Ile dofinansowania można otrzymać na tworzenie grup i organizacji producentów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile dofinansowania można otrzymać na tworzenie grup i organizacji producentów?

21.10.2022autor: Karol Pomeranek

Nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła 17. października. Potrwa on do 30 grudnia 2022 r. Pomoc ta udzielana jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

O pomoc finansową w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” mogą ubiegać się:

  • grupy producentów rolnych, uznane od 1 grudnia 2021 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo.
  • organizacje producentów, uznane na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.
r e k l a m a

Kto nie otrzyma pieniędzy w ramach programu

  • producenci drobiu,
  • producenci wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów,
  • producenci owoców i warzyw.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pomoc jest realizowana w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. 

Wysokość wsparcia w ramach „Tworzenia grup producentów i organizacji producentów” wynosi:

  • w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto;
  • w drugim roku – 9 proc.;
  • w trzecim roku – 8 proc.;
  • w czwartym roku – 7 proc.;
  • w piątym roku – 6 proc.
Jak czytamy w komunikacie, maksymalny limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu.

 Złożone przez grupy producentów rolnych i organizacje producentów wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy. Minimalna liczba punktów uprawniająca do ubiegania się o wsparcie wynosi 3 – podaje ARiMR.

Gdzie składać dokumenty?

Należy je składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w regionalnym oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, lub przesłać je przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej, a także w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem platformy e-PUAP. Formularz wniosku wraz z załącznikami i instrukcją znajduję się TUTAJ.
 
źródło: gov.pl
fot. Pixabay
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zaostrzenie przepisów dla grup producentów - będą kary!

  Szykuje się zaostrzenie przepisów dla grup producenckich, które nieprawidłowo wydają unijne dotacje. Pod naciskiem Komisji Europejskiej rząd przygotował ustawę, która wprowadza szereg kar za nieprzestrzeganie zasad finansowych. Ale to nie jedyne zmiany. Co jeszcze szykuje się dla grup producentów?

czytaj więcej

Jak rolnicy oceniają swoją pracę, gospodarstwa, zarobki i rozwój?

  Opublikowano raport Polska wieś i rolnictwo 2023, który został przygotowany na zlecenie MRiRW, KOWR, ARiMR i KRUS. Przeprowadzono ankietę wśród 2,5 tys. rolników i mieszkańców wsi, która pokazuje obraz polskiego rolnictwa. Jak wypadło w 2023 r.?

czytaj więcej

Brakuje 62 mld euro na kredyty dla rolników. Luka finansowa się pogłębia. Kto jest najbardziej poszkodowany?

  Wczoraj w Brukseli odbyła się konferencja na temat instrumentów finansowych EFRROW zorganizowana przez Komisję Europejską. Komisarz Janusz Wojciechowski zaznaczył, że luka finansowa się pogłębia, a rolnicy mają problemy z uzyskaniem kredytów na preferencyjnych warunkach, a zadłużenie kredytami komercyjnymi zamiast maleć, rośnie. Konieczne jest znalezienie nowych rozwiązań i analiza dostępnych możliwości finansowania w ramach WPR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)