Czy można się utrzymać z produkcji rolniczej?
Ankietę przeprowadzono na obszarach wiejskich wśród 2500 osób (z czego 1600 jest mieszkańcami tych terenów, a 900 osób prowadzi gospodarstwa rolne).
Z raportu wynika, że spośród osób, które prowadzą gospodarstwa rolne 64,2% deklaruje, że jest w stanie utrzymać siebie/rodzinę wyłącznie z gospodarstwa rolnego, jednak najwięcej osób, które potwierdzają ten fakt gospodarują na obszarze większym niż 30 ha. Aż 29% rolników nie jest w stanie utrzymać się tylko z gospodarstwa, a najczęściej inną pracę zarobkową podejmują osoby młode w wieku 18-34 r. życia. Dominującym powodem niepodejmowania dodatkowej pracy jest brak czasu (praca w gospodarstwie nie pozostawia czasu na dodatkowe zajęcie – 64,7%).
Niska opłacalność produkcji
Nie będzie to wielkim zaskoczeniem, ale nadal rolnictwo nie daje satysfakcji finansowej, a niska opłacalność produkcji to główna bariera rozwoju, ale i powód niechęci co do pozostania na wsi i dalszego prowadzenia działalności rolniczej. Potwierdza to tylko fakt, że dalszy brak opłacalności pogłębi problem wyludniania się wsi. Wielu młodych ludzi woli iść na etat do pracy, niż ryzykować puste kieszenie.
Z raportu wynika również, że wśród kluczowych barier rozwoju gospodarstwa rolnego jest niska opłacalność produkcji (63,5% wskazań ogółem), zbyt mały areał (43% wskazań ogółem, w tym 34% jako I wskazanie), trudności ze sprzedażą produktów (40,3% ogółem) oraz zbyt wysokie ceny ziemi (39,3% ogółem). Jednocześnie, 65% osób kierujących gospodarstwami rolnymi deklaruje, że nie poszukuje pracowników do pracy w gospodarstwie, natomiast 11,9% zgłasza problemy z zapewnieniem pracowników. Po pierwsze siła robocza jest droga, po drugie trudno znaleźć kompetentnych i godnych zaufania pracowników.