michał Kołodziejczak skierował list otwarty do premiera Morawieckiego, prezesa Kaczyńskiego i wojewody lubelskiego Lecha Sprawki. W liście oprócz zboża porusza także inne wątki... 

czytaj więcej

AgroUnia: Tysiące hektarów kukurydzy na polach, ceny spadły o 40%, a rozwiązania problemu nie widać

Rolnicy zrzeszeni w AgroUnii od dawna stanowczo sprzeciwiają się napływowi zboża i kukurydzy z Ukrainy, gdyż zaburza to sytuację rynkową i wpływa na ceny oraz możliwości sprzedaży. Mimo zapewnień wicepremiera Henryka Kowalczyka, że w Polsce nie ma z tym problemu, to niestety prawda jest zgoła inna, a rolnicy są w coraz gorszym położeniu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)