Polska walczy o status kraju wolnego od grypy ptaków. Czy wreszcie go odzyskamy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska walczy o status kraju wolnego od grypy ptaków. Czy wreszcie go odzyskamy?

07.11.2022autor: Dorota Kolasińska

Ostatnie ognisko grypy ptaków wystąpiło 21 września br. w woj. łódzkim. Główny Inspektorat Weterynarii ponownie ubiega się o odzyskanie statusu kraju wolnego od grypy ptaków. Czy to możliwe? 

GIW 2 listopada br. ponownie w tym roku złożył deklarację do WOAH (Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt), która dotyczy odzyskania statusu kraju wolnego od HPAI. Są do tego przesłanki, bo ostatnie ognisko wybuchło 21 września br., natomiast wygaszono je 4 października. Wygaszenie polega na wybiciu ptaków, odkażeniu i oczyszczeniu.

Od tego czasu musi upłynąć 28 dni, aby zainteresowany odzyskaniem statusu wolnego od grypy ptaków kraj, mógł się o niego ubiegać. Termin minął 2 listopada i wówczas GIW złożył deklarację. 

- Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego w związku z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji - podaje GIW. Czekamy na szersze informacje z GIW, ile potrwa ten proces oraz kiedy możliwe jest przywrócenie eksportu na rynki, które nie uznają regionalizacji wystąpienia choroby. 

Grypa ptaków w UE - sytuacja się pogarsza

Niestety na zachodzie Europy sytuacja dotycząca ognisk HPAI się pogarsza. Coraz częściej pojawiają się doniesienia medialne o kolejnych wyznaczanych ogniskach i przypadkach u drobiu hodowlanego i dzikiego. Najgorzej obecnie jest w Niemczech, Niderlandach, Włoszech, Węgrzech, Francji, gdzie lawinowo potwierdzane są wyniki badań w kierunku grypy ptaków. 

r e k l a m a
- Wraz z nadejściem jesieni, okresu zagrożenia związanego ze spadkiem temperatury i początkiem migracji ptaków, poziom zagrożenia na całym terytorium kraju został podniesiony z „nieistotnego” do „umiarkowane”. Od 2 października tej zmianie towarzyszy wzmocnienie nadzoru nad fermami drobiu oraz środków ochronnych. Od 1 sierpnia do 4 listopada potwierdzono 46 ognisk na farmach - czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Francji. Od początku roku według danych GIW wyznaczono tam 1387 ognisk grypy ptaków

Drugim państwem pod względem liczby ognisk grypy ptaków w Europie są Węgry. Wyznaczono tam 191 ognisk choroby. Jak podają węgierskie media rolnicze, ostatnie dwa ogniska wyznaczono w hodowli gęsi, w których utrzymywano w sumie około 1250 ptaków. Na podejrzenie choroby wskazywał wzrost śmiertelności i objawy ze strony układu nerwowego. 

Dynamiczna sytuacja dot. HPAI obserwowana jest także w Niemczech i Holandii, gdzie od początku roku wyznaczono po 75 ognisk grypy ptaków. Niepokojąca sytuacja dotyczy także Hiszpanii (35 ognisk) i Włoch (20) oraz Portugalii, ze względu na cieplejszy klimat, co wskazuje na coraz wyższą adaptację wirusa do wyższych temperatur.  

Obecnie grypa ptaków w stadach drobiu wystąpiła w tym roku w 16 krajach UE. Ponadto jedynie na Malcie i Cyprze nie wykryto przypadków i ognisk grypy ptaków. W sumie w Europie wykryto 2737 przypadków choroby u dzikiego ptactwa. Liczba ta rośnie, a niestety to właśnie one są wektorem wirusa. 

Migracje ptaków trwają, co niestety stwarza wysokie ryzyko dla polskich stad drobiu. Co prawda w tym roku ogniska wyznaczane są ponad 10 razy rzadziej niż w ubiegłym roku (403 ogniska względem 35 ognisk w bieżącym), to hodowcy muszą pozostać czujni na charakterystyczne objawy grypy ptaków i obserwację stad. Tym bardziej, że sezon grypy dopiero się rozpoczyna. 

dkol 
Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zarejestrować drób? Zgłoś koniecznie, bo zapłacisz karę!

Hodowca, niezależnie od liczby drobiu utrzymywanego w gospodarstwie ma obowiązek zgłosić ten fakt do Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej. Z czego wynika ten obowiązek i jaką karę można otrzymać za brak zgłoszenia?

czytaj więcej

Hodowla gęsi w Polsce – pogłowie, prognozy i ceny

  Jesteśmy liderem w produkcji mięsa gęsiego w UE, większość eksportujemy, a jemy zaledwie kilkadziesiąt gramów mięsa rocznie na jednego mieszkańca. Jakie są dane dotyczące produkcji i sytuacja cenowa na rynku?

czytaj więcej

Królowa jest tylko jedna, czyli gęś Biała Kołudzka. Gęsina wraca na polskie stoły!

  Wprawdzie 80% polskiej produkcji gęsiny trafia na zagraniczne stoły, ale jej sprzedaż i konsumpcja zwłaszcza na przełomie października i listopada cieszy się coraz większą popularnością. Polską specjalnością i zarazem hitem eksportowym jest zwłaszcza  owsiana gęś Biała Kołudzka. Hodowcy mówią o niej, że królowa jest tylko jedna. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)