Karl Klit: nowe trendy w genetyce i przyszłość produkcji trzody w Europie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Karl Klit: nowe trendy w genetyce i przyszłość produkcji trzody w Europie

18.12.2022autor: Anna Kurek Dorota Kolasińska

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu rozmawialiśmy z ekspertami sektora trzody chlewnej. Red. Anna Kurek miała przyjemność przedyskutować kwestię trendów na rynku genetyki w produkcji świń oraz przyszłości branży w Europie z Karlem Johanem Mollerem Klitem z Topigs Norsvin. 

Nowe trendy w produkcji trzody podążają za oczekiwaniami, także konsumentów i hodowców. Jednak to konsument decyduje, czy na dany produkt będzie określone zapotrzebowanie. Konsumenci mają coraz więcej do powiedzenia w kontekście modelu produkcji i końcowego produktu. 

- W trendach, które dziś obserwujemy, widzimy, że konsumenci chcą naturalnie rosnących świń, chcą zmniejszenia zastosowania antybiotyków i nie chcą produkcji, w której notuje się wysoką śmiertelność - mówił Karl Klit z Topigs Norsvin. Konsumenci oczekują więc produkcji zrównoważonej. Firma Topigs Norsvin, właśnie nad tymi założeniami pracuje w hodowli trzody. Najważniejszym celem jest redukcja śmiertelności. 

- Chcemy aby urodzone prosię wylądowało na talerzu - mówił Klit. Na inne potrzeby konsumentów firma przeznacza dużo pieniędzy, aby im sprostać. Praca polega głównie na selekcji najlepszy osobników, które spełniają oczekiwania. 

Dla hodowców w opłacalnej produkcji z kolei najważniejsze są ceny trzody. Co może się z nimi wydarzyć w najbliższym czasie? Obejrzyj cały wywiad!
autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Rynek świń: Ceny tuczników w skupach powinny być wyższe

Podwyżki są, ale nie takie, jak spodziewali się producenci wieprzowiny. Ceny zaczęły rosnąć z początkiem grudnia, jednak jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia mieliśmy do czynienia z obniżkami.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Dramat producentów świń. ASF pozbawił ich dopłat do produkcji

ASF drenuje portfele producentów świń, których gospodarstwa znalazły się w zasięgu jego występowania. Państwo zapewnia, że pomaga, jednak rolnicy liczą straty w setkach tysięcy złotych, a wyrównania cen żywca do rynkowych w tym roku nie widać.

czytaj więcej
Forum Rolników i Agrobiznesu

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu w Sali Ziemi!

Już 28 listopada br. zapraszamy na największą rolniczą konferencję w kraju, organizowaną przez top agrar Polska. W tym roku Forum Rolników i Agrobiznesu odbywa się pod hasłem „Ziemia w opałach – jak zapewnić wodę, żywność i dobre środowisko – kluczowe znaczenie rolnictwa”. Rolników i przedstawicieli branży agro zapraszamy tradycyjnie do Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)